دانستنیهای اردک

دانستنیهای اردک : تخم اردک از گونه های تخم گذار بسیار بالا است که گروه های کوچک می باشد. اما زمانی که به صورت تجاری مطرح شده، تولید سرعت در حال سقوط به دلیل تمایلات عصبی اردک، و در نتیجه از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه نمی باشد.

اردک موسکووی تنها نژادی که به طور کلی تخم گذاری بالایی دارد. تخم های اولیه نسبت به تخم های بعدی کوچک تر و ریز می باشد.تخم های اولیه معمولا برای استفاده در دستگاه جوجه کشی مناسب نمی باشند.

اردک تخمگذار معمولا حدود 6-7 ماهگی از سن خود بالغ می شود. حدود 90 درصد اردکهای ماده بالغ تخمگذاری را شروع می کنند. اردک نژاد موسکووی به طور معمول تولید بیش از 50٪  تخمگذاری را به مدت حدود 5 ماه ادامه می دهد. شروع تخم گذاری اردک پکنی در 26-28 هفتگی است و می تواند از لحاظ اقتصادی برای حدود 40 هفته از تولید، تخمگذاری داشته و معمولا در سال 160-180 عدد تخم می گذارد.

جوجه کشی و پرورش اردک

از لحاظ اقتصادی، معمولا در دو لاین پرورش می دهند؛ یک لاین مختص به اردکهای پرواری یا پرورشی می باشند که معمولا در مورد اردکهای نژاد پکنی (مک مکی) استفاده می شود، این نوع نژاد معمولا در 60 روزگی بالغ می شود و به وزن مناسب می رسد اردک پکنی در این سن آماده ارسال به کشتارگاه می باشد و تقریبا بطور میانگین 2 کیلوگرم گوشت تولید می کند. لاین بعدی اردک نژاد موسکووی (بی صدا) که بیشتر بعنوان تخمگذاری و جوجه کشی مورد استفاده می باشد. اردکهای موسکووی از لحاظ اقتصادی در بازه های کوتاه برای تولید گوشتی و پرواری مناسب نمی باشند. این نوع نژاد تخمگذاری به نسبه خوبی دارد. اردک موسکووی بدلیل آرام بودن به آن اردک بی صدا می نامند.

دانستنیهای اردک

دانستنیهای سالن پرورش اردک

بوسیله نوردهی می توان بر مکانیسم تخم گذاری اردکها دست برد بدین طریق که با برنامه نوری استاندارد و تحریک تخمدان پرنده سیکل تخمگذاری خود را تغییر می دهد.  با برنامه نوری مناسب می توان دوره تولک روی اردکها را کوتاه کرد و به این طریق تولید تخمگذاری بالایی دارد. استفاده از نور مصنوعی در سالن تخمگذار برای 2 هفته یا بیشتر قبل از تخم گذاری برای تنظیم تخمگذاری می تواند مورد نیاز باشد. مکمل نور طبیعی روز با نور مصنوعی به طوری که پرندگان در حدود 15 ساعت از نور کل دریافت کنند روش دیگر برنامه نوری می باشد که برای سالن های نیمه باز یا بهاربند استفاده می شود.

مزیت تولید در استفاده از چراغ های فلورسنت به جای چراغ های رشته ای وجود دارد، اما لامپ های فلورسنت  مقرون به صرفه تر و قابل اجرا هستند. که نور می درخشد در تمام فیدر، مصرف کنندگان برای نصب اینگونه لامپ ها برای لانه از لحاظ امنیت اطمینان حاصل می کند. اردک نیاز به یک شدت نور در حدود 10 لوکس و این را می توان با یک لامپ 60 وات رشته ای برای هر لانه 18 M2 از فضای طبقه استفاده کرد.

9 thoughts on “دانستنیهای اردک

 • Pingback:بیماری نیوکاسل

 • یکشنبه 26 خرداد 1398 at 12:32
  Permalink

  كامل بود

  Reply
 • چهارشنبه 06 آذر 1398 at 15:20
  Permalink

  سلام خسته نباشید …اگر تخم گذاری اردک مگ مگ گوشتی رو وخوابیدن رو توضیح بدین ممنون میشم ..تشخیص ظاهری …

  Reply
 • سه شنبه 19 فروردین 1399 at 12:28
  Permalink

  سلام من یه سوال دارم آیا میشه یک اردک در یک روز هشت تخم بگذارد؟ مال من امروز هشت تا تخم یک جا گذاشته بود و من خودم دیروز با چشمای خودم دیدم که اونجا هیچ تخمی نیست😓 ولی امروز هم لانه با چوب بود هم هشت تا تخم. تورو خدا جوابمو بدید

  Reply
  • یکشنبه 24 فروردین 1399 at 17:36
   Permalink

   سلام
   تخم های روزهای قبل را جمع آوری نکرده بودید

   Reply
 • چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 at 12:40
  Permalink

  سلام دوستان اردک مسکویی کرچ میشن همیشون

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.