خوردن تخم در مرغ ها

خوردن تخم در مرغ ها

در صنعت پرورش پرندگان مرغ ها بیشترین سهم را دارند و به صورت صنعتی در همه جا پرورش داده می شوند برخی نیز علاقه به این پرندگان داشته و در تعداد کم در مکانی کوچک اقدام به جوجه کشی و یا پرورش مرغ ها می کنند. فرایند پرورش این پرنده اما ساده نبوده و مانند هر جانور دیگری مشکلات خاص خود را دارد برای مثال اگر آن ها را به هدف تخم گذاری نگه می دارید ممکن است شاهد خوردن تخم ها در مرغ ها باشید که یک مشکل رایج به حساب می آید و باید برای پیشگیری و حل آن اقداماتی را انجام دهید در غیر این صورت ضرر های زیادی را متحمل خواهید شد.

علل خوردن تخم در مرغ ها

مرغ ها جانورانی ذاتا کنجکاو بوده و معمولا به همه چیز نوک می زنند. اگر یک تخم شکسته در اطرف باشد آن ها به آن نوک زده و از آن جا که زرده تخم مرغ برای آن ها بسیار خوشمزه است همه آن را خواهند خورد و پس به باقی تخم ها نوک می زنند. در ضمن پوسته تخم که شامل کلسیم است نیز طعمی خوش آیند دارد و مرغ ها آن را نیز خواهند خورد. خوشمزگی کلسیم و زرده خود تخم سبب شکل گرفتن عادت در مرغا ها شده و ممکن است در یک یا دو روز تمام تخم ها را بخورند. تغذیه مناسب مرغ های تخم گذار چیست ؟

تنها روش فهمیدن اینکه آیا مرغ های شما تخم ها را می خورند یا نه شمارش آن هاست. در ضمن اگر به نوک پرنده دقت کنید متوجه زرده خشک شده روی آن خواهید شد که خود گویا همه چیز است. البته اگر از تعداد تخم ها کم می شود ممکن است جانوران دیگر نیز در آن نقش داشته باشند برای همین باید رفتار مرغ ها را نیز زیر نظر بگیرید.

سعی کنید در مراحل ابتدایی این عادت جلوی آن را بگیرید چرا که مرغی که به این نوع خوراک عادت پیدا کند به تخم های سالم نیز حمله می کند و ان ها را از بین خواهد برد.  در ضمن تفاوتی بین یک مرغ معمولی و کرچ شده در این عادت دیده نمی شود و هر دو می توانند به راحتی تخم های مزرعه را بخورند. از اصلی ترین عللی که مرغ به تخم ها نوک زده و آن را می خورد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گرسنگی پرنده
  • رژیم غذایی فقیر و عاری از کلسیم
  • تشنگی
  • تعداد بیش از جد مرغ ها در لانه
  • سفت بودن بستر تخم گذاری
  • نور زیاد محیط

علل خوردن تخم در مرغ ها

جلوگیری از تخم خوردن مرغ

بسیاری از پرورش دهندگان با دیدن چنین رفتاری از یک مرغ آن را به سرعت  از گله حذف می کنند چرا که می تواند عادت را بین سایرین نیز پخش کند اما برای جلوگیری از این رفتا می توان اقداماتی را انجام داد.

جلوگیری از تخم خواری مرغ با سیب زمینی

از سیب زمینی های به شکل و اندازه یک تخم معمولی استفاده کنید و آن ها را درون لانه قرار دهید مرغ با چشیدن مزه سیب زمینی از مزه زرده زده خواهد شد و دیگر تمایلی به ان نخواهد داشت. اگز مرغ های شما از کمبود کلسیم رنج می برند از قرص کلسیم برای حل این مشکل بهره ببرید به این صورت که قرص را به صورت پودر شده و یا حل شده در آب که روش بهتری است به خورد جانور بدهید.

روش مشابه جدا کردن موقتی جانور از سایرین و قرار دادن آن در قفس به همراه یک تخم پلاستیکی  ( از توپ سفید رنگ کوچک مانند توپ گلف نیز می توانید استفاده کنید ) است. پس از چند روز پرنده با نوک زدن به تخم پلاستیکی خسته شده و دست از این عادت بر می دارد.

اگر مرغ ها مشکل کمبود کلسیم نداشته باشند به پوست تحم ها علاقه ای نشان نمی دهند.  از دیگر منابع کلسیم می توان به پودر استخوان و پورد صدف دریایی اشاره کرد.  به این نکته دقت کنید که این پرنده ها باید روزانه ۴ گرم کلسیم دریافت کنند. در صورتی که از پوسته تخم مرغ برای تامین کلسیم استفاده کنید آن ها را کاملا خورد کنید چرا که اگر تکه های درشت را به آن ها بدهید بدتر برای نوک زدن به تخم های سالم تحریک می شوند.

اهمیت نور محیط در پیشگیری خوردن تخم در مرغ ها

تنظیم نور از دیگر اقداماتی است که باید انجام بدهید چرا که نور زیاد پرنده را مضظرب و خشمگین می کند و در نتیجه به هرچیزی نوک زده و به هم حمله می کنند. در ضمن اندازه بودن نور محیط بازده پرورشی شما را بیشتر میکند بنابراین سعی کنید عوامل محیطی ماند نور رطوبت و دما را در حد اعتدا نگه دارید تا پرنده تعادل رفتاری خود را حفظ کند. از دیگر عاولم محیطی که می توان ان را علت آغازین شروع این عادت بیان کرد نا مناسب بودن مکان تخم گذاری جانور دانست چرا که تمام این عادات زمانی شروع می شوند که یک تخم به صورت ناگهانی بشکند بنابراین باید جای تخمگذاری نرم باشد تا از نشکنند.

از دیگر اقداماتی که باید انجام دهید جمع آوری سریع تخم ها است طبیعی است که هرچه بیشتر تخم ها در معرض مرغ ها باشند احتمال خورده شدنشان بیشتر خواهد بود. همانطور هم که در ابتدا گفته شد اگر یک مرغ را پیدا کردید که تخم ها را می خورد آن را از گله حذف کنید چرا که به احتمال بسیار بالا سایر گله را به این مشکل دچار می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.