حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ

رفتار های جمعی شتر مرغ ها

حرکات و رفتار های جمعی شتر مرغ : عموما شتر مرغ ها ۱۲ ساعت در روز مشغول فعالیت هستند. حدود ۲و نیم ساعت می نشینند. ۴۵ دقیقه قدم می زنند و می چرخند و ۴۰ دقیقه در روز می ایستند. اگر غذای آن ها ترکیبی باشد، حدودا ۵۰ دقیقه را صرف خوردن غذا و ۱۰ دقیقه را صرف آشامیدن آب می کنند.

این حیوان نیم ساعت از روزش را صرف نوک زدن به اجسامی می کند که برایش جالب باشند. شتر مرغ ها در فصل جفت گیری بیشترین فعالیت ممکن را دارند. در این زمان شتر مرغ نر، رفتار های رقص مانندی شامل نشستن روی زانوها ، خم کردن گردن و تکان دادن بال ها را از خود نشان می دهد که به رقص والسی شبیه می باشد.

شتر مرغ در یک دقیقه می تواند ۶۰ متر راه برود. اگر غذایی پیدا کند به دسته های چهارتایی می پیوندد. زیرا با این کار در هنگام غذا خوردن با هوشیاری و مراقبت دیگر اعضا، امنیت خود را تامین کرده است. معمولا شتر مرغ نر از شتر مرغ ماده هوشیار تر است. در یک گروه چهار نفره معمولا همیشه یک شتر مرغ می ایستد و وظیفه ی مراقبت از اطراف را برعهده دارد.  در فصول جفت گیری ، معمولا شتر مرغ ها به دسته های صدتایی تقسیم می شوند. چند شتر مرغ ماده رهبری و هدایت گروه را به دست می گیرند. شتر مرغ ها معمولا عادت دارند بطور دسته جمعی به چرا بروند و حمام شن و آب بگیرند.

انواع رفتار های جمعی شتر مرغ

یکی از معروف ترین و مهم ترین رفتار های شتر مرغ ها هوشیاری بسیار بالا و درک خطر و فرار فوری از محیط خطرناک می باشد. این حیوان دارای عکس العمل بسیار سریعی در مقابل خطر می باشد. یک گروه شترمرغ معمولا دارای ضریب امنیتی بسیار بالایی در برابر خطر حیوانات درنده می باشند و به محض احساس خطر ، فورا عکس العمل نشان می دهند و فرار می کنند.

حتما مستند هایی در مورد زندگی شتر مرغ دیده اید که در آن یک شتر مرغ در کنار ماشین در حال حرکت می دود. در ابتدا تصور می شود که شترمرغ می خواهد به نوعی با انسان بازی کند و با آن ماشین کورس ببندد؛ اما چنین نیست و در حقیقت شتر مرغ از ترس و احساس خطر پا به فرار گذاشته است. این دویدن و فعالیت شتر مرغ باعث می شود آب بدن حیوان از دست برود و از آنجایی که محل زندگی این حیوان در مناطق گرم و خشک می باشد، می تواند برای او مضر باشد و عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

در مزارعی که شترمرغ پرورش می دهند، دشمنان طبیعی و عمدی برای این حیوان وجود ندارد. اما باز هم شتر مرغ مثلا با شنیدن صدای هواپیما، دیدن یک ملخ و حتی دیدن سایه ی یک انسان نیز احساس خطر می کند و پا به فرار می گذارد. چنین عواملی که سبب ترس این پرنده می شوند، قوای باروری و تولید مثل او را تضعیف کرده و در مسئله ی همزیستی باعث بروز مشکل می شوند. از طرفی هم در مواقعی که شترمرغ عوامل و فاکتور های ترسناک و خطرناک اطراف را یاد بگیرید، خود به خود ترسش از بین رفته و استرسش در آینه نیز کمتر می شود.

توصیه هایی در مورد رفتار های جمعی شتر مرغ ها

محل نگهداری شتر مرغ باید  دارای فضایی باشد که پرنده به هنگام احساس خطر و ترس بتواند به راحتی فرار کند، بدود و به مانعی برخورد نکند. اگر محیط زندگی شتر مرغ به محل جدیدی منتقل شد، باید او را به قسمت هایی از آن مکان که دارای صداهای بلند و ترسناک هستند هدایت کنید تا شتر مرغ خود را با آن ها وفق بدهد و شما با قادر خواهید بود با استفاده از ماشین جوجه کشی به پرورش شنر مرغ بپردازید.

همچنین شما می توانید از روی حالت دم شتر مرغ به احساس او پی ببرید. اگر دم شتر مرغ به سمت پایین باشد نشان دهنده ی این است که پرنده در حالت عادی به سر می برد. اما اگر دمش به سمت بالا برافرشته باشد و سینه اش را به جلو داده بود، بدین معناست که شتر مرغ در حالت تهاجمی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.