جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک | دستگاه جوجه کشی

در طبیعت کبک ها در بوته زارها جفتگیری می کنند. پس از تخمگذاری، در طبیعت جوجه کشی کبک در زیر مولد انجام می شود و معمولا یک مرتبه در سال تولیدمثل می کنند. معمولا تولیدمثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد.

زمان جوجه آوری کبک

کبک ماده در حدود ۷ ماهگی شروع به تخمگذاری می کند و در هر بار ۷ تا ۲۱ تخم می گذارد. جوجه آوری کبک معمولا به مانند جوجه کشی قرقاول ۲۴ روز می باشد . به دو صورت انجام می شود:

جوجه کشی طبیعی ( کرچ شدن کبک ماده ) در طبیعت با کرچ شدن کبک ماده بر روی ۴-۶ تخم می خوابد.

جوجه کشی مصنوعی ( دستگاه جوجه کشی ) جوجه کشی مصنوعی یا همان ماشین جوجه کشی

جوجه کشی کبک

مزایای استفاده از ماشین جوجه کشی کبک

بطور تخصصی و کارشناسی پرنده ای که کرچ شود از عمر آن کاسته می شود، تولید کمتری دارد و در کل از لحاظ روحی و جسمی به پرنده آسیب می رسد. دستگاه جوجه کشی قابلیت بیشتری از تخم ها برای جوجه آوری کبک و یا سایر تخم نطفه دار ها را دارا می باشد. و با انتخاب و خرید بهترین دستگاه جوجه کشی در بازار می توان درصد جوجه آوری کبک را ارتقا بخشید و با نطفه داری بالا میتوان تقریبا هیچ خوبی کسب نمود.

مشخصات تخم کبک

تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد با لکه های کوچک قهوه ای است این لکه ها شکل و اندازه متنوع دارند. تخم این پرنده بیضوی و دوکی شکل است و نوک تیز آن کاملا مشخص می باشد. وزن تخم از ۱۶ تا ۲۵ گرم است. میانگین طول تخم های کبک ۴۲ میلی متر و عرض آن هم ۳۱ میلی متر است.

نگهداری از تخم نطفه دار

دوره بحرانی برای تخم های جوجه کشی فاصله تخمگذاری تا قرار گرفتن تخم ها در دستگاه جوجه کشی است. تخم نطفه دار ها باید با سرعت جمع آوری شوند (حداقل ۴ بار در روز) و خیلی گرم یا سرد نشوند. تخم ها نباید در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد و بالای ۲۷ درجه سانتی گراد قرار داده شوند دمای مناسب برای نگهداری تخم های جوجه کشی حدود ۱۳ تا ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *