جوجه کشی کبک

در طبیعت کبک ها در بوته زارها جفتگیری می کنند. پس از تخمگذاری، در طبیعت جوجه کشی کبک در زیر مولد انجام می شود و معمولا یک مرتبه در سال تولیدمثل می کنند. معمولا تولیدمثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد.

فصل جوجه کشی کبک

کبک ماده در حدود ۷ ماهگی شروع به تخمگذاری می کند و در هر بار ۷ تا ۲۱ تخم می گذارد. جوجه آوری کبک معمولا به مانند جوجه کشی قرقاول ۲۴ روز می باشد.

ویژگی های سالن مناسب

عرض سالن به طور معمول ۱۲ متر و در مناطق گرمسیری ۱۰ متر در نظر گرفته می شود. در مناطق معتدل و سردسیر عرض سالن، فاقد پنجره ولی در مناطق گرمسیر عرض سالن به سمت دریافت باد قرارگرفته و قسمت عمده ای از آن باز است ولی با توری محکم پوشیده شده است تا در مواقع لزوم پرده برزنتی آن کنار رفته و باد ملایم به داخل سالن نفوذ و موجب تهویه گردد.

سالن های بدون پنجره عموماً به سالن های مدرن امروزی گفته می شود دیوارها و سقف این سالن ها به گونه ای مطلوب عایق کاری شده اند و همان طوری که از نام آن ها پیداست فاقد هرگونه پنجره می باشند.

روشنایی مورد نیاز کبک ها توسط لامپ ها تامین و رطوبت وحرارت و تهویه، توسط حسگرهای اتوماتیک کنترل می شود در این سالن ها می توان با ظرفیت بالا، پرورش کبک را محقق نمود.

دستگاه جوجه کشی کبک

طول دوره ی جوجه کشی

دوره جوجه آوری کبک ۲۳ تا ۲۴ روز طول می کشد.دما روز اول تا بیستم باید ۳۸ درجه ی سانتی گراد باشد.همچنین دمای هچر نیز در روز بیست و یکم باید ۳۲ درجه ی سانتی گراد باشد.چرخش تخم ها بین ۳ تا ۲۴ بار در روز می باشد و چرخاندن تخم ها از بیست و یکم که به درون هچر انتقال می یابند، متوقف می شود.

تخم ها را درون دستگاه باید به گونه ای قرار داد که انتهای کوچک تخم به طرف پایین و انتهای بزرگ آن به سمت بالا باشد. به طور تقریبی ۹۰% قابل جوجه کشی هستند. کبک با جمع آوری و یا تخم نطفه دار آغاز شده و پس از نگهداری در شرایط خاص و ضدعفونی کردن تخم ها را در دستگاه قرار می دهند.جوجه آوری در کبک ها معمولا ۲۴ روز طول می کشد که حیوان ماده در ۷ ماهگی شروع به تخم گذاری می کند.

روش های تکثیر کبک

جوجه کشی کبک به دو صورت انجام می شود:

  • جوجه کشی طبیعی ( کرچ شدن کبک ماده ) در طبیعت با کرچ شدن کبک ماده بر روی ۴-۶ تخم می خوابد.
  • جوجه کشی مصنوعی ( دستگاه جوجه کشی ) جوجه کشی مصنوعی یا همان ماشین جوجه کشی

پرنده ای که کرچ می شود طول عمرش کاهش می یابد، تولیداتش کم می شود و از نظر روحی و جسمی دچار آسیب می شود. به همین دلیل از دستگاه استفاده می کنند تا تخم های بیشتری تولید شود همچنین کبک هایی که در قفس مولد یا تخم گذار استاندارد نگهداری می شوند ، موفقیت بیشتری در جفت گیری و نطفه دارشدن تخم کبک ها دارند.

مزایای استفاده از ماشین جوجه کشی کبک

بطور تخصصی و کارشناسی پرنده ای که کرچ شود از عمر آن کاسته می شود، تولید کمتری دارد و در کل از لحاظ روحی و جسمی به پرنده آسیب می رسد. دستگاه جوجه کشی قابلیت بیشتری از تخم ها برای جوجه آوری کبک و یا سایر تخم نطفه دار ها را دارا می باشد. و با انتخاب و خرید بهترین دستگاه جوجه کشی در بازار می توان درصد جوجه آوری کبک را ارتقا بخشید و با نطفه داری بالا میتوان تقریبا هیچ خوبی کسب نمود.

دستگاه جوجه کشی کبک

تقریبا تمام دستگاه های جوجه کشی هوشمند امروزی به شما امکان جوجه کشی از تخم نطفه دار کبک را می دهند و نیازی نیست که به دنبال دستگاه مخصوص جوجه کشی کبک بگردید ! امروزه اکثر دستگاه های موجود در بازار هوشمند بوده و با انتخاب پرنده ، دما و رطوبت و دوره ی ستری و هچری را برای آن پرنده تنظیم می کنند. برای این منظور می توانید از دستگاه های شرکت دماوند، دستگاه های کاکس، دستگاه های جوجه کشی فاخته و … استفاده کنید.

در این دستگاه ها ضریب خطا به حداقل و راندمان و هچ بسیار بالا می باشد و در برخی موارد حتی شاهد هچ ۱۰۰ درصدی توسط مشتریان بوده ایم !

اگر اپراتور کار با دستگاه به دقت بر روند کار تسلط داشته باشد و کیفیت مناسب باشد تعداد زیادی از این تخم ها به جوجه تبدیل شده و پس از اتمام عملیات درصد گیری آغاز می شود.

مشخصات تخم کبک

تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد با لکه های کوچک قهوه ای است این لکه ها شکل و اندازه متنوع دارند. تخم این پرنده بیضوی و دوکی شکل است و نوک تیز آن کاملا مشخص می باشد. وزن تخم از ۱۶ تا ۲۵ گرم است. میانگین طول تخم های کبک ۴۲ میلی متر و عرض آن هم ۳۱ میلی متر است.

نگهداری از تخم نطفه دار کبک

دوره بحرانی برای تخم های جوجه کشی فاصله تخمگذاری تا قرار گرفتن تخم ها در دستگاه جوجه کشی است. تخم نطفه دار ها باید با سرعت جمع آوری شوند (حداقل ۴ بار در روز) و خیلی گرم یا سرد نشوند. تخم ها نباید در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد و بالای ۲۷ درجه سانتی گراد قرار داده شوند دمای مناسب برای نگهداری تخم های جوجه کشی حدود ۱۳ تا ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

در ادامه می توانید سوالات و مشکلات خود را در رابطه با جوجه کشی این پرنده در این بخش از کارشناسان و همکاران ما در بخش نظرات بپرسید و یا جهت مشاوره خرید تجهیزات لازم جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

  نظرات کاربران
  • Pingback:پرورش کبک در ایران | آموزش جامع نگهداری کبک 

  • چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۰ at ۲۱:۲۵
   Permalink

   عرض ادب و ارادت
   با تشکر از مطالب ارزنده شما عزیزان
   در خصوص تخم گذاری کبک باید عرض کنم که تعدادی کبک پرورشی دارم که در دوره نخست تخم گذاری در اواخر فروردین
   هر کبک ماده هفتاد تخم گذاشته و رغبتی به کرچ شدن نداشتن

   Reply
   • چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۷
    Permalink

    سلام
    معمولا پرنده هایی بمانند کبک و بلدرچین و قرقاول بدلیل غریزه کمتر میل به کرچی پیدا می کنند. و کرچی در پرنده بهره برداری از تولید پرنده شامل ضرر می شوید و عمرش کم می شود. بهتر است از دستگاه جوجه کشی فول دیجیتال برای جوجه درآوری استفاده نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.