جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک
4.3/5 - (62 امتیاز)

مانند تمامی دیگر پرندگان، جوجه کشی کبک نیز به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می‌گیرد. کبک یکی از طیور پرطرفدار در بین مردم و همچنین پرورش دهندگان است. خواص زیاد گوشت و تخم کبک سبب شده تا افزایش تقاضا برای این محصولات صورت گرفته و عده‌ی زیادی از پرورش دهندگان به جوجه کشی از کبک روی بیاورند. از آنجایی که در طبیعت کبک ها در بوته زارها جفتگیری می‌کنند، پس از تخمگذاری،جوجه کشی توسط مولد ها انجام می‌شود.

البته معمولا یک مرتبه در سال تولیدمثل صورت می‌گیرد. فصل جوجه کشی کبک معمولا به دلیل زمان تولیدمثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد. کبک ماده در حدود ۷ ماهگی شروع به تخمگذاری کرده و در هر بار ۷ تا ۲۱ عدد تخم می‌گذارد. مدت زمان جوجه آوری کبک معمولا مانند جوجه کشی قرقاول ۲۴ روز طول می‌کشد.

روش های تکثیر کبک

همانطور که گفته شد، جوجه کشی کبک به دو صورت انجام می‌شود.

جوجه کشی کبک به روش طبیعی

اگر قصد این را دارید که اقدام به جوجه کشی طبیعی از کبک کنید، دیگر نیازی به دستگاه های جوجه کشی ندارید. تنها باید در مواردی همچون تغذیه کبک، ایجاد فضای مناسب، نور لازم و دیگر نکات مورد نیاز دقت کنید تا کبک ماده تخمگذاری کرده و با خوابیدن روی تخم ها، آنها را تبدیل به جوجه کند. در طبیعت همزمان با کرچ شدن کبک ماده، پرنده بر روی ۴ تا ۶ تخم می‌خوابد.

دستگاه جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک با دستگاه

توجه داشته باشید که اولین کاری که باید برای جوجه آوری از تخم های کبک انجام دهید، خرید دستگاه جوجه کشی مناسب است. در روش مصنوعی دیگر نیازی به پرنده ماده یا کبک کرچ شده برای نشستن روی تخم های نطفه دار ندارید. بنابراین با داشتن دستگاه جوجه کشی کبک، میتوانید به راحتی با تخم های نطفه دار اقدام به جوجه آوری کرده و آنها را تبدیل به جوجه کنید. البته فراموش نکنید که باید در انتخاب دستگاه و تهیه تخم نطفه دار دقت کنید. زیرا در راندمان هچ و جوجه آوری تاثیر گذارند.

پرنده ای که کرچ می شود طول عمرش کاهش می یابد، تولیداتش کم می شود و از نظر روحی و جسمی دچار آسیب می شود. به همین دلیل از دستگاه استفاده می کنند تا تخم های بیشتری تولید شود همچنین کبک هایی که در قفس مولد یا تخم گذار استاندارد نگهداری می شوند ، موفقیت بیشتری در جفت گیری و نطفه دارشدن تخم کبک ها دارند.

ویژگی های سالن مناسب

معمولا عرض سالن برای نگهداری پرنده های مولد به طور معمول ۱۲ متر و در مناطق گرمسیری ۱۰ متر در نظر گرفته می‌شود. در مناطق معتدل و سردسیر عرض سالن فاقد پنجره است ولی در مناطق گرمسیر عرض سالن به سمت جریان باد باید قرار بگیرد. همچنین قسمت عمده ای از آن باز است ولی با توری محکم پوشیده می‌شود. توری یا پرده ای که روی پنجره کشیده می‌شود، در مواقع لزوم کنار رفته و باد ملایم به داخل سالن نفوذ می‌کند و موجب تهویه گردد.

سالن های بدون پنجره عموماً به سالن های مدرن امروزی گفته می‌شود. دیوارها و سقف این سالن ها به گونه ای مطلوب عایق کاری شده‌‎اند و همان طوری که از نام آن ها پیداست فاقد هرگونه پنجره ای می‌باشند. روشنایی مورد نیاز کبک ها توسط لامپ ها تامین و رطوبت وحرارت و تهویه، توسط حسگرهای اتوماتیک کنترل می‌شود. در این سالن ها می‌توان در ظرفیت های بالا اقدام به پرورش کبک نمود.

طول دوره ی جوجه کشی

دوره جوجه آوری کبک ۲۳ تا ۲۴ روز طول می‌کشد. در این مدت دمای روز اول تا بیستم باید ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. همچنین دمای هچر نیز در روز بیست و یکم باید ۳۲ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم گردد. توجه داشته باشید که چرخش تخم ها بین ۳ تا ۲۴ بار در روز بوده و چرخاندن تخم ها از روز بیست و یکم (دوران هچر) باید متوقف گردد.

دقت کنید که تخم ها را درون دستگاه باید به گونه ای قرار دهید تا انتهای باریک تخم، به طرف پایین و انتهای پهن آن به سمت بالا باشد. تخم های کبک با استفاده از دستگاه مناسب و رعایت شرایط و نکات مهم، به طور تقریبی ۹۰% قابل جوجه درآوری هستند. تخم های نطفه دار کبک را در سالن ها جمع آوری و یا خریداری کرده و پس از نگهداری در شرایط خاص و ضدعفونی کردن، آنها را در دستگاه قرار دهید.

جوجه آوری کبک با دستگاه

مکان مناسب برای جوجه کشی کبک

یکی از عوامل تاثیر گذار در داشتن جوجه آوری با راندمان بالا، مکان مناسب برای قرارگیری دستگاه می‌باشد. به یاد داشته باشید که در جوجه کشی از تخم های طیور، دما و رطوبت محیطی که دستگاه در آن قرار دارد، بسیار مهم است. زیرا می‌تواند در کارکرد دستگاه نیز اثرگذار باشد. همچنین لازم به ذکر است که محل نگهداری دستگاه جوجه کشی باید با اتاق نگهداری جوجه های یک روزه متفاوت و جدا باشد.

مزایای استفاده از ماشین جوجه کشی کبک

بطور تخصصی و کارشناسی پرنده ای که کرچ شود از عمر آن کاسته شده و تولید کمتری دارد. در کل از لحاظ روحی و جسمی به پرنده آسیب می‌رسد. دستگاه جوجه کشی قابلیت بیشتری برای جوجه آوری از تخم کبک ها داشته و میتوان از تخم های با سایزهای مختلف همزمان استفاده کرد.

دستگاه جوجه کشی کبک

تقریبا تمام دستگاه های جوجه کشی هوشمند امروزی به شما امکان جوجه کشی از تخم نطفه دار کبک را می‌دهند و نیازی نیست که به دنبال دستگاه مخصوص جوجه کشی کبک بگردید. امروزه اکثر دستگاه های موجود در بازار هوشمند بوده و با انتخاب پرنده، دما و رطوبت و دوره‌ی ستری و هچری، میتوانید جوجه آوری از تخم ها را شروع کنید. از بهترین دستگاه هایی که به گفته مشتریان، راندمان بالایی در این زمینه داشته‌اند می‌توانید از دستگاه های شرکت دماوند، دستگاه های کاکس، دستگاه های جوجه کشی فاخته و … استفاده کنید.

در این دستگاه ها ضریب خطا به حداقل و راندمان و هچ بسیار بالا می‌باشد. البته بنا به گفته مشتریان در برخی موارد حتی شاهد هچ ۱۰۰ درصدی توسط کاربران بوده ایم !

تخم نطفه دار کبک

مشخصات تخم کبک

تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد با لکه های کوچک قهوه ای بوده و این لکه ها شکل و اندازه متنوع دارند. تخم این پرنده بیضوی و دوکی شکل است و نوک تیز آن کاملا مشخص می‌باشد. وزن تخم از ۱۶ تا ۲۵ گرم است. میانگین طول تخم های کبک ۴۲ میلی متر و عرض آن هم ۳۱ میلی متر است.

نگهداری از تخم نطفه دار کبک

دوره بحرانی برای تخم های نطفه دار، فاصله تخمگذاری تا قرار گرفتن تخم ها در دستگاه است. تخم نطفه دار ها باید با سرعت جمع آوری شده (حداقل ۴ بار در روز) و خیلی گرم یا سرد نشوند. تخم ها نباید در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد و بالای ۲۷ درجه سانتی گراد قرار داده شوند. همچنین محل نگهداری تخم های نطفه دار نیز باید مناسب بوده و تمامی شرایط لازم برای این کار را داشته باشد.

در ادامه می توانید سوالات و مشکلات خود را در رابطه با جوجه کشی این پرنده در بخش نظرات از کارشناسان و همکاران ما بپرسید و یا جهت مشاوره رایگان و خرید تجهیزات لازم با ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۰ at ۲۱:۲۵
  Permalink

  عرض ادب و ارادت
  با تشکر از مطالب ارزنده شما عزیزان
  در خصوص تخم گذاری کبک باید عرض کنم که تعدادی کبک پرورشی دارم که در دوره نخست تخم گذاری در اواخر فروردین
  هر کبک ماده هفتاد تخم گذاشته و رغبتی به کرچ شدن نداشتن

  Reply
  • چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۷
   Permalink

   سلام
   معمولا پرنده هایی بمانند کبک و بلدرچین و قرقاول بدلیل غریزه کمتر میل به کرچی پیدا می کنند. و کرچی در پرنده بهره برداری از تولید پرنده شامل ضرر می شوید و عمرش کم می شود. بهتر است از دستگاه جوجه کشی فول دیجیتال برای جوجه درآوری استفاده نمایید.

 • سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۳:۰۵
  Permalink

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالبتون، یسوال داشتم این هست ک من یجفت کبک دارم ک تازگی شرع کرد ب تخمگذاری اما یه عدد تخم گذاشت و دیگه نزاشت، خواستم دلیلشو بدونم
  البت جابجاشون کردم یعنی می‌تونه دلیلش همین باشه؟

  Reply
  • سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۶:۲۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کبک جز پرندگان پر استرس می باشد که بهتره در زمان تخمگذاری جابجایی نداشته باشد. می توانید از ویتامین C و همچنین از ویتامین AD3E استفاده نمایید.

 • شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۳
  Permalink

  سلام ببخشید کبک من ۸ تخم گذاشته ولی روش نمیخابه
  فقط جابه جاشون میکنه دلیلش چیه

  Reply
  • شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۳۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   در حال حاضر کبک شما کرچ نشده. باید حتما حالت کرچی داشته باشد.

 • دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۲:۳۶
  Permalink

  سلام کبک چند روز بعد از جفتگیری تخم میگذارد؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۲:۱۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بطور طبیعی و تخمک اندازی و … ۴۸ تا ۷۲ ساعت بطول می انجامد.

 • چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۶:۱۲
  Permalink

  سلام ی جفت کبک دارم،چند روز از جفتگیری شون میگذره ولی هنوز تخم نذاشته،باید نر رو ازش جدا کنم یا ربطی نداره؟

  Reply
  • سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تخم نطفه دار باید نر داشته باشد و برای تخم نذاشتن به نر ربطی ندارد باید یه سری پارامترها ائم از ؛ تغذیه استاندار تخمگذار ، نور ، استرس و… را در نظر بگیرید.

 • یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ at ۰۸:۵۴
  Permalink

  سلام الان ده روزه پس چرا تخم نذاشته؟اصول تغذیه هم همه چی بهش دادم

  Reply
  • یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۳۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تخمگذاری نیازمند پارامترهای مختلف می باشد که تغذیه با جیره مخصوص تخمگذار یک مورد می باشد.

 • شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۵:۲۹
  Permalink

  سلام من دوتا کبک دارم تخم میگذارند ولی جایی براشون درست نمیکنن هر کدوم جایی میگذارن فعلا دو تا گذاشتن اولی را دست زدیم بهش دیگه نخواستن وبی دومی را که گذاشتن خودشون نوک زدن شکستن باید چکار کنم؟

  Reply
  • سه شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۸:۰۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کبک خیلی در مواقع نادر کرچ می شود و باید تخم ها را تا ۱۰ روز جمع آوری کنید و در دستگاه جوجه کشی منتقل نمایید.

 • پنجشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۲۳:۱۸
  Permalink

  سلام ممنون از مطالب جالبتون .

  Reply
  • یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۲۰:۲۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تشکر از حُسن انتخاب شما 🙏

 • یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۸:۵۰
  Permalink

  با سلام خدمت شما . یک جفت کبک دارم یک عدد تخم گذاشت ولی دیگه تخم نکرد. معمولا چند روز به چند روز تخم میکنن

  Reply
  • دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۵:۴۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تخمگذاری کبک نیازمند یکسری پارامترها می باشد که باید محیا شود. شما می توانید از طریق مشاوره تخصصی دی کیو شاپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۲:۲۰
  Permalink

  سلام وقتتون بخیر ۳تا کبک دارم یکی رو خیلی زدند چرا اینکار می‌کنند دوباره یکی دگه گذاشتم داخل قفسشون اون هم زدند جریان چیه چرا با سومی نمیسازند

  Reply
  • دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۵۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر معمولا در بین پرندگان ، پرنده جدیدی وارد جمع شود خیلی سخت قبول می کنند و یا حداقل زمان می برد. غیر از این مورد در هر کیلو دان ، یک قاشق غذاخوری نمک اضافه نمایید. و ضمنا در محل زخم و خونی پرنده با اسپری OTC بر روی محل بزنید. این اسپری یه نوع آنتی بیوتیک می باشد که طمع تلخ دارد که بعد از اسپری محل زخم پرنده مهاجم دیگه حمله نمی کند.

 • دوشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۸:۳۴
  Permalink

  سلام یه کپک توی باغ ما ۱۷تا تخم گذاشته دقیقا الان نمی دونیم چند روز از گذاشتن تخمها رد شده بنده چجوری و کی میتونم جوجه هاشو بردارم یه سوال دیگه فاصله در آمدن جوجه اولی با جوجه آخری حدودا چند روز میشه ممنون از راهنماییتون

  Reply
  • سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۳۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مدت زمان جوجه کشی کبک ۲۴ روز می باشد. فاصله جوجه درآوری بین تخم هایی که باهم دوره جوجه کشی را آغاز کردن ۲۴ – ۴۸ ساعت می باشد.

 • جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۶:۴۶
  Permalink

  سلام روز شما بخیر، من یک جفت کبکدارم زمانی که می خواد تخم کنه روز قبلش خیلی بی حال میشه در حدی که فکر میکنی داره می میره (۷ تا ۸ ساعت)بعد خوب میشه تخم میکنه، علت چه؟ ممنون میشم بگید
  ارادتمند

  Reply
  • یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۰:۱۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   چه نوع پلیتی بهش میدین؟

 • شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۴:۳۹
  Permalink

  سلام خسته نباشید کبک پرورشی کرج میش

  Reply
  • یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۰:۱۰
   Permalink

   سلام کبک در موارد خیلی نادر به حالت کرچی روی می‌آورد.

 • یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۷:۱۷
  Permalink

  سلام روز بخیر پلیت خاصی نمیدم هرچه مغازه دار گفته بهش دادم گندم هم بهش میدم بعد از این که جفت براش گرفتم ایجوری شده
  ممنون

  Reply
  • یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تو این سن بهتره بصورت هفتگی رشد ۱ و رشد ۲ بدید.

 • سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۳
  Permalink

  سلام من ۲ عدد کبک دارم
  کبک ماده تخم میگذارد و آماده ی خوابیدن روی تخم های خودش هست
  اما کبک نر تخم ها رو میشکند
  میشه بگید چرا این کار رو می‌کنه و چه راهکاری دارد

  Reply
  • چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۱:۳۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کبک نر فقط تخم ها رو می شکند و یا از تخم ها تغذیه هم میکند؟

 • یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۷:۵۹
  Permalink

  سلام دقیق تخم کبک از چند روزگی علامت تولد دران پدیدار میشه

  Reply
  • سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۴۴
   Permalink

   سلام مدت زمان جوجه کشی کبک ۲۴ روز بطول انجامد.

 • جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۲:۴۱
  Permalink

  سلام
  ما امروز در حال تمیز کردن بته های حیاط نصف یه بته اسطوخودوس که خشک شده بود رو برداشتیم و زیرش متوجه لونه یه کبک و هفت هشت تا تخمش شدیم
  کیکه فرار کرد و هنوز برنگشته
  ما نگرانیم که نکنه دیگه نیاد سراغ تخم هاش
  چیکار میتونیم انجام بدیم؟ ما قسمتهای از بته های خشک رو دوباره گذاشتیم سر جاش که لونه هه امن بشه

  Reply
  • یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کبک بسیار پرنده ترسو و پر استرسیه.. با اینکه لونه اش خراب شده احتمال برگشتش کمه
   شما باید دستگاه جوجه کشی خانگی تهیه نمایید تا تخم ها رو به دستگاه منتقل کنید.

 • یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ at ۱۸:۳۷
  Permalink

  سلام کبک من ۱۲ تا تخم گذاشته و همیشه ماده روش میخابه
  الان دو سه هفته فک کنم میگذره چرا باز نمیشه

  Reply
  • چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ at ۱۰:۰۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مدت زمان جوجه کشی ۲۴ روز بطول می انجامد.

 • یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ at ۱۷:۰۸
  Permalink

  سلام وقت بخیرمن یک جفت کبک خریدم ۲۰روزمیشه کی تخم گذاری شون شروع میشه.یکی پشت کله ش بادداردمشکلش چیه باتشکر

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ at ۰۸:۴۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بلوغ جنسی کبک ۳ ماهگی می باشد. و از این سن به بعد بسته به رعایت پارامترها ، تخمگذاری دارند.

 • چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ at ۱۸:۵۷
  Permalink

  سلام من یک کبک دارم سیخک تو پاهاش نداره ولی پاهاش از پای کبک ماده بزرگ تره یعنی نر هست

  Reply
  • پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ at ۱۱:۱۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تعیین جنسیت می توانید به این موارد هم متمرکز شوید؛ سر کبک نر بزرگتر و گرد می باشد ولی سر کبک کوچکتر و بیضی شکل است ، جثه کبک نر نسبت به کبک ماده درشت تر می باشد و همچنین کبک های دارای پاهای بزرگتری هستند ، کبک های نر دارای پولک های درشت تری هستند و نسبت به ماده ها سریعتر راه می روند و جنب و جوش بیشتری دارند و بیشتر از ماده آواز می خوانند.

 • سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۹:۳۲
  Permalink

  سلام یه جفت کبک دارم سال گذشته نه جفت گیری کردن نه تخم گزاشتن الان یک ماهه جداشون کردم چکار کنم که امسال تخم بزارن

  Reply
  • پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۸:۳۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای نطفه داری ، بصورت هفتگی ویتامین AD3E داخل آب حل کنید.

 • جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ at ۰۹:۲۹
  Permalink

  سلام وقتتون بخیر
  من ۵,عدد کبک ماده دارم دو عدد نر برای جفتگیری این دوتا نر میتونن با اون ۵,۰عدد ماده جفتگیری کنن یا فقط یکی رو انتخاب میکنن برای جفتگیری؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بهترین درصد نرینگی کبک ۲ به ۱ می باشد.

 • پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۲:۴۵
  Permalink

  سلام چند عدد کبک دارم میخواهم برام تخم بگذارن از چه مولتی ویتامین استفاده کنم
  بعد کبک در قفس چاق میشه یا در بستر

  Reply
  • پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۷:۱۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تخمگذاری طیور به عوامل مختلفی بستگی دارد، سن ، تغذیه ، دما ، استرس و..
   تغذیه و تقویت بسیار مهم می باشد که باید در جیره لحاظ شود. ویتامین AD3E یکی از ویتامین های ۳گانه است که برای تخمگذاری و نطفه داری مناسب می باشد و بصورت هفتگی در آب حل نمایید.

 • دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۲:۳۳
  Permalink

  سلام وقت به خیر بنده یک جفت کبگ نروماده دارم ولی اوایل بهار یا موقع جفت گیری که میشه کبگ نر ماده را اذیت میکنه حتی با نوک به سر ان می زنه تا زخم بشهخواهشا راهنمایی بفرمایید دلیلش چیست و ما چکار کنیم

  Reply
  • سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ at ۱۶:۵۰
   Permalink

   سلام وقتی بخیر
   اسپری آنتی بیوتیک OTC از داروخانه دامپزشکی تهیه بفرمایید و موقع زخم شدن درجا اسپری بزنید . بخاطر تلخی اسپری پرنده نر ، ماده را نمیزنه.

 • چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ at ۲۱:۳۷
  Permalink

  سلام خسته نباشید..
  جوجه کبک هارو در چندروز اول که ازتخم بازمیشه رو چی باید بهشون بدیم…ممنون

  Reply
  • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۸:۲۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تا ۲ روز اول با آب و شکر + مولتی الکترولیت پذیرایی نمایید و بعد از این دوره می توانید پلیت سوپر استارتر بدهید.

 • جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۵:۱۳
  Permalink

  سلام و خسته نباشد می خواستم بدونم کبک های خونگی کرچ می شوند یانه اگر می شن در چند سالگی ؟

  Reply
  • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۸:۳۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کبکها خوی وحشی دارند و به ندرت حالت کرچی می گیرند.

 • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ at ۰۲:۲۰
  Permalink

  سلام من یک جفت کبگ دارم پارسال جوجه کرده امسال تخم گذاشته اما داخل ماسه ها میخوابه روی تخمها نمیری الان تخم نمیزاره

  Reply
  • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۰:۳۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   این حالتش یعنی کرچ نشده و تخمگذاری ادامه داره و باید دستگاه جوجه کشی تهیه نمایید تا تخم ها را به دستگاه منتقل نمایید.

 • شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۱:۵۱
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  ممنون از مطالب اموزندتون و سایت خوبتون
  ببخشید جناب من ی جفت کبک خریدم نر بزرگه و میخوره بالغ باشه ولی ماده هنوز جوجه است تغریبا شاید ۴۵ روز تا دوماه باشه((تشخیص نر و مادگی با پارامترهایی ک گفتین شد)) اول از همه بگم نر خیلی ماده رو میزنه دوم اینکه توی قفس جوجه پرون ۳۰*۱۰۰*۴۰ و توی بالکن خونه و هوای ازاد هستن چهار هفته هست ک گذاشتمشون ((خواستم ببینم توی همین قفس جاشون خوبه یا باید فکر دیگه بکنم براشون ک تخم بزارن)) از کلسیم مایع هفت دون و گندم و ملتی ویتامین هم میدم تا تغزیه کنن خواستم ببینم بنظرتون مشکلی از نظر مکان و غذایی و خودشون ندارن برای زمان تخم گذاری ((ما در استان اصفهانیم))
  ممنون میشم جواب سوالاتمو بدین و ببخشید هم طولانی شد

  Reply
  • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۵:۵۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   ابعاد قفسی که فرمودید برای یک جفت مناسب هست. برای تخمگذاری بهتره در محیط بسته و بدور از هر نوع استرس صدا و آب و هوایی باشد. مولتی ویتامین برای ابتدا بد نیست ولی بعدش زیاد توصیه نمی شود. برای تخمگذاری و درصد نطفه می توانید از ویتامین AD3E و یا سبزیجات در کنار پلت استفاده نمایید/.

 • سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ at ۲۰:۱۶
  Permalink

  سلام اگر من بخوام یک لانه برای کبکم بسازم با ید به چه چیز های توجه کنم ممنون

  Reply
  • چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۹:۴۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای ساخت قفس کبک نیازمند نوع نگهداری می باشد که قفس پرواری ( گوشتی ) و داشتی یا ( تخمگذار ) متفاوت می باشد.که برای پرواری ابعاد قفس مهم می باشد تا در حداقل ترین مساحت زودتر وزن بگیرد . ارتفاع قفس مهم می باشد که حدود ۸۰ سانتی متر می توانید در نظر بگیرید.

 • یکشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۲۱:۲۵
  Permalink

  سلام تخم نطفه،دار نشون،دهندی جفت خوردن،کبک هست

  Reply
  • دوشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۷:۲۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله همینطوره . جفتگیری انجام گرفته و تخم ها نطفه دار هستند و مناسب جوجه کشی می باشند.

 • جمعه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۰:۱۸
  Permalink

  سلام کبک من ۷ تا تخم گزاشت نطفه نداشتن بد یک نر براش اوردم یکی کزاشت نطفه دار بود الان یکی دیگه گذاشته نطفه ندارد مشکل چی هست

  Reply
  • دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۱:۰۲
   Permalink

   سلام ویتامین AD3E در آب آشامیدنی حل نمایید.

 • جمعه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۲۳:۳۳
  Permalink

  سلام
  به کارشناس محترم .
  بزرگوار برای کبک و تقویت انها ..چه نوع دان و خوراکی بدهم …ماده ها تخم میکنند و هر دوروز یک تخم میگذارند
  نشانه کرچ شدن انها چه نشانه های میباشد …و برای تقویت انها چه خوراکی بدهم ….ایا خوراک نرو ماده فرق دارد یا که نه هردو را با خوراک پیشنهادی کارشناس محترم …تغذیه کنم …
  ممنون میشم راهنمای بفرماید ….

  Reply
  • دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۸:۵۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   هر دو روز تخمگذاری طبیعی دارند. برای تقویت نطفه داری و پیشگیری از ضعف پرنده برای تخمگذاری می توانید ویتامین AD3E و محلول عناصر کمیاب بدهید/.

 • شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۹:۰۱
  Permalink

  سلام

  من یک جفت کبک ماده داشتم می خوند الان یک جفت براش خریدم نه ماده و ن نز می خونه اولا یه جفت گیری میخوندن الا نه

  Reply
  • سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۷:۵۳
   Permalink

   سلام پرنده های نر وقتی با ماده جفت می شوند برای ابراز علاقه و جفتگیری آواز میخوانند.

 • سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۲۱:۱۲
  Permalink

  خوب نمی خونه ؟

  Reply
  • شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۹:۰۱
   Permalink

   سلام
   خوندن که نه آواز معمولی دارند.

 • سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۲:۱۹
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  کبک مانروماده هستن یک ماهه تخم گذاری میکنه حدود۱۴تخمگذاری کرده روشوپوشونده قایمش میکنه ولی اصلا روش نمیخوابه تخم هاش خراب نشن؟چیکارکنم؟

  Reply
  • پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ at ۱۸:۰۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تخم ها خراب میشن و باید به دستگاه منتقل نمایید.
   برای اطلاع از انواع دستگاه و بررسی به بخش دستگاه جوجه کشی مراجعه کنید.

 • یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ at ۱۵:۵۶
  Permalink

  سلام و روزتون بخیر ما یک جفت کبک داریم ۵ تا تخم گذاشته است ۴ داروکبک نر شکسته است و الان ۱ عدد مانده است اگر هم تخم میگذارد به هیچگاه روی تخم نمی‌خوای

  Reply
  • یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ at ۱۹:۰۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کرچ شدن کبک به ندرت انجام می گیرد و برای جوجه کشی باید از دستگاه جوجه کشی استفاده نمایید.

 • دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ at ۱۲:۵۰
  Permalink

  سلام وقت بخیر کبک برای کرچ شدن باید نر رو جدا کنی تا ماده بخوابه رو تخم؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ at ۲۰:۲۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   نه نیازی نیست.

 • جمعه ۲۳ تیر ۱۴۰۲ at ۱۶:۲۸
  Permalink

  درود وقت بخیر دو جفت کبک دارم ک یکشون کرچ شده بعداز چند روز خوابیدن بر روی تخم ها از روشن بلند شده دیگه هم نخوابید دلیلش چی هست

  Reply
  • چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ at ۱۱:۲۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   دلایل مختلفی دارد که می توان به استرس و گرمای هوا اشاره کرد.

 • یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ at ۱۴:۳۳
  Permalink

  سلام من یه کبک ماده دارم تخم گذاشته آیا نطفه داره این تخم؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ at ۱۲:۵۲
   Permalink

   سلام کبک نر هم کنارش هست؟

 • یکشنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۲ at ۲۲:۲۸
  Permalink

  چه کار کنیم کبک کرچ بشه

  Reply
  • دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ at ۱۵:۴۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   پرنده های وحشی از جمله کبک باید بصورت طبیعی و بدون استرس و با اضافه کردن پروتئین به جیره کرچ شوند.

 • چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ at ۰۱:۰۳
  Permalink

  سلام یک سوال داشتم کبک سفید کوهی باشه کرچ میشه؟

  Reply
  • پنجشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ at ۱۰:۲۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   پرنده های زینتی کمتر به کرچی می روند.

 • شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ at ۲۱:۲۱
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  کبک من مریض هست مریضی کوکسیدیوز چیکار کنم?

  Reply
  • چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ at ۱۰:۵۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بصورت کلینیکی باید توسط ذامپزشک معاینه و بررسی و تجویز شود.

 • شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ at ۲۱:۲۲
  Permalink

  سلام کبک من مریض هست مریضی کوکسیدیوز داره چیکار کنم ؟

  Reply
 • دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ at ۱۳:۵۰
  Permalink

  سلام وعرض ادب خدمت دوستان و کارشناس گرامی بنده ۴مرغ جیرفتی و ۵ کبک دارم و درحال جفت گیری هستند که کبک نر با مرغ جیرفتی در حال جفت گیری هستند و خودم توجه کردم که کبک نر با مرغ جیرفتی جفت شده ۸تا تخ گذاشته آیا امکان نطفه دار شدن و جوجه آوری هست چون باهم فرق دارن ممنون میشم راهنمایی فرمایید؟

  Reply
  • چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ at ۱۰:۵۶
   Permalink

   سلام تخم ها نطفه دار هستند و بصورت دو رگ نسل واریته جدید تولید می شود که برای تخمگذاری در نسل بعد مناسب نیستند.

 • شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۱:۲۲
  Permalink

  سلام من ی جفت کبک کوهی دارم ی دونه تخم گذاشتن ولی تخم نرم بود پوسته نداشت با نوک سوراخش کردن الان ۱۰روزه که دیگه تخم نزاشتن دلیلش چی میتونه باشه

  Reply
  • چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۵:۵۴
   Permalink

   سلام
   کمبود کلسیم دارد.

 • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۱:۲۳
  Permalink

  سلام من سه تا دونه کبک وحشی دارم دوتا نر یک ماده داخل ی قفس ۳متر در ۱متر هستن تا حالا سه تا تخم گذاشت ولی میشکنشون خواستم دلیلش بهم بگی

  Reply
  • شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۶:۵۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   در آب آشامیدنی محلول کلسیم اضافه نمایید.

 • جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۵:۵۲
  Permalink

  سلام کبک من ۱۵ عدد تخم گذاشتن هر روز هم دور بر تخمه میره و جا بجا شون میکنه ولی روی تخمه نمیخوابه چرا

  Reply
  • شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ at ۱۶:۵۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کرچ نشدند و باید تخم ها را به دستگاه منتقل نمایید. همچنین می توانید از دستگاه جوجه کشی هوشمند داتیکس۵ یکی از جدیدترین و بروزترین دستگاه جوجه کشی را از بخش فروشگاه دی کیو شاپ خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *