جوجه کشی طبیعی

جوجه کشی طبیعی

بهترین و ساده ترین راه برای جوجه کشی ، انجام فرایند آن به طور طبیعی است. جوجه کشی طبیعی معمولا با استفاده از یک مرغ کرچ و به صورت غریزی انجام می شود. مرغ کرچ به صورت غریزی روند چرخاندن تخم ها و همچنین تامین رطوبت مورد نیاز آن ها را به نحو احسنت انجام می دهد و نیازی به نگهداری و هیچ گونه نگرانی ندارد!

برای اینکه بتوانید فرایند جوجه کشی را به صورت طبیعی انجام دهید، به یک مرغ کرچ نیاز دارید اما چگونه می توان این مرغ ها را تشخیص داد؟ مسئله ای است که در ادامه به آن می پردازیم.

البته توجه داشته باشید که جوجه کشی طبیعی غاز و اردک و سایر پرندگان نیز به همین صورت می باشد و شرایط و ویژگی های جوجه آوری طبیعی ماکیان یکسان است.

تغییرات هورمونی که در پایان دوره ی تخم گذاری در بدن مرغ رخ می دهند باعث می شوند تا پرنده برای فرایند تولید مثل طبیعی آماده باشد. از علائم مرغ کرچ می توان به موارد زیر اشاره کرد‌:

علائم مرغ کرچ برای جوجه کشی طبیعی

 • سوخت ساز بدن پرنده کاهش می یابد.
 • درجه ی حرارت بدن پرنده به میزان خفیفی ( حدود یک یا دو درجه ) افت می کند.
 • مرغ بدون تحریکی در لانه ی خود می ماند.
 • رفتار های پرنده تهاجمی می شوند.
 • پر های سینه ی پرنده دچار تغییراتی شده و لانه از کرک های مرغ پر می شود.

هر کدام از این تغییرات برای مهیا شدن شرایط جوجه ی کشی طبیعی فلسفه و دلیلی دارد که جای بحث بسیار دارد. با مشاهده  ی این شرایط شما می توانید اطمینان کنید که مرغ برای انجام فرانید جوجه کشی آماده است. ( برای آشنایی با جوجه کشی مصنوعی کلیک کنید )

تعداد تخم مرغ ها در هر دوره ی جوجه آوری

توجه داشته باشید که قرار دادن ۸ تا ۱۰ تخم مرغ زیر پای مرغ کرچ طبیعی بوده و هر چه تعداد تخم مرغ ها را افزایش دهید در واقع شانس تبدیل شدن آن ها به جوجه را کاهش داده اید. نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرد مربوط به تخم مرغ ها می باشد.

در این روش شما نیاز نیست الزاما از تخم هایی استفاده کنید که مرغ کرچ آن ها را گذاشته است بلکه شما می توانید از هر تخم مرغ نطفه دار دیگری نیز استفاده کنید. یکی از مزیت های جوجه آوری طبیعی این است که مرغ به صورت غریزی تمام مراحل آن را خود مدیریت می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی روش های مختلف جوجه کشی ونحوی کارکرد مطالب سایت دی کیو شاپ را دنبال کنید.

  نظرات کاربران
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.