آشنایی با روش های جوجه کشی شاهین

جوجه کشی شاهین
4.2/5 - (71 امتیاز)

در این مقاله می خواهیم روش های جوجه کشی شاهین را برای شما توضیح دهیم. اما قبل از هر چیز لازم است تا بیشتر با خصوصیات این پرنده‌ی شکاری آشنا شویم. شاهین ها معمولا از پرندگان و پستانداران کوچک تر تغذیه می کنند. این پرنده معمولا در سن ۲ الی ۳ سالگی به سن بلوغ رسیده و توانایی تولید مثل خواهد داشت. جفت های شاهین معمولا تمام طول عمر را با یکدیگر سپری خواهند کرد و هر ساله نیز برای تولید مثل بار دیگر به لانه‌ی قبلی خود برمی گردند.

شرایط نگهداری از شاهین

جوجه کشی شاهین

این پرنده به طور معمول از فضا های ایجاد شده در صخره ها برای لانه سازی استفاده می کند. همچنین در شهر ها نیز سعی می‌کند تا ساختمان های بلند را برای لانه سازی انتخاب کند. پرنده ماده هر ساله ۳ الی ۴ تخم می گذارد. فصل تخم گذاری شاهین زمستان بوده و پرنده ی ماده برای جوجه آوری باید ۲۹ الی ۳۲ روز روی تخم ها بخوابد.

پس از خروج جوجه ها از تخم، حدود ۳۵ الی ۴۲ روز زمان لازم است تا جوجه ها تا حد مناسبی رشد کنند. هر چند که جوجه ها تا دو ماهگی پدر و مادر خود را ترک نمی‌کنند. سیستم متابولیک بدنی شاهین ها باعث می شود تا این پرندگان تیز پرواز شکاری، بیشتر از دیگر گونه های هم جثه‌ی خود غذا مصرف کنند. نکته‌ی قابل توجه درباره متابولیک پرنده شاهین این است که قلب آنها در هر دقیقه حدود ۶۰۰ الی ۹۰۰ بار می تپد.

وظیفه‌ی تامین غذای ماده و جوجه ها بر عهده‌ی شاهین نر می باشد.

جوجه کشی شاهین به صورت مصنوعی

جوجه کشی شاهین در مواردی به صورت مصنوعی رخ می دهد. در این روش جوجه آوری شاهین سعی می شود تا پرنده ها فرد پروش دهنده را مشاهده نکنند تا از عادت کردن آنها به انسان جلوگیری شود. دلیل جوجه کشی شاهین به صورت مصنوعی بیشتر به علت آن است که در طبیعت جوجه ی شاهین در برخی موارد توسط پرندگان دیگر دزدیده شده و همین امر باعث کاهش جمعیت آنها می شود.

عمر متوسط این پرندگان شکاری حدود ۸ الی ۱۰ سال می باشد که در برخی موارد طول عمر ۲۰ ساله نیز برای آنها گزارش شده است. جوجه کشی شاهین با دستگاه جوجه کشی و به صورت مصنوعی نیز صورت می گیرد که در برخی موارد فرایند موفقی نیز بوده است. در محدوده ی جغرافیایی ایران تعداد کمی از شاهین ها در مناطقی مثل آذربایجان،گیلان ، مازندران، و مناطق جنوبی کشور به صورت آزاد زندگی می کنند.

نکات مهم نگهداری از شاهین

نگهداری و پرورش پرندگان شکاری مانند شاهین نیازمند رعایت اصول و مراقبت کردن بیشتری می باشد. این پرندگان به دلیل اینکه وحشی هستند، با دیگر طیور پرورشی تفاوت های بسیاری دارند. در نتیجه باید قبل از اقدام به پرورش، حتما درباره رفتار های آنها مطالعه کافی را داشته باشید.

دقت داشته باشید که رژیم غذایی پرنده شاهین و دیگر پرندگان شکاری، از گوشت حیوانات تشکیل می‌شود. پس سعی کنید از دادن میوه ها و دان دیگر طیور به آنها خودداری کنید. البته معمولا پرورش و نگهداری این جانداران در بسیاری از کشورها ممنوع می باشد. از این جهت تنها افرادی مجوز پرورش و نگهداری شاهین و پرندگان شکاری را دارند که آموزش های لازم را دیده و در این راه تجربه کافی داشته باشند.

غذای شاهین

شرایط نگهداری از شاهین

برای اینکه بتوانید شرایط نگهداری از شاهین و پرنده های وحشی و شکاری را داشته باشید، باید فضای بزرگی را برای آنها تدارک ببینید. محیط های کوچک و قفس، می‌تواند به این حیوانات صدمه بزند، پس به هیچ وجه توصیه نمی شوند. فراموش نکنید که برای تامین غذا، نباید از مواد گوشتی با ارزش پایین و ضایعات گوشت حیوانات استفاده کنید. تنها از گوشت تازه و حیوانات مرده مانند گنجشک، پرنده های کوچک، موش و … استفاده کنید.

نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ at ۰۶:۲۹
  Permalink

  سلام وقت بخیر تخم شاهین هم می شود تهیه کرد؟

  Reply
  • پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ at ۱۰:۱۴
   Permalink

   سلام
   اطلاعی در این زمینه نداریم

 • شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ at ۱۹:۴۳
  Permalink

  سلام جوجه شاهین میخواستم قیمت چنده

  Reply
  • یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۱۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر دوست عزیز؛
   همکاران ما فقط مطلب علمی در مورد شاهین به نگارش در اووردند.
   دی کیو شاپ ، در بخش عرضه انواع دستگاه جوجه کشی و لوازم مرغداری فعالیت دارد.

 • پنجشنبه ۰۳ شهریور ۱۴۰۱ at ۲۱:۳۴
  Permalink

  با سلام ارزوی داشتن ی جوجه شاهین رو دارم .روزای اخر عمرم میترسم ارزو رو ب گور ببرم .

  Reply
 • یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۶
  Permalink

  من خیلی تجربه دارم واسه شاهین میخام مجوزش بیگیرم توایران بهم نمیدن

  Reply
 • سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ at ۱۸:۰۵
  Permalink

  سلام چه ماهی ازسال شروع به تولیدمثل میکنن ؟شرایط مخصوص آب وهوای لازم دارن ؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ at ۱۰:۲۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بصورت طبیعی فصل بهار موعد جوجه کی شاهین می باشد ، ولی بدلیل دزدیده شدن وجه شاهین ها ، مولدها بصورت مصنوعی در فصل خاصی از سال اقدام به جوجه آوری می کنند. در آب و هوای مرطوبت زیست می کنند.

 • سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۴:۳۱
  Permalink

  یه چشم ابی افتاده بود وسط جاده چینگش پر از خون .من برداشتمش وبه لطف خدا به هوش امد وازادش کردم چون فصل جوجه کشی شون هست.اونم مثل ما مخلوق خداونده.

  Reply
  • سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۶:۱۸
   Permalink

   سلام دوست عزیز؛
   احسنت بر شما

 • جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۲۳:۵۲
  Permalink

  من پیدا کردم و آزادش کردم

  Reply
  • شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۱۰:۰۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کار خوبی کردید. درود بر شما

 • پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ at ۲۱:۳۳
  Permalink

  من پیدا کردم ولی آزادش نکردم
  اما پیش من خیلی بزرگ شد
  یک سال پیشم موند پدر آخر
  بزرگش کردم

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *