آشنایی با روش های جوجه کشی شاهین

جوجه کشی شاهین

در این مقاله می خواهیم روشهای جوجه کشی شاهین را برای شما توضیح دهیم ، اما قبل از هر چیزی لازم است تا بیشتر با خصیصه ی این پرنده ی شکاری آشنا شویم. شاهین ها معمولا از پرندگان کوچکتر و یا پستانداران کوچک تغذیه می کنند. شاهین ها معمولا در سن ۲ الی ۳ سالگی به سن بلوغ رسیده و توانایی تولید مثل خواهند داشت. جفت های شاهین ها معمولا تمام طول عمر را با یکدیگر سپری خواهند کرد و هر ساله نیز برای تولید مثل بار دیگر به لانه ی قبلی خود برمی گردند.

جوجه کشی شاهین

شاهین ها به طور معمول از فضا های ایجاد شده در صخره ها برای لانه سازی استفاده می کنند. نمونه ی شهری شاهین ها نیز ساختمان های بلند را برای لانه سازی انتخاب می کنند. شاهین ماده هر ساله ۳ الی ۴ تخم می گذارد. فصل تخم گذاری شاهین ها زمستان بوده و پرنده ی ماده برای جوجه آوری باید ۲۹ الی ۳۲ روز روی تخم ها بخوابد. پس از خروج جوجه ها از تخم حدود ۳۵ الی ۴۲ روز زمان لازم است تا جوجه ها تا حد مناسبی رشد کنند. هر چند که جوجه ها تا دو ماهگی پدر و مادر خود را ترک نمی کنند.

سیستم متابولیک بدنی شاهین ها باعث می شود تا این پرندگان تیز پرواز شکاری بیشتر از دیگر پرندگان هم جثه ی خود غذا مصرف کنند. نکته ی قابل توجه در باره ی متابولیک شاهین ها این است که قبل آن ها در هر دقیقه حدود ۶۰۰ الی ۹۰۰ بار می تپد. وظیفه ی تامین غذای ماده و جوجه ها بر عهده ی شاهین نر می باشد.

جوجه کشی شاهین به صورت مصنوعی

جوجه کشی شاهین در مواردی به صورت مصنوعی رخ می دهد. در این روش جوجه کشی شاهین سعی می شود تا شاهین ها فرد پروش دهنده را مشاهده نکنند تا از عادت کردن آن ها به انسان ها جلوگیری شود. دلیل جوجه کشی شاهین به صورت مصنوعی بیشتر به دلیل آن است که در طبیعیت جوجه ی شاهین در برخی موارد توسط پرندگان دیگر دزدیده می شوند و همین امر باعث کاهش جمعیت آن ها می شود. عمر متوسط شاهین ها حدود ۸ الی ۱۰ سال می باشد که در برخی موارد طول عمر ۲۰ ساله نیز برای آن ها گزارش شده است.

جوجه کشی شاهین با دستگاه جوجه کشی و به صورت مصنوعی نیز صورت می گیرد که در برخی موارد فرایند موفقی نیز بوده است.

در محدوده ی جغرافیایی ایران تعداد کمی از شاهین ها در مناطقی مثل آذربایجان،گیلان ، مازندران، و مناطق جنوبی کشور به صورت آزاد زندگی می کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.