جوجه کشی بلبل

جوجه کشی بلبل

جوجه کشی بلبل » بلبل یا شباهنگ یاهزاردستان یا سینه سرخ نام گونه ای پرنده خوش آوا است. برترین و خوش آوازترین و با حافظه ترین پرنده دنیا بلبل (هزاردستان) می باشد. بیشتر در ایران یافت می شود و معروف است که نماینده نوای ساز ایرانی محسوب می شود. با توسعه شهرها و کاهش و دور شدن باغات از محل سکونت افراد و همچنین دشواری پرورش بلبل عمدتا بدلیل نوع تغذیه در حال حاضر نگهداری از بلبل رونق ندارد و تعداد اندکی هستند که بلبل نگهداری می کنند. پرورش بلبل در ایران به ندرت وجود دارد.

این پرنده حدود ۱۵-۱۶ تا ۲۲ سانتی متر طول و پرهای بخش های بالایی بدنش قهوه ای و دمی تقریبا” سرخ دارد. زیر تنه تمیز و فاقد لکه روی سینه و پهلوها است. این پرنده بسیار شبیه به بلبل خالدار ( یکی دیگر از گونه های موجود در خانواده توکیان) است ولی رو تنه اش کمرنگ تر و بیشتر متمایل به قهوه ای بوده و همچنین حلقه سفید دور چشمانش واضح تر دیده می شود. پرنده بیشتر در سوراخ درختان و طول رودخانه ها و در دشت های سرسبز زندگی می کند.

 • بلبل هزار دستان
 • نام خانواده: توکایان یا Turdidae
 • نام علمی: Iuscinia megarhynehos
 • نام انگلیسی: nightingale
 • سایر نام های محلی: بلبل ، هزاردستان

ویژگی های ظاهری بلبل

این پرنده زیبا و خوش آواز که در تمام نقاط فقط به رنگ قهوه ای سیر و روشن یافت می شود، و به همین وسیله پرورش بلبل در بین علاقمندان طرفدارهای زیادی دارد. دارای نوکی بلند و چشمانی مشکی رنگ ، درشت و زیبا و همچنین دارای دم پهن و بلندی می باشد.

بلبل در اغلب مواقع دم پهن خود را بالا و پایین و به کناره ها تکان می دهد. این عمل بخصوص در مواردی که احساس خطر می کند شدت بیشتری می گیرد.

ضمن اینکه تکان دادن دم زیبایی بی نظیر و چشمگیر این پرنده را آشکار می سازد. بدیهی است با این عمل بلبل خواهد توانست دشمنان خود را به سمت خود کشیده و آنها را از حوالی لانه که بلبل ماده و جوجه ها در آن سکونت دارند گمراه سازد.

بلبل ها از لحاظ آوازه به ۳ دسته تقسیم می شوند :

 • بلبل آوازه خوان با نت معمولی
 • بلبل آوازه خوان با صدای بم
 • بلبل آوازخوان موقوم

بلبل پرنده ای تک همسر بوده و ماده اش از ۴ تا ۶ تخم نطفه دار قهوه ای زیتونی-سبز تیره همراه با لکه ریز سیاه می گذارد که پس از خوابیدن مداوم بلبل ماده روی تخم نطفه دارها به جوجه تبدیل می شوند. مدت زمان جوجه کشی بلبل ۱۶ روز می باشد. جوجه های بلبل بعد از گذشت ۱۰ روز قبل از آنکه بتوانند پرواز کنند لانه را ترک می کنند و برای مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان کوچک پنهان می شوند و در این مدت پدر و مادر جوجه ها غذای آنان را تامین می کنند.

جوجه کشی بلبل

مراحل جوجه آوری و تکثیر

جوجه ها در مدت ۱ماه به حد رشد خواهند رسید. بلبل در طی سال ۲ بار تولید مثل “جوجه کشی بلبل ”  می کند که یک نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیرماه است.

پرنده نابالغ خال خال و لکه لکه بوده و با خالهای نخودی در سینه و پهلو و خالهای کمرنگی در پوشش های میانی بال دیده می شود. بلبل نر و ماده بسیار شبیه بهم بوده و تشخیص آن تنها به واسطه شنیدن آواز و یا توسط افراد بسیار با تجربه امکان پذیر می باشد.

پرورش بلبل معمولا در نزدیک سطح زمین و جنوب شرقی آسیا  انجام  می شود در طبیعت از حشرات مانند پشه، مورچه، ملخ، جیرجیرک، و لارو و مگس و کرم، نرم تنان و میوه هایی همچون توت تغذیه می کند. باید به این نکته اشاره کرد که نگهداری و پرورش از این پرنده به علت حشره خوار بودن بسیار دشوار می باشد.

در پرورش بلبل تغذیه امر حیاتی دارد که جهت تغذیه به این پرنده در قفس می بایست از مخلوطی از دان مخصوص و پلیت و گوشت نرم و موادگیاهی شامل شبدر و یونجه خورد شده استفاده نمود و البته اگر دسترسی به حشرات میسر باشد بهتر است حشرات را جهت تغذیه در اختیار بلبل قرار داد. از میوه هایی شامل انگور، سیب، تمشک و توت درختی و حتی سنجد می توان برای تغذیه این پرنده استفاده کرد.

تکثیر بلبل خرما در قفس

در موقع خرید توجه داشته باشید که جوجه بلبل هزاردستان خالدار، با دم مستطیلی بوده و فاقد هرگونه نوار ابرویی در سر می باشد و تنها حلقه سفیدی اطراف چشم پرنده مشاهده می شود. بلبل از جمله پرندگانی است که در قفس تولید مثل نمی کند و نگهداری از آن در قفس نیازمند صرف وقت و توجه بیشتر نسبت به سایر پرندگان زینتی است.

محیط قفس بلبل هزاردستان بهتر است بزرگ بوده و چندین نشیمن گاه در آن مهیا گردد. تغذیه بلبل نیز باید متنوع باشد. بنابراین چنانچه قصد نگهداری و پرورش بلبل بالغ در قفس را دارید تا مادامیکه بلبل به زندگی در قفس عادت نماید قفس او را با پارچه سفید رنگ بپوشانید تا با سیم های قفس خود را آسیب نرساند.

بلبل هزاردستان، بلبل خرما، بلبل خالدار

پرورش و جوجه کشی بلبل با دستگاه

اگر به پرورش و تکثیر بلبل با دستگاه جوجه کشی علاقه مند هستید می توانید با مراجعه به بخش فروشگاه سایت دی کیو شاپ، از دستگاه های جوجه کشی خانگی استفاده کنید. امروزه اکثر دستگاه ها قابلیت تنظیم دما و رطوبت و سایر شرایط جوجه کشی برای انواع پرندگان را دارند. اما پرورش پرندگان زینتی حساسیت های خاص خودش را دارد و باید پیش از خرید دستگاه و هر گونه اقدامی از افرادی که تجربه اینکار را دارند مشاوره بگیرید.

محل زیست بلبل

پرور بلبل اغلب در باغات و نخلستان ها و جاهای پردرخت است و گاهی هم در نقاط کم درخت دیده می شود. در بوته زارها، جنگلهای باز، دشت ها، زمین های کشاورزی، و نواحی شهری زیست دارد. این پرنده به طور طبیعی در مناطق حاره ای جنوب آسیا شامل پاکستان، هند، سریلانکا، به سمت شرق تا میانمار و جنوب غرب چین انتشار دارد و در کشورهایی از جمله استرالیا، فیجی، کویت، قطر و… وجود دارد.

نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۰
  Permalink

  با سلام.من سالهاست پرنده بازی و مخصوصا قناری بازی میکنم.به تازگی شدیدا در مورد بلبل و آواز زیبای آن کنجکاو شده ام.برخلاف میلم که دوست ندارم پرندگان وحشی را در قفس نگهدارم ولی کشش این پرنده در من آنچنان شدید است که خواهان خرید جوجه این پرنده هستم.اگر کسی میتواند در این زمینه به بنده کمکی کند خیلی خوشحال میشوم.۰۹۳۸۵۴۸۵۲۴۶ داریوش

  Reply
  • یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ at ۱۹:۴۶
   Permalink

   با سلام خدمت دوست عزیز .اقا داریوش . نگهداری و پرورش بلبل هزاردستان بسیار مشکله و نیاز وقت بسیاره . اگه بتونی جوجه گوشتی یا دیگه حداکثر جوجه پر و پوش در اومده تهیه کنی کارت راحت تره . یعنی اهلی میشه . و تو قفس هم میخونه . ولی پرنده وحشی و بالغ بگیری تو قفس نمیخونه و اذیت میشی بخصوص در مورد تغذیه . بطور کل هر پرنده ای که بخوای اهلی و رام بشه باید جوجه شو تهیه کنی خوراکش فقط لارو میل ورم . پشه مگس . مورچه و تمشک و توت خشک . البته اگه بتونی کرم میل ورم همیشه در اختیارش بذاری سرشار از ویتامین و پروتئین هست گهگاهی توت خشک و تمشک بذار . کیکی هم یه غذای خارجیه ویژه این بلبل . دون پاس اصلا ندید که اگه خیلی حرفه ای باشی نهایت دوسال زنده بمونه . پس همون کرم میل ورم خیال راحته . . جوجه اش خالدار . قهوه ای دومش قهوه ای تیره است . خیلی ها اگاهانه یا نا اگاهانه بلبل چک چک یا بلبل دم چتری که شباهتهایی به هزار داره رو بهت میدند اونها روی بالهاشون خاکی و ته بال مشکی . دور چشم خط ابروی بزرگ و سفیدی هست دمشون سیاه و سفید یا سیاه و مایل به نارنجی هست که البته زیباهستند ولی هزار نیستند هزار روی بالهاش خالداره و وقتی بالغ بشن کامل قهوو ای و دم قهوه ای روشن فاقد خط سفید ابرویی بلکه یه حلقه سفید کوچکی دور چشم دارند . در ضمن بلبل خالدار هم هست که شباهت زیادی به بلبل هزار داره و لی اونها نمیخونند . سرشون تیره تره . اون خط سفید نواری روی چشمشون هست . نشونه دیگه اینکه اینها همشون دمشون بالا و پایین میکنند بصورت افقی ولی هزار علاوه بر اون دمش رو به دو طرف هم تکون میده یعنی هم افقی هم عمودی . تاکید میکنم جوجه پر و پوش در اومده که روی چوب اومده باشند بخرید و مطمئن باشید که صید نشده باشند وحشی نباشند و رام باشند . از فروشنده بپرسید با چی تغذیه شدند اگه گفتند با دون پاس و گوشت خام و سنگدون و اینها . عمرشون کوتاهه ولی اگه با کرم و ملخ و مورچه و مگس تغذیه شده باشند عالیه . امیدوارم اطلاعات کافی باشه جهت اطلاع بیشتر به تلگرام حقیر پیام بدید در خدمتم ۰۹۹۰۵۷۵۸۷۹۱. شاد باشید

  • دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ at ۱۹:۰۴
   Permalink

   سلام
   تشکر از دیدگاه شما دوست محترم

   دی کیو شاپ

 • یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ at ۰۱:۴۵
  Permalink

  سلام بلبل خرماجوجه موجودمیباشدوهمچنین بلبل بالغ دست امور

  Reply
  • یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ at ۰۹:۴۲
   Permalink

   سلام
   دی کیو شاپ سایت مرجع مطالب علمی و فروش دستگاه جوجه کشی / قفس کبک قفس بلدرچین / پرکن می باشد.
   دی کیو شاپ

 • دوشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۶ at ۰۰:۴۹
  Permalink

  سلام من یک بلبل هزار خریدم خونگی هست ،
  اما قبلاً بهش غذا دستاز جگر مرغ و … میدادن ، من رفتم براش غذای ایتالیایی گرفتم ، الان فکر میکنم نمیخوره، یا اشتهاش کمه شده ، منو راهنمایی کنید که چکار کنم غذای جدید جایگزین بشود

  Reply
 • شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ at ۰۲:۲۸
  Permalink

  سلام به همی عشق بازان بلبل هزار . دوست خوبمون همه چیزو شفاف توضیح دادن ولی چند نکته قابل ذکر هست اول اینکه زیاد دادن کرم میل ورم باعث چربی روده پرنده و اسهالش میشه ودادن کرم خاکی باعت فلجی پرنده. روزی ۲۰تا عددکرم میل ورم کافی هست و غذای دست ساز مثل پودر پسته فندق بادام و خورد کردن توت و مخلوطش با غذای پادو وان بسیارعالی هست دادن غذای پارس به گفته دوست عزیزباعث عمرکوتاه پرنده میشه. غذایkikiیا کیکی عالی هست ولی بازار تو نوسان هست گیر نمیاد مورچه جیرجیرک هم خوب هست برا تامین غذای پرنده از شبدر و یونجه سیب توت فرنگی انگور برگ ترب هم استفاده کنید دمای اتاق پرنده ۲۰ درجه باشه و پای پرنده را باروغن مار یا روغن کوهان شتر چرب کنید آب تنی پرنده رو یا جلو آفتاب بسیار داغ و گرم بزارید یا کناربخاری چون زود مریض میشه. حرف آخر فعلا بهترین غذای بلبل هزار پادو وان و کیکی میباشد یا حق خدا نگهدار

  Reply
 • سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۲:۳۵
  Permalink

  سلام به دوستان شباهنگ باز دوتا از دوستان اطلاعات خوبی گذاشته بودن آفرین هر دو وارد و عشق باز هستن من خودم چندتای هزار دارم دون پارس یاپلیت غذای مینا اصلا ندید

  Reply
 • چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ at ۲۱:۳۲
  Permalink

  من چندین روزی هست که بلبلم رو تو قفس گذاشتم و زیاد سوت نمیزنه فقط میخوره میخوابه به نظرتون اشکالی نداره دپرس هم شده تازه تا حالا حتا هوای آزاد ندیده به نظرتون روی افسردگیش تاثیر می زاره و فقط غذا بشه خیار و برنج میدم.

  Reply
  • پنجشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۷ at ۱۰:۲۲
   Permalink

   سلام
   احتمالا تولک رفتند/

   دی کیو شاپ

 • سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ at ۰۴:۲۷
  Permalink

  سلام بلبل خرما چه ماهی شروع به جفت گیری و جوجه دهی میشوند

  Reply
  • چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۰:۲۶
   Permalink

   سلام
   فصل بهار معمولا فصل جفتگیری انواع پرندگان تزئینی می باشد.

 • یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ at ۰۹:۰۷
  Permalink

  سلام من یک جوجه بلبل خریدم تا به امروز ۲۱روزش ولی صبح ازخواب بلند شدم میخواستو بهش غذا بده دیدم مرده ولی یکم بالش یک زخم شده بود قبل اینکه بمیره چند ساعت پیش زنده بود ولی مردو بفهمم چرا مرده از چه چیزی بوده

  Reply
  • یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ at ۱۵:۴۹
   Permalink

   سلام
   برای تشخیص دلایل تلف شدن باید علائم خاصی وجود داشته باشد.

 • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ at ۰۷:۲۷
  Permalink

  سلام من خواهان خرید بلبل سفید هستم ممنون میشم راهنماییم کنید کهاز کجا می تونم بلبل سفید بخرم با تشکر

  Reply
  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۷:۱۳
   Permalink

   سلام
   وبسایت دی کیو شاپ ، مرجع فروش انواع دستگاه جوجه کشی و لوازم طیور و ارائه به روزترین مطالب علمی در زمینه جوجه کشی و پرورش طیور می باشد. شما باید از پرنده فروشی های معتبر جویا شوید.

 • پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۵
  Permalink

  سلام من بلبل خرما نرو ماده دارم تا حالا ۵ تا تخم گذاشته متاسفانه نتونستن ازشون نگهداری کنن دوتاشون تا حالا شکسته سه تا دیگشم خودشون خوردن ششمی هم امروز گذاشت خوشبختانه سالمه اما اگه می موند اینو هم میخوردن من گذاشتمش لای پنبه و ی حوله گذاشتمش جای گرمی اینجوری تبدیل ب جوجه میشه یا ن؟؟ بعد چ زمانی طول میکشه واسه جوجه شدن اگه این روش اشتباهه چکار کنم تا تبدیل ب جوجه بشه؟؟

  Reply
  • پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ at ۱۵:۳۹
   Permalink

   سلام
   جوجه کشی نیاز به پارامترهای مختلفی شامل دما ، رطوبت ، چرخش و اکسیژن دارد. باید در مکانی با چنین شرایطی تخم های نطفه دار را جوجه کشی نمایید.

 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ at ۰۹:۴۹
  Permalink

  سلام من یک لونه بلبل پیدا کردم که والدین در اثر جهالت کودکانه با تفنگ ساچمه ای بادی کشته شدن من دستگاه جوجه کشی دارم می خوام بدونم که دما یی که باید استفاده کنم چقدر هست

  Reply
  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۶:۱۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   چقدر بیرحمانه…؟! دما ۳۷.۷ و رطوبت ۵۵ درصد

 • دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ at ۰۰:۰۸
  Permalink

  سلام وقت همگی بخیر :
  من سه تابلبل خرما دارم اتفاقا پرنده خوبی هست همه چی میخوره عین مرغ هست خیلیم با انسان زود گرم میشه شدیدا هم بازیگوش و خونگرم هست

  Reply
  • دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ at ۱۵:۳۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تنها نقطه ضعف پرنده های تزئینی و بخصوص بلبل ، استرس می باشد که در بعضی مواقع نهایت به سکته ختم می شود.

 • یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ at ۰۳:۴۰
  Permalink

  سلام ببخشید من یه بلبل اماراتی دارم دستی دنبال جفت براش بودم که پیدا نکردم میتونم با بلبل خرما یا بلبل دیگهدجفتشون کنم?

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۸
   Permalink

   سلام قت بخیر
   بله میشه ولی نسل بعد دو رگه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.