جوجه کشی بلبل

جوجه کشی بلبل
4.2/5 - (124 امتیاز)

بلبل پرنده ای خوش آوا است که با نام هایی همچون شباهنگ، هزاردستان و سینه سرخ نیز شناخته می‌شود. برترین و خوش آواز ترین و با حافظه ترین پرنده دنیا بلبل (هزاردستان) است. این پرنده بیشتر در ایران یافت شده و معروف است که نماینده نوای ساز ایرانی محسوب می‌شود. با توسعه شهرها و کاهش و دور شدن باغات از محل سکونت افراد و همچنین دشواری پرورش بلبل عمدتا بدلیل نوع تغذیه، در حال حاضر نگهداری از بلبل رونق ندارد و تعداد اندکی هستند که از این پرنده نگهداری می‌کنند. به همین دلیل جوجه کشی بلبل و پرورش آن در ایران به ندرت دیده می‌شود.

این پرنده حدود ۱۵-۱۶ تا ۲۲ سانتی متر طول داشته و پرهای بخش بالایی بدنش، قهوه ای رنگ هستند. همچنین دمی تقریبا سرخ دارد. بلبل دارای زیر تنه ای تمیز و فاقد لکه روی سینه و پهلو ها می‌باشد. این پرنده بسیار شبیه به بلبل خالدار (یکی دیگر از گونه های موجود در خانواده توکیان) است، ولی رنگ بدنش کمرنگ تر و بیشتر متمایل به قهوه ای بوده و همچنین حلقه سفید دور چشمانش واضح تر دیده می‌شود. بلبل بیشتر در سوراخ درختان و طول رودخانه ها و در دشت های سرسبز زندگی می‌کند.

ویژگی های ظاهری بلبل

پرنده بلبل بسیار زیبا و خوش آواز است. به همین دلیل افراد زیادی علاقه مند به پرورش بلبل هستند. این پرنده دارای نوکی بلند و چشمانی مشکی رنگ، درشت و زیبا و همچنین دم پهن و بلندی می‌باشد. بلبل در اغلب مواقع دم پهن خود را بالا و پایین و به کناره ها تکان می‌دهد. این عمل بخصوص در مواردی که احساس خطر می‌کند، شدت بیشتری می‌گیرد. البته ناگفته نماند که تکان دادن دم، زیبایی بی نظیر و چشمگیر این پرنده را نیز آشکار می‌سازد. بدیهی است با این عمل بلبل خواهد توانست دشمنان خود را به سمت خود کشیده و آنها را از حوالی لانه که بلبل ماده و جوجه ها در آن سکونت دارند گمراه سازد.

نگهداری از بلبل در خانه

دسته بندی از لحاظ آواز

بلبل ها از لحاظ آواز به سه دسته آوازه خوان با نت معمولی، آواز خوان با صدای بم و آوازه خوان دهن موقوم تقسیم می‌شوند. پرنده بلبل تک همسر بوده و پرنده ماده حدود ۴ تا ۶ تخم پس از هر بار جفت گیری می‌گذارد. تخم بلبل دارای رنگی قهوه ای زیتونی (سبز تیره) به همراه لکه های سیاه می‌باشد. مدت زمان جوجه کشی بلبل ۱۶ روز است. پس از اینکه جوجه ها از تخم خارج شدند، تا ۱۰ روز قبل از اینکه بتوانند پرواز کنند، در لانه می‌مانند. پس از آنها لانه را ترک کرده و مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان کوچک پنهان می‌شوند. در این مدت، تا زمانی که جوجه ها توانایی پرواز داشته باشند، پدر و مادرشان غذای آنها را تامین می‌کنند.

مراحل جوجه کشی بلبل

جوجه بلبل ها در مدت یک ماه به حد رشد خواهند رسید. پرنده بلبل در طی سال، ۲ بار تولید مثل می‌کند که یک نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیرماه است. پرنده نابالغ خال خال و لکه لکه بوده و با خال های نخودی در سینه و پهلو و خال های کمرنگی در پوشش های میانی بال دیده می‌شود. بلبل نر و ماده بسیار شبیه به هم هستند و تشخیص آن تنها به واسطه شنیدن آواز و یا توسط افراد بسیار با تجربه امکان پذیر است.

پرورش بلبل معمولا در نزدیک سطح زمین و در مناطق جنوب شرقی آسیا  انجام  می‌گیرد. بلبل ها در طبیعت از حشراتی مانند پشه، مورچه، ملخ، جیرجیرک، لارو و مگس و کرم، نرم تنان و میوه هایی همچون توت تغذیه می‌کند. بنابراین نگهداری و پرورش بلبل به علت حشره خوار بودن بسیار کار دشواری می‌باشد.

در پرورش بلبل تغذیه امر حیاتی دارد که جهت تغذیه به این پرنده در قفس می‌بایست، مخلوطی از دان مخصوص و پلیت و گوشت نرم و مواد گیاهی شامل شبدر و یونجه خورد شده استفاده نمود. البته اگر دسترسی به حشرات میسر باشد بهتر است حشرات را جهت تغذیه در اختیار بلبل قرار دهید. از میوه هایی شامل انگور، سیب، تمشک و توت درختی و حتی سنجد نیز می‌توان برای تغذیه این پرنده استفاده کرد.

پرورش بلبل

تکثیر بلبل خرما در قفس

در موقع خرید توجه داشته باشید که جوجه بلبل هزاردستان خالدار، دارای دم مستطیلی بوده و فاقد هرگونه نوار ابرویی در سر می‌باشد. دقت کنید که این پرنده تنها حلقه سفیدی اطراف چشم خود دارد. بلبل از جمله پرندگانی است که در قفس تولید مثل نمی‌کند و نگهداری از آن در قفس نیازمند صرف وقت و توجه بیشتر نسبت به سایر پرندگان زینتی است.

محیط قفس بلبل هزاردستان بهتر است بزرگ و چندین نشیمنگاه برایش آماده گردد. دقت داشته باشید که تغذیه بلبل نیز باید متنوع باشد. بنابراین چنانچه قصد نگهداری و پرورش بلبل بالغ در قفس را دارید تا زمانیکه بلبل به زندگی در قفس عادت نماید، قفس او را با پارچه سفید رنگ بپوشانید تا با سیم های قفس، به خود آسیب نرساند.

پرورش و جوجه کشی بلبل با دستگاه

بهترین راه برای جوجه کشی بلبل، استفاده از دستگاه های جوجه کشی با کیفیت می‌باشد که راندمان بالایی در جوجه درآوری داشته باشند. به دلیل اینکه بلبل جزو پرندگان زینتی قرار گرفته و تخم نطفه دار آن قیمت بالایی نیز دارد، معمولا جوجه کشی از این پرنده را در تعداد کم انجام می‌دهند. همچنین از بین رفتن تعداد زیاد تخم سبب ضرر بیشتر پرورش دهنده می‌شود.

دستگاه جوجه کشی هوشمند داتیکس ۵ یکی از بهترین و با کیفیت ترین دستگاه برای جوجه کشی از پرندگان تزئینی بخصوص بلبل می باشد.

بنابراین دستگاه جوجه کشی خانگی، به دلیل ظرفیت پایین و سهولت در ایجاد شرایط ایده آل رشد، بهترین گزینه برای این کار به شمار می‌رود. البته فراموش نکنید که بلبل ها در مواقعی که دچار استرس می‌شوند، احتمال نوک زدن به تخم ها وجود دارد. به همین دلیل استفاده از ماشین های جوجه کشی درصد موفقیت بیشتری در جوجه شدن تخم ها دارد. دمای ۳۷.۷ درجه و رطوبت ۵۵ درصد در دستگاه برای رشد جنین در دوره ستری بسیار مناسب است.

محل زیست بلبل

پرورش بلبل اغلب در باغات و نخلستان ها و جاهای پردرخت انجام می‌گیرد و گاهی هم در نقاط کم درخت دیده می‌شود. این پرنده در بوته زارها، جنگل های باز، دشت ها، زمین های کشاورزی، و نواحی شهری زندگی می‌کند. این پرنده به طور طبیعی در مناطق حاره ای جنوب آسیا شامل پاکستان، هند، سریلانکا، به سمت شرق تا میانمار و جنوب غرب چین انتشار دارد و در کشورهایی از جمله استرالیا، فیجی، کویت، قطر و… وجود دارد.

سوالات متداول
 • بلبل ها چه زمانی شروع به جفت گیری می‌کنند؟
  جفتگیری بلبل معمولا در فصل بهار انجام می‌گیرد. در واقع انواع پرندگان زینتی در این فصل شروع به جفت گیری می‌کنند.
 • بهترین غذا برای بلبل چیست؟
  بهترین غذای برای این پرنده شامل، کرم میل ورم و یا حشرات مانند مورچه و جیرجیرک است. همچنین استفاده از میوه هایی مانند تمشک و توت خشک نیز بسیار مفید می‌باشد.
 • بهترین دستگاه برای جوجه کشی بلبل چیست؟
  دستگاه جوجه کشی هوشمند داتیکس 5 ، با کیفیت ترین دستگاه جوجه کشی که مختص پرندگان تزئینی می باشد. برای مشاهده ویدئو آموزشی داتیکس5 به بخش دستگاه جوجه کشی مراجعه کنید.
نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۰
  Permalink

  با سلام.من سالهاست پرنده بازی و مخصوصا قناری بازی میکنم.به تازگی شدیدا در مورد بلبل و آواز زیبای آن کنجکاو شده ام.برخلاف میلم که دوست ندارم پرندگان وحشی را در قفس نگهدارم ولی کشش این پرنده در من آنچنان شدید است که خواهان خرید جوجه این پرنده هستم.اگر کسی میتواند در این زمینه به بنده کمکی کند خیلی خوشحال میشوم.۰۹۳۸۵۴۸۵۲۴۶ داریوش

  Reply
  • یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ at ۱۹:۴۶
   Permalink

   با سلام خدمت دوست عزیز .اقا داریوش . نگهداری و پرورش بلبل هزاردستان بسیار مشکله و نیاز وقت بسیاره . اگه بتونی جوجه گوشتی یا دیگه حداکثر جوجه پر و پوش در اومده تهیه کنی کارت راحت تره . یعنی اهلی میشه . و تو قفس هم میخونه . ولی پرنده وحشی و بالغ بگیری تو قفس نمیخونه و اذیت میشی بخصوص در مورد تغذیه . بطور کل هر پرنده ای که بخوای اهلی و رام بشه باید جوجه شو تهیه کنی خوراکش فقط لارو میل ورم . پشه مگس . مورچه و تمشک و توت خشک . البته اگه بتونی کرم میل ورم همیشه در اختیارش بذاری سرشار از ویتامین و پروتئین هست گهگاهی توت خشک و تمشک بذار . کیکی هم یه غذای خارجیه ویژه این بلبل . دون پاس اصلا ندید که اگه خیلی حرفه ای باشی نهایت دوسال زنده بمونه . پس همون کرم میل ورم خیال راحته . . جوجه اش خالدار . قهوه ای دومش قهوه ای تیره است . خیلی ها اگاهانه یا نا اگاهانه بلبل چک چک یا بلبل دم چتری که شباهتهایی به هزار داره رو بهت میدند اونها روی بالهاشون خاکی و ته بال مشکی . دور چشم خط ابروی بزرگ و سفیدی هست دمشون سیاه و سفید یا سیاه و مایل به نارنجی هست که البته زیباهستند ولی هزار نیستند هزار روی بالهاش خالداره و وقتی بالغ بشن کامل قهوو ای و دم قهوه ای روشن فاقد خط سفید ابرویی بلکه یه حلقه سفید کوچکی دور چشم دارند . در ضمن بلبل خالدار هم هست که شباهت زیادی به بلبل هزار داره و لی اونها نمیخونند . سرشون تیره تره . اون خط سفید نواری روی چشمشون هست . نشونه دیگه اینکه اینها همشون دمشون بالا و پایین میکنند بصورت افقی ولی هزار علاوه بر اون دمش رو به دو طرف هم تکون میده یعنی هم افقی هم عمودی . تاکید میکنم جوجه پر و پوش در اومده که روی چوب اومده باشند بخرید و مطمئن باشید که صید نشده باشند وحشی نباشند و رام باشند . از فروشنده بپرسید با چی تغذیه شدند اگه گفتند با دون پاس و گوشت خام و سنگدون و اینها . عمرشون کوتاهه ولی اگه با کرم و ملخ و مورچه و مگس تغذیه شده باشند عالیه . امیدوارم اطلاعات کافی باشه جهت اطلاع بیشتر به تلگرام حقیر پیام بدید در خدمتم ۰۹۹۰۵۷۵۸۷۹۱. شاد باشید

  • دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ at ۱۹:۰۴
   Permalink

   سلام
   تشکر از دیدگاه شما دوست محترم

   دی کیو شاپ

 • یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ at ۰۱:۴۵
  Permalink

  سلام بلبل خرماجوجه موجودمیباشدوهمچنین بلبل بالغ دست امور

  Reply
  • یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ at ۰۹:۴۲
   Permalink

   سلام
   دی کیو شاپ سایت مرجع مطالب علمی و فروش دستگاه جوجه کشی / قفس کبک قفس بلدرچین / پرکن می باشد.
   دی کیو شاپ

 • دوشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۶ at ۰۰:۴۹
  Permalink

  سلام من یک بلبل هزار خریدم خونگی هست ،
  اما قبلاً بهش غذا دستاز جگر مرغ و … میدادن ، من رفتم براش غذای ایتالیایی گرفتم ، الان فکر میکنم نمیخوره، یا اشتهاش کمه شده ، منو راهنمایی کنید که چکار کنم غذای جدید جایگزین بشود

  Reply
 • شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ at ۰۲:۲۸
  Permalink

  سلام به همی عشق بازان بلبل هزار . دوست خوبمون همه چیزو شفاف توضیح دادن ولی چند نکته قابل ذکر هست اول اینکه زیاد دادن کرم میل ورم باعث چربی روده پرنده و اسهالش میشه ودادن کرم خاکی باعت فلجی پرنده. روزی ۲۰تا عددکرم میل ورم کافی هست و غذای دست ساز مثل پودر پسته فندق بادام و خورد کردن توت و مخلوطش با غذای پادو وان بسیارعالی هست دادن غذای پارس به گفته دوست عزیزباعث عمرکوتاه پرنده میشه. غذایkikiیا کیکی عالی هست ولی بازار تو نوسان هست گیر نمیاد مورچه جیرجیرک هم خوب هست برا تامین غذای پرنده از شبدر و یونجه سیب توت فرنگی انگور برگ ترب هم استفاده کنید دمای اتاق پرنده ۲۰ درجه باشه و پای پرنده را باروغن مار یا روغن کوهان شتر چرب کنید آب تنی پرنده رو یا جلو آفتاب بسیار داغ و گرم بزارید یا کناربخاری چون زود مریض میشه. حرف آخر فعلا بهترین غذای بلبل هزار پادو وان و کیکی میباشد یا حق خدا نگهدار

  Reply
 • سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۲:۳۵
  Permalink

  سلام به دوستان شباهنگ باز دوتا از دوستان اطلاعات خوبی گذاشته بودن آفرین هر دو وارد و عشق باز هستن من خودم چندتای هزار دارم دون پارس یاپلیت غذای مینا اصلا ندید

  Reply
 • چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ at ۲۱:۳۲
  Permalink

  من چندین روزی هست که بلبلم رو تو قفس گذاشتم و زیاد سوت نمیزنه فقط میخوره میخوابه به نظرتون اشکالی نداره دپرس هم شده تازه تا حالا حتا هوای آزاد ندیده به نظرتون روی افسردگیش تاثیر می زاره و فقط غذا بشه خیار و برنج میدم.

  Reply
  • پنجشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۷ at ۱۰:۲۲
   Permalink

   سلام
   احتمالا تولک رفتند/

   دی کیو شاپ

 • چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ at ۱۰:۲۶
  Permalink

  سلام
  فصل بهار معمولا فصل جفتگیری انواع پرندگان تزئینی می باشد.

  Reply
 • یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ at ۰۹:۰۷
  Permalink

  سلام من یک جوجه بلبل خریدم تا به امروز ۲۱روزش ولی صبح ازخواب بلند شدم میخواستو بهش غذا بده دیدم مرده ولی یکم بالش یک زخم شده بود قبل اینکه بمیره چند ساعت پیش زنده بود ولی مردو بفهمم چرا مرده از چه چیزی بوده

  Reply
  • یکشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۹ at ۱۵:۴۹
   Permalink

   سلام
   برای تشخیص دلایل تلف شدن باید علائم خاصی وجود داشته باشد.

 • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ at ۰۷:۲۷
  Permalink

  سلام من خواهان خرید بلبل سفید هستم ممنون میشم راهنماییم کنید کهاز کجا می تونم بلبل سفید بخرم با تشکر

  Reply
  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ at ۱۷:۱۳
   Permalink

   سلام
   وبسایت دی کیو شاپ ، مرجع فروش انواع دستگاه جوجه کشی و لوازم طیور و ارائه به روزترین مطالب علمی در زمینه جوجه کشی و پرورش طیور می باشد. شما باید از پرنده فروشی های معتبر جویا شوید.

 • پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۵
  Permalink

  سلام من بلبل خرما نرو ماده دارم تا حالا ۵ تا تخم گذاشته متاسفانه نتونستن ازشون نگهداری کنن دوتاشون تا حالا شکسته سه تا دیگشم خودشون خوردن ششمی هم امروز گذاشت خوشبختانه سالمه اما اگه می موند اینو هم میخوردن من گذاشتمش لای پنبه و ی حوله گذاشتمش جای گرمی اینجوری تبدیل ب جوجه میشه یا ن؟؟ بعد چ زمانی طول میکشه واسه جوجه شدن اگه این روش اشتباهه چکار کنم تا تبدیل ب جوجه بشه؟؟

  Reply
  • پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ at ۱۵:۳۹
   Permalink

   سلام
   جوجه کشی نیاز به پارامترهای مختلفی شامل دما ، رطوبت ، چرخش و اکسیژن دارد. باید در مکانی با چنین شرایطی تخم های نطفه دار را جوجه کشی نمایید.

 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ at ۰۹:۴۹
  Permalink

  سلام من یک لونه بلبل پیدا کردم که والدین در اثر جهالت کودکانه با تفنگ ساچمه ای بادی کشته شدن من دستگاه جوجه کشی دارم می خوام بدونم که دما یی که باید استفاده کنم چقدر هست

  Reply
  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ at ۱۶:۱۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   چقدر بیرحمانه…؟! دما ۳۷.۷ و رطوبت ۵۵ درصد

 • دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ at ۰۰:۰۸
  Permalink

  سلام وقت همگی بخیر :
  من سه تابلبل خرما دارم اتفاقا پرنده خوبی هست همه چی میخوره عین مرغ هست خیلیم با انسان زود گرم میشه شدیدا هم بازیگوش و خونگرم هست

  Reply
  • دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ at ۱۵:۳۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تنها نقطه ضعف پرنده های تزئینی و بخصوص بلبل ، استرس می باشد که در بعضی مواقع نهایت به سکته ختم می شود.

 • یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ at ۰۳:۴۰
  Permalink

  سلام ببخشید من یه بلبل اماراتی دارم دستی دنبال جفت براش بودم که پیدا نکردم میتونم با بلبل خرما یا بلبل دیگهدجفتشون کنم?

  Reply
  • دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۸
   Permalink

   سلام قت بخیر
   بله میشه ولی نسل بعد دو رگه میشوند.

 • سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ at ۱۲:۰۷
  Permalink

  از کجا بفهمیم بلبل نر است یا ماده

  Reply
  • چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ at ۱۰:۵۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   تشخیص جنسیت در پرندگان راههای مختلف می باشد که میتوان از بلبل خرما نام برد که دارای سر و گلوی سیاه بالکه بزرگ سفید در ناحیه گونه، سطح پشتی قهوه‌ای روشن می باشد.

 • چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۰:۵۹
  Permalink

  سلام من چندتا بلبا نر وماده دارم تخم هم یه جفت گذاشتن دیشب یکی گذاشته اما چرا رو تخم نمیخوابه علتش چیه میشه راهنماییم کنید ممنونم

  Reply
  • سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کرچی معمولا بعد از پیک تخمگذاری با یکسری شرایط بمانند تغذیه ، نور جایگاه ، استرس و… اتفاق می افتد.

 • پنجشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ at ۱۰:۴۱
  Permalink

  سلام جوجه بلبل باید از هم جدا بشن یعنی نمیشه تو یه قفس چند تا بلبل نگهداشت ؟

  Reply
 • سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ at ۲۲:۲۶
  Permalink

  سلام جنسیت بلبل خرما رو چجوری میفهمن

  Reply
  • چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۴۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بلبل خرما دارای سر و گردنی تیره با لکه بزرگ سفید در ناحیه گونه. سطح پشتی پرنده دارای رنگ قهوه‌ای روشن نیز می باشد. در ناحیه شکمی خاکستری چرک است. پوش پرهای زیر دمی زرد- نارنجی و دم سیاه با رگه های سفید است. همچنین بر روی سر اثری از کاکل نیز دارد.

 • پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ at ۰۹:۴۴
  Permalink

  سلام .سه عدد جوجه بلبل باغی تو لونه دارم کیی منی خواد.

  Reply
 • پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ at ۲۳:۰۹
  Permalink

  سلام من سه تاشو میخوام قیمتش چنده؟

  Reply
  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ at ۱۹:۳۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   فقط مطلب علمی می باشد.

 • سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ at ۲۳:۵۵
  Permalink

  سلام
  من به تازگی برای بلبل خرما نرم یه ماده گرفتم. الان هر دو تو خونه آزادن و فقط شبا تو قفسهای جداگانه میزارم بخوابن. الان حدود یک هفته هست خیلی بدجور همدیگرو میزنن. و چون جثه نر بزرگتره من نگرانم اتفاقی برای ماده بیوفته.آیا این رفتار طبیعیه؟ و اینکه اگه جفت بشن باید برای لونه و جای تخم گذاریشون چیکار کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  Reply
  • چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ at ۱۷:۵۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای یه مدت اول تا بخواد به ماده عادت کنه و بپذیرتش زمان میبره و باید اسپری OTC از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید و در محل جراحت به آرامی بپاشید تا تلخی دارو باعث شه بمرور نوک نزنند. اگر ادامه داشت درصد یون خون پایین اومده… باید در غذاشون نمک اضافه کنید.

 • چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ at ۱۱:۲۶
  Permalink

  سلام من یک جفت بلبل نروماده از کوچکی بزرگ کردم الان که بزرگ شدن نر رو ول میکنم میره با صدای ماده دوباره بر میگرده توخونه الان یک مدته لونه گذاشتم واسشون الان ماده داره لونه گرم میکنه میره تو خود لونه میشینه خودشون تکون میده واسه نر دهن باز میکنه امکان داره تو قفس جفتگیری کنن

  Reply
  • یکشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱ at ۱۶:۵۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   معمولا بلبل ها در جاهای بدون استرس جفتگیری میکنند.

 • چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ at ۲۰:۴۴
  Permalink

  سلام من یک بلبل خرما نر دارم یک سالش هست میخواستم برایش جفت بگیرم ولی جفتی که مد نظر دارم خیلی کوچک هست ایا مشکلی دارد جفتش کوچیک باشد؟

  Reply
  • پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ at ۱۶:۲۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بدلیل اینکه ماده به سن بلوغ نرسیداحتمال عدم باروری وجود دارد.

 • جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۶
  Permalink

  سلام من یک پرنده نر و ماده بلبل خرما دارم
  نر میخواد بر کنار ماده ولی ماده قبولش نمیکنه
  باید چکار کنم راهی هست جفتشون کنم
  بعد خیلیم ترسو شدن

  Reply
 • جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۷
  Permalink

  بعد خیلی همو میزنن فعلا جداشون کرد

  Reply
 • جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۹
  Permalink

  راهی نیست دو تا بلبل خرما نر و ماده با هم جفت بش بعد خیلی همو میزن

  Reply
  • شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ at ۱۸:۲۱
   Permalink

   سلام باید یه آویز تو قفس بذارید و پشت ماده را کمی با OTC اسپری بزند تا نتواند نوک بزند.

 • جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۵:۲۱
  Permalink

  سلام من ی بلبل خرمایی داشتم دستی بود خودمون بزرگش کردیم دیروز تو حیاط بود کسی پیشش نبود از چیزی ترسید و از خونه رفت میخواستم بپرسم ممکنه ک برگرده؟

  Reply
  • چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ at ۱۲:۰۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بخاطر شوک و ترسی که وارد شد به یک محلی سرسبز فرار و استتار کرد و احتمال برگشتش کمه.

 • جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۵:۴۶
  Permalink

  سلام بنده یه سوال داشتم من یه جفت بل بل نر و ماده داشتم که دوتا جوجه کرده بودن بعد چند دقیقه که اومدم دیدم یکی از جوجه ها از قالش افتاده بود مرده بود به نظرتون بل بل نر اون کشته بود ؟

  Reply
  • پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ at ۱۸:۳۷
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   احتمالش وجود دارد. بلبل های نر بعضی اوقات چنین حالتی پیش میارن/.

 • شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ at ۱۸:۳۲
  Permalink

  درود
  غمگینم بسان کسی که مرغی از قفسش پریده باشد
  تقریباً ۲ماه پیش یه جوجه بلبل خرما رو تو نازونعمت بزرگ کردم وبعدظهرها وقت یه چرت می‌خوابیدم تو دستم خوابش میبرد خلاصه بطرز عجیب بهم وابسته بود منم بهش وابسته شدم امروز خواستم بیام سرکار عجله داشتم اون لامصبم نمیکند پایین بزارمش توجاش
  آخه هروقت میرفتم بیرون یاسرکار میزاشتمش کاش که اتفاقی واسش نیفته ، بعدازینکه یوخده عصبی شدم که نمیاد رودستم بگیرمش افتادم دنبالش بدتر استرس گرف ازم فراری شد از شانس بغل کولر پنجره ای یه روزنه بود ازهمونج پرزدو رفت
  دل؟ منم هُرری ریخت هرچه صداش زدم نشنید و رفت که رفت
  مجبورشدم برم سرکار با اصابت داغون نزدیک بود همراه تصادف کنم
  الان پی جوجه بلبل خرما میگردم که بزرگش کنم می. این بی وفا که البته مقصرخودم بودم باید با آرامش میذاشتم می همیشه بیا بشینه رو شونم بعد بگیرم ماچش کنم بزارمش تو کاش
  افسوس که گذشته دیگه برنمی‌گرده 🤔😪😔😒😥😞🙄🙁☹️😖😣🤒🙇

  Reply
  • چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ at ۰۹:۵۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر پرندگان بسیار حساس هستند و بر اثر کوچکترین از هر نوعی حالت دفاعی میگیرند و محیط را امن تشخیص نمی دهند و ترک می کنند.

 • چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ at ۰۹:۳۸
  Permalink

  سلام
  من یک بلبل خرمای ماده دارم. ک البته تازگی یه تخم گذاشت و من متوجه شدم ک مادست. اما الان چنروزه باز بیحاله پف میکنه میشینه.یه موقع خوبه و تو خونه بازیگوشی میکنه ی موقع هم نه حال نداره. یه راهنمایی کنید چکار از دست من برمیاد.داروی خاصی یا غذای خاصی اگه نیاز هست بهش بدم. نگرانم ک باز تخم داشته باشه و نتونه بزاره و باعث مرگش بشه
  ممنون میشم کمکم کنید

  Reply
  • شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ at ۱۰:۱۸
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای بیحالی و کرختی می توانید از ویتامین های گروه B استفاده نمایید.

 • چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ at ۱۴:۴۰
  Permalink

  سلام فروش بلبل خرما تازه ب بلوغ رسیده

  Reply
 • چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ at ۱۴:۴۳
  Permalink

  🐣🐣🐣

  Reply
 • جمعه ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ at ۰۰:۰۱
  Permalink

  عرض سلام و خسته نباشید ببخشید بلبل خرمای گون سفید چند عدد تخم می‌گذارد آیا پشت سر هم تخم‌ها

  Reply
  • یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ at ۱۷:۳۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بعد از هر جفتگیری ۴-۵ عدد تخم میگذارد.

 • شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ at ۰۱:۳۵
  Permalink

  سلام من بلبل خرما دارم.چه غذایی واسش خوبه لطفا اگه میشه کمک کنید

  Reply
  • یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ at ۱۱:۲۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بهترین جیره برای تغذیه بلبل خرما می توان از شیره خرما ، موز ، برنج پخته شده بدون نمک و روغن ، انواع حشرات ( ملخ ) ، میوه های خرد شده و… نام برد/.

 • پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ at ۰۰:۳۸
  Permalink

  سلام من ی جفت بلبل خرما دارم حول و حوش مهر خریدم . صاب مغازه ای که ازش خریدم گفت میخوان تخم بزارن ولی من سه ماهه منتظرم . عذا دون پارس و بعضی وقت ها خرما میدم. شکم ماده هه (اونی که زیر بالش کمرنگ تره) باد کرده ولی نمیدونم چرا تخم نمی‌ذارن. اگه میشه ی راهنمایی کامل کنیدتو خونه بالای کمد تو پذیرایی نگهشون میدارم. ممکنه بخاطر این باشه. و شنیدم اگه جاش عوض شه دیر تر تخم میکنه. خیلی ترسو هستن تو پذیرایی رد میشیم با اینکه کاری باهاشون نداریم ولی خودشون رو به این ور و اون ور میزنن.

  Reply
  • جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ at ۱۹:۵۰
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   برای تخم‌گذاری پرندگان نیازمند یک‌سری پارامترها هستید، ابتدا تغذیه استاندارد مخصوص تخم‌گذاری، نور مناسب، عدم استرس، گرمای لازم و.. این موارد محیا نمایید.
   تغذیه با پروتئین بالا در این مقطع دچار چاقی و وزن بالا می‌شود که تخم‌گذاری به تأخیر و یا قطع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *