آموزش جوجه کشی اردک

دستگاه جوجه کشی اردک
4.2/5 - (19 امتیاز)

درصد نطفه داری در اردک ها معمولا قابل قبول است. برای این که بهترین نتیجه از نظر تهیه‌ی تخم های نطفه دار که مناسب برای جوجه کشی اردک باشند به دست آید، معمولا به ازاء هر ۵ تا ۶ اردک ماده یک اردک نر در گله رها می‌کنند.جوجه کشی اردک تاحدودی سخت اما بسیار پر ارزش است. بنابراین پیش از هرگونه اقدامی توصیه می‌کنیم که این مقاله را به دقت بخوانید. تا با توجه به این نکات بتوانید بیشتری راندمان جوجه کشی را تجربه کنید.

نژادهای اردک گوشتی معمولا تخم شان کم است از این رو تمام تخم های تولید شده برای جوجه کشی به کار می روند و کم تر به عنوان خوراکی از آنها استفاده می‌شود. ولی در نژادهای تخم گذار که تولید تخم آنها زیاد است باید تخم ها از نظر شکل ظاهری دستچین شده و بهترین آنها برای جوجه آوری نگهداری و بقیه برای خوراک مصرف شوند.

مقاله پرورش اردک را بخوانید تا هرآنچه در رابطه با پرورش و نگهداری از این پرنده نیاز دارید را بدانید.

اردک مناسب برای جوجه کشی

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که از تخم نطفه دار چه پرنده ای استفاده می‌کنید. بهترین گزینه این است که تخم های اردکی را برای جوجه کشی استفاده کنید که زود به بلوغ رسیده و دارای بدنی کشیده و پهن باشد. اردک هایی که تخم های کمی گذاشته و یا درصد جوجه درآوری و خاصیت نطفه داری آنها پایین است، به هیچ عنوان برای جوجه کشی مناسب نیستند. همچنین برای انتخاب پرنده، حتما به سن گله نیز توجه کنید. اگر تخم ها برای پرنده ای با سن بالا باشند، درصد موفقیت در هچ نیز کاهش پیدا کرده و راندمان جوجه درآوری را پایین می‌آورند.

جوجه کشی اردک

تخم نطفه دار اردک

اگر می‌خواهید تخم های اردک را قبل از فرآیند جوجه کشی ذخیره سازی کنید، توجه داشته باشید که باید این تخم ها را در دمای ۱۲ الی ۱۵ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری کنید. اگر مدت زمان ذخیره سازی تخم ها در سردخانه از ۳ روز بیشتر نشود نیازی به چرخاندن تخم ها نیست. اما در غیر این صورت حداقل روزی یک بار باید تخم ها را بچرخانید.

چنانچه تخم ها را بیشتر از ۱ هفته نگهداری کنید، باید بدانید که این امر احتمال باروری تخم ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر این توجه داشته باشید که کاهش رطوبت محیط جوجه کشی نیز شانس به دنیا آمدن جوجه های اردک را کم می‌کند. اگرچه دوره جوجه کشی اردک ها برای نژاد های مختلف، به طور معمول ۲۸ روز می‌باشد اما برای اردک مسکوی این دوره‌ی زمانی می‌تواند تا ۲۵ الی ۳۲ رو نیز افزایش داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این ذخیره سازی تخم ها، مقاله محل نگهداری تخم نطفه دار را بخوانید.

شناسایی تخم های سالم

شناسایی و جدا سازی تخم های مرده اهمیت بالایی دارد. چرا که وجود تخم های مرده در مرحله‌ی اول منجر به تولید برخی گاز های سمی می‌شود که برای سلامت جنین های سالم مضر است. همچنین خطر انفجار این تخم ها نیز سلامت تخم های سالم را به خطر می‌اندازد. ناگفته نماند که این اتفاق می‌تواند در دستگاه جوجه کشی نیز افتاده و به باقی تخم های درون دستگاه آسیب وارد کند.

جوجه کشی مصنوعی اردک

تنظیمات دستگاه جوجه کشی اردک

اگر برای جوجه کشی قصد استفاده از دستگاه جوجه کشی را دارید، باید بدانید که دمای لازم برای فرآیند جوجه کشی تخم اردک ها در هفته‌ی اول ۳۹ درجه، هفته‌ی دوم ۳۸.۲ درجه، هفته‌ی سوم ۳۷.۸ درجه و در هفته‌ی چهارم ۳۷.۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

رطوبت دستگاه جوجه کشی اردک

میزان رطوبت لازم برای فرایند بهتر جوجه کشی تخم اردک در ستر حدود ۷۰ الی ۷۵ درصد و در هچر حدود ۸۰ الی ۸۵ درصد می‌باشد. میزان رطوبت و دقت در ثابت نگه داشتن آن برای اردک ها و فرایند جوجه کشی آنها بسیار حیاتی تر و مهم تر از جوجه کشی تخم مرغ ها است. در مرحله ای که تخم های اردک در ستر قرار دارند باید آنها را هر روز برای ۴ بار بچرخانید. اما وقتی به مرحله‌ی هچر می‌رسید نیازی به چرخاندن تخم ها ندارید.

دستگاه مناسب جوجه کشی اردک

طول دوره جوجه کشی

در دوره‌ی ۴ الی ۵ روز اول شما می‌توانید تخم هایی را که قدرت باروی ندارند را شناسایی کرده و از دستگاه خارج کنید. تخم های سالم را می‌توانید به وسیله لکه سیاهی که در بالای تخم و در نزدیکی انشعابات عروقی قرار دارند شناسایی کنید. چنانچه جنین به غشای پوسته تخم چسبیده باشد و انشعاب عروقی نیز وجود نداشته باشد باید بگویم که جنین از دست رفته است. تخم را در برابر نور بگیرید، اگر تخم روشن و بدون لکه باشد، یعنی تخم فاقد نطفه است.

شما می توانید سوالات و مشکلات خود را در رابطه با جوجه کشی، تکثیر و بیماریها در بخش کامنت ها، از کارشناسان دی کیو شاپ بپرسید. همچنین جهت مشاوره خرید می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول
 • جوجه اردک چند روزه در میاد ؟‌
  مدت زمان بیرون آمدن جوجه اردک از تخم 28 روز می باشد. از این مدت 25 روز برای دوره ستر و 3 روز هم برای دوره هچر می باشد.
نظرات کاربران
 • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ at ۱۰:۴۳
  Permalink

  با سلام
  بنده یک دستگاه جوجه کشی دستی دارم که باهاش چند نوبت جوجه کشی مرغ انجام دادم اما اینبار قصد دارم با این دستگاه تخم اردک جوجه گیری کنم اما شرایط جوجه کشی تخم اردک رو را ندارم. ممنون می شم اگر من راهنمایی کنید و مراحل رو دقیق توضیح بدید.

  Reply
 • پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ at ۱۴:۴۷
  Permalink

  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم که در جوجه کشی اردک آب پاشی تخم و خنک کردنش باید انجام بشه یا اینکه مثل تخم مرغ هم میشه هچ خوب گرفت
  ممنونم اگر راهنمای کنید

  Reply
  • شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ at ۲۰:۱۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   جوجه کشی اردک پکنی بمانند مرغ هست و نیازی به آب‌پاشی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *