تنظیم تعادل آب در طیور

تنظیم تعادل آب در طیور

تنظیم تعادل آب در طیور : بستر مرطوب ، یک مساله جدی در تولید مرغ است. مشکل زمانی سرباز می کند که میزان آب نفوذ کرده و رسوب شده در درون بستر بیش از مقدار تبخیر شده باشد. نه تنها از نقطه نظر اقتصادی بلکه از جنبه های بهداشتی ، محیط زیست و رفاه نیز بسیار پر هزینه است. راه حل و درمان وجود دارد اما پیشگیری از معضل ، قبل از وقوع آن بسیار سودمند و بهتر می باشد.

تنظیم تعادل آب در طیور برای جلوگیری از بستر مرطوب در حالی که فاصله آنچه که بستر مرطوب را از خشک جدا می سازد امری مبهم می باشد، آن چه که عموما مورد قبول می باشد این است که وجود ۴۰% رطوبت باعث ایجاد بستر مرطوب گردیده در حالی که مسلما هر چیزی بالاتر از ۲۵% مشکل ساز می باشد. طبق استانداردها و دستورالعمل های شورای ملی بررسی طیور (۲۰۱۲) بسترهای حاوی ۳۵% رطوبت و یا کمتر قابل قبول می باشند.

تنظیم تعادل آب در طیور

تنظیم تعادل آب در طیور

عوامل متعددی وجود دارند که ممکن است به شرایطی از قبیل تغییر فصل ، و یا دیگر مسائل زیست محیطی وابسته به سالن و تجهیزات ، تغذیه ، یا سموم و بیماری مربوط باشند. فضولات مرغ یکی از منابع اصلی رطوبت ساز در بستر است.

مدفوع مرطوب ممکن است از عدم تعادل مواد مغذی و مواد تشکیل دهنده خوراک خاص و همچنین آسیب به روده ناشی از مایکوتوکسین یا بیماری به وجود آید. استرس و کمبود خوراک ، سبب مصرف زیادی آب توسط طیور گردیده و به موازات آن میزان رطوبت ورودی به بستر نیز افزایش خواهد یافت. حتی تغییر از یک مرحله جیره ای به مرحله بعدی می تواند میزان فضولات مربوط را شدت بخشد.

نتیجه نهایی بستر مرطوب افزایش میزان انتشار آمونیاک ، التهاب پوستی کف پا ، تاولهای سینه ، بیماری های باکتریایی و ویروسی ، مگس و حشرات مزاحم ، تخم مرغ نطفه دار های کثیف از سالن های پرندگان مولد و کاهش میزان کیفیت و ارزش بستر به عنوان کود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *