تغییر شکل پای جوجه شترمرغ

تغییر شکل پای جوجه شترمرغ

همانطور که بار ها در مقاله های دی کیو وان گفته ایم پرورش انواع پرنده فرایندی حساس و دشوار است به خصوص هنگامی که این پرنده ها تازه سر از تخم در اورده و بسیار ضعیف هستند. ار رایج ترین مشکلاتی که در مزارع پرورش شترمرغ دیده می شود تغییر شکل پای جوجه شترمرغ و ناهنجاری های از این قبیل است.

پیچیدن انگشت ها، کوتاه شدن استخوان پا، پای کمانی، نرمی استخوان و….می توانند از عمده دلایل ایجاد شدن این ناهنچاری ها باشند که در اثر این ها جانور در راه رفتن دچا مشکلات بسیار می شود و با توجه به اسکلتی که شترمرغ دارد ممکن است حتی دوام نیاورده و بمیرد. در واقع ۳۵ درصد تلفات مربوطه به این قضیه است و پرورش دهندگان باید راه های جلوگیری و درمان آن را بدانند.

علت تغییر شکل پای جوجه شترمرغ

با توجه به ساختار بدنی و دراز بودن پا های این جاندار در معرض آسیب های بیشتری نسبت به سایر پرندگان هستند. شخص پرورش دهنده باید به سرعت متوجه این مشکلات شود تا در صورت امکان اقدام به درمان آن ها کند. درصد کمی از این ناهنجاری ها به صورت ژنتیکی انتقال می یابند اما بیشتر آن ها اکتسابی هستند و باید برای پیشگیری از آن ها کار هایی را انجام داد.

عواملی نظیر تغذیه نا مناسب، محیط نا مناسب و ازدحام، برخورد های فیزیکی و ضربه ها از عمده دلایل این تغییر شکل ها هستند.

پا پرانتزی شترمرغ

روند جوجه کشی شترمرغ با پرندگان دیگر تفاوت داشته و حتی دستگاه جوجه کشی آن نیز فرق دارد. جوجه ها باید مقداری وزن و اب را از دست بدهند و در صورت بالا بودن میزان رطوبت درون دستگاه جوجه ها مرطوب به دنیا می آیند. به همین دلیل پای ها شترمرغ تقریبا پس از ۱۰ روز دچار ناهنجاری شده و شکل پرانتزی به خود می گیرند که قابل درمان نیست.

همه چیز در رابطه با  جوجه کشی شترمرغ را در اینجا بخوانید.

پیچ خوردن پای جوجه شتر مرغ

این مشکل نیز با ضربه دیدن مفضل لگنی رانی در هفته های اول شکل می گیرد. لغزنده بودن کف محیط و دستگاه و بزرگ بودن بیش از حد کیسه زرده از دلایل عمده ایجاد این عارضه هستند که به خاطر آن جوجه ها توانایی ایستادن را از دست می دهند. برای رفع این عارضه باید به سرعت پای های جوجه را با کش و یا نوار چسب مهار کنید تا بتواند قدم های کوتاه بردارد. برای درمان بهتر می توانید از پابند های نرم و قلاب دار که دور پای جوجه بسته می شوند استفاده کنید.

لغزنده بودن کف بستر و یا حتی برخی عوامل ژنتیکی می توانند در پیچ خوردن انگشتان به صورت افقی تاثیر گذار باشد برای درمان این مشکل هم می توانید انگشت پیچ خورده را صاف کرده و آتل بندی کنید به این نکته دقت کنید که باید ناخن جاندار را بکنید چرا که وجود آن از درمان این عارضه جلوگیری می کند.

پیچ خوردن پا به دلیل انحراف مفصل بین استخوان درشت نی نیز رایج است که بیشتر در جوجه های زیر ۳ ماه دیده می شود این مشکل می تواند در دراز مدت باعث چرخش پا تا ۱۸۰ درجه نیز شود. وزن گیری ناگهانی ژنتیک و کمبود کلسیم را می توان از عوامل این مشکل شمرد. عدم تقاون بدن و بزرگتر بودن سینه یک طرف باعث عدم تعدل جاندار و افتان وزن ان روی یک پا و در نهایت پیچش ان پا نیز می شود. شلوغی جایگاه و سفت بودن کف ان نیز می تواند دیگر دلایل این تغییر شکل پای جوجه شترمرغ باشند.

درمان پیچ خوردن پای شترمرغ

اگر این چرخش پا کمتر از ۱۵ درجه باشد می توانید از دارو های ضد الهتاب استفاده کنید. اگر این پیچش زاویه ای شدید تر داشته باشد آن را با جراحی درمان می کنند.

پوکی استخوان و تغییر شکل پای جوجه شترمرغ

مشکل پوکی استخوان در ابتدای تولد در همه جوجه ها دیده می شود علت این امر نیز کم بودن نسبت کلسیم به فسفر در بدن است از سویی سرعت رشد بالای پاهای این جاندار و بیش از حد مغذی بودن رژیم غذایی آن پا ها را بیشتر در معرض تغییر شکل قرار می دهد. غذای جوجه ها باید مقدار کافی کلسیم، ویتامین دی ۳ باشد. بیش از حد بودن پروتیئن ها و کلسیم در غذا نرمی استخوان را به دنبال دارد.

فروش آنلاین ماشین های جوجه کشی شترمرغ ایرانی و خارجی ، نقد و بررسی دستگاه های موجود در بازار

از علائم این عارضه می توان به متورم شدن مفصل خرگوشی و استخوان مچ پایی اشاره کرد. نرمی استخوان پا ها را در معرض بیماری های دیگر قرار میدهد.

تغییر شکل پا در اثر در رفتگی تاندون

این عارضه حتی در شترمرغ های بالغ نیز ممکن است رخ دهد اما به دلیل ضعیف بودن جوجه ها بیشتر در میان آن ها شایع است. این مشکل در محل استخوان درشت نی مچ پا رخ میدهد درد در رفتگی تاندون بسیار زیاد است و حتی ممکن است باعث پارکی تاندون شود. درمان در رفتگی معمولا با جایگزینی تاندون در شیار استخوان درشت نی انجام می شود و برای پیشگیری از پاره شدن آن را بانداژ می کنند. اگر در تشخیص این مشکل دیر عمل کنید بهترین کار حذف پرنده از گله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.