تغذیه کبک

4.7/5 - (6 امتیاز)

تغذیه کبک ها درست مانند دیگر پرندگان یکی از فاکتور های هم در پرورش آنها بوده و رعایت اصول مرتبط با آن، رشد صحیح جوجه ها و سالم ماندن گله را به دنبال دارد. برای همین هر پرورش دهنده ای باید جیره بندی مناسبی را تهیه و گله را به صورت منظم تغذیه نماید. در این مقاله نگاهی به اصول تغذیه مناسب کبک خواهیم انداخت.

در ایران کبک به عنوان پرنده ای پرورشی و یکی از محبوب ترین ها در این صنعت به شمار می رود. پرورش دهندگان زیادی این پرنده را یا به صورت کاملا صنعتی و در تعداد بالا و یا در گله های کوچک در کنار دیگر پرنده ها پرورش می دهند.

در طبیعت کبک ها تقریبا هر چیزی را می خورند. از برگ ها و دانه ها گرفته تا حشراتی که پیدا می کنند. اما کبک هایی که به صورت صنعتی پرورش داده می شوند، رژیم غذایی خاص خود را دارند. که تمام مواد مغذی مورد نیاز آن ها را دارد و  در بازه های زمانی مشخصی به آن ها داده می شود.

همچنین کلیت برنامه غذایی این پرندگان شباهت بسیاری به دیگر پرنده ها دارد. اما میزان پروتئین٬ ویتامین و….باید در سنین مختلف با توجه به نیاز بدن جاندار تامین شود.

مواد غذایی مهم

 • آب
 • مواد غذایی انرژی زا
 • پروتئین و ترکیب اسید های آمینه
 • مواد معدنی
 • ویتامین های محلول در آب، چربی یا پروتئین

از آن جایی که تقریبا تا ۷۰ درصد  از حجم بدن این پرندگان را آب تشکیل داده است،. وجود آب کافی در کنار کبک ها بسیار مهم است.  کبک ها یکی از معدود پرندگانی هستند که اصلا طاقت تشنگی را ندارند و اگر چند ساعت بدون آب باشند ممکن است تلف شوند.

اگر هم به غذا خوردنشان دقت کرده باشید متوجه شده اید که در هنگام خوردن نیز آب زیادی می نوشند. این کار باعث می شود غذا راحت تر هضم و جذب شود. دمای بدن آن ها با آب تنظیم می شود. در ضمن علاقه این پرنده به آب، خوراندن انواع ویتامین ها و پروتئین ها را به‌ آنها ساده تر می کند. زیرا کافیست مقدار لازم را در آب حل کنید و در کنار پرنده بگذارید.

مقدار آبی که کبک می نوشد دو برابر مقدار غذایی است که می خورد و دمای مناسب آب باید ۱۸ درجه سانتی گراد باشد.

تغذیه کبک ها

تغذیه جوجه کبک

طبق تجربه ثابت شده است که چنانچه جوجه های کبک در ده روز اول زندگی خود.، از رژیم غذایی سرشار از پروتئین ها ( غالبا حشرات ) تغذیه کنند، رشد بیشتری خواهند داشت.

در صورت تغذیه جوجه های این پرنده با اقلامی نظیر خرده های نان یا استفاده از جیره غذایی حاوی بذر به تنهایی، قادر به زنده ماندن نخواهند بود. بر این اساس بهترین جیره غذایی جوجه های کبک حاوی حدود ۸۰ گرم حشرات خشک شده در هر وعده برای جوجه های دو روزه است. همچنین برای جوجه های ۹ روزه نیز این مقدار به حدود ۹۵ گرم در هر وعده می رسد.

جیره غذایی جوجه کبک

کمبود پروتئین هایی نظیر حشرات در وعده های غذایی جوجه های کبک. و در چند روز اول زندگی آنها، سبب کاهش مقاومت بدنی آنها در برابر بیماری هایی نظیر سرما خوردگی خواهد شد. همچنین این موضوع آسیب پذیری آنها را در برابر کاهش درجه حرارت و یا بارندگی ها کاهش خواهد داد.

در طبیعت نیز کبک های مادر به جوجه های خود حشره می خورانند. از وجود مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی در جیره غذایی جوجه ها اطمینان حاصل کنید. می توانید برای تامین پروتئین مورد نیاز جوجه ها از سفیده تخم مرغ آب پز نیز استفاده کنید. به خصوص که این پرندگان به این ماده غذایی بسیار علاقه مند نیز می باشند.

 ترکیب غذایی مناسب

علیرغم این موضوع که کبک ها در اصل، همه چیز خوار هستند. همواره رژیم غذایی حاوی گیاهان را ترجیح می دهند. این پرندگان در طبیعت بیشتر اوقات خود را صرف جستجوی بذر، انواع دانه ها و توت ها می کنند. اما برای پرورش آنها به منظور رشد بهتر و سریعتر بهتر است از حشرات و بی مهرگان در جیره غذایی استفاده کنید.

زیرا مصرف پروتئین بیشتر در مواد غذایی پیش از بلوغ، اثر مستقیمی بر برشد بهتر پرنده جوان و تولید بهتر تخم دارد. از دیگر مواد مفید و مورد علاقه کبک ها می توان به مواردی همچون، جو، گندم، ذرت، علف و … اشاده کرد.

فرمول غذایی کبک

فرمول تغذیه کبک

برای تهیه غذای مناسب کبک ها فرمول های متنوع و بسیاری می توان نوشت که رایج ترین آنها می تواند موارد زیر باشد:

  • ترکیب آرد، بادام و تخم مرغ ( به خصوص سفیده)
  • مخلوط نخود فرنگی و باقلای سرخ
  • استفاده از ارزن دری در جیره غذایی
  • استفاده از نخود سبز یا نخود فرنگی
  • و …

در فرمول غذای کبک ها مواد معدنی را نیز فراموش نکنید. به منظور تامین مواد معدنی مورد نیاز برای پرورش کبک. از مواد مغذی حاوی سدیم، کلر، پتاسیم، منیزیم، فسفر و کلسیم استفاده نمایئد. این مواد نقش موثری در روند سالم استخوان سازی، بهبود تخم گذاری و مقاومت فیزیکی بدن کبک ها خواهند داشت.

سوالات متداول
 • در هوای گرم چه جیره غذایی برای کبک ها مناسب تر است؟
  با توجه به این موضوع که در هوای گرم اشتهای کبک ها کاهش می یابد. در نتیجه مصرف دان نیز کم می شود. بنابراین در فصول گرم سال بهتر است از مواد انرژی زا و مغذی با حجم کمتر استفاده کنید. همچنین با افزایش میزان انرژی جیره غذایی، مصرف دان نیز به خودی خود کاهش می یابد.
 • کبک ها در طبیعت از چه مواردی تغذیه می کنند؟
  غذای کبک در طبیعت شامل انواع مختلفی از حشرات نظیر ملخ، مورچه، زنبور، سنجاقک و .. است. دربین کبک های وحشی استفاده از انواع کرم ها نیز رایج است. از میان دانه های مصرفی کبک های وحشی نیز می توان به عدس و نخود سبز، نخود فرنگی و امثال آنها نام برد.
 • بهترین منبع ویتامین برای کبک ها در زمان جوجه کشی چیست؟
  جهت تامین ویتامین لازم در زمان جوجه کشی کبک ها می توانید. از اقلامی مانند سیر، لیمو، پوست پرتقال و ... حداقل به میزان هفته ای یکبار در جیره غذایی استفاده نمائید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *