تغذیه طیور

تغذیه-طیور

تغذیه طیور : غذایی برای مرغ، از جمله مرغ، اردک، غاز و دیگر پرندگان خانگی مهم می باشد و برای تغذیه طیور مناسب جیره نویسی بالانس شده ای توسط کارشناسان بخش طیور در نظر گرفت.پیش از قرن بیستم، مرغ عمدتا در مزارع به طور کلی پرورش و تغذیه می شدند، و تغذیه طیور بیشتر از ضایعات دور ریز غذاهای انسان ها و علوفه موجود در چراگاه انجام می شد. اغلب از خوردن حشرات، دانه ریخته شده و گیاهان در اطراف مزرعه بود و برای کامل شدن استخوان بندی در تغذیه طیور از تخم مرغ های شکسته و پودر شده و سنگریزه به عنوان مکمل های کلسیم مانند صدف و دور ریزهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

مواد مغذی در تغذیه طیور

در تغذیه طیور نیاز به یک مقدار کافی از پروتئین و کربوهیدرات، همراه با ویتامین های لازم ( تک ویتامین ها)، مواد معدنی در جیره غذایی، و یک منبع مناسب از آب نیاز دارد.علوفه ها در تغذیه طیور نقش بسزایی دارند زیرا که انواع علوفه ها دارای ویتامین A و مواد معدنی مصرفی می باشند و در هضم و جذب تغذیه به همراه آنزیمیت کمک می کنند. مرغ نیاز به ۴ گرم در روز کلسیم که ۲ گرم در تخم مرغ استفاده می شود. پوسته صدفی تخم مرغ اغلب به عنوان یک منبع از کلسیم در جیره غذایی در تغذیه طیور استفاده می شود. در جیره غذایی باید حتما برای هضم و جذب بهتر خوراک مواردی را در نظر گرفت.

تغذیه طیور

استفاده از شن و ماسه در غذای طیور

برای هضم و جذب بهتر غذای طیور می توان از شن ماسه ای یا سنگریزه استفاده کرده تا سنگریزه با قرار گرفتن در سنگدان پرنده غذا را به مانند آسیاب خورد و کوبیده شده و کار هضم به سهولت انجام می شود. در طیور صنعتی و مرغداری ها برای آسانی هضم خوراک از انواع مختلف آنزیم ها در غذای طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

جیره های پیشنهادی اغلب در سنین مختلف استفاده می شود، بسته به مرحله تولید از پرنده. جیره استارتر برای جوجه های تازه هچ شده از دستگاه جوجه کشی باید با پروتئین بالا تجویز می شود، از لحاظ هزینه نسبت دیگر مراحل گران قیمت هستند. با این حال، رشد و پایانی جیره طیور می تواند از پروتئین کمتر برای پرندگان مسن تر نیاز به حداقل پروتئین به صورت نزولی ترسیم می کنیم.

با جیره آغازین حداکثر پروتئین( نسبت به سایر ماکیان متغیر می باشد) حدود ۲۴٪، جیره برای تغذیه طیور در مرحله رشد ۱ دارای پروتئین ۲۰٪، و جیره غذایی برای مرحله رشد ۲ دارای ۱۸ درصد پروتئین است. و برای مرحله پایانی تغذیه دارای پروتئین کلی حدود ۱۶٪ می باشد. جیره غذایی مخصوص برای جوجه های گوشتی، پولت، نیمچه ها، و انواع سایر ماکیان بسته به نوع و نژاد و فصل پرورش تغییر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.