اصول انتخاب و تهیه تغذیه طیور

تغذیه-طیور
4.2/5 - (42 امتیاز)

یکی از مهمترین عوامل موثر و تاثیر گذار برای رشد و حفظ سلامت، غذای پرنده است. تغذیه طیور اگر به درستی انتخاب شود و تمامی نکات در تهیه آن رعایت شود، می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کرده و پرنده به خوبی در برابر بیماری ها مقاوم می‌شود. پیش از قرن بیستم، مرغ عمدتا در مزارع به طور کلی پرورش و تغذیه می شدند، و تغذیه طیور بیشتر از ضایعات و دور ریز غذای انسان ها و علوفه موجود در چراگاه انجام می‌شد.

اغلب از خوردن حشرات، دانه ریخته شده و گیاهان در اطراف مزرعه بود و برای کامل شدن استخوان بندی در تغذیه طیور از تخم مرغ های شکسته و پودر شده و سنگریزه به عنوان مکمل های کلسیم مانند صدف و دور ریزهای دیگر استفاده می‌شد. برای تهیه غذای طیور باید سعی کنید به شکل مساوی و یکسانی، تمامی موارد خوراکی (بسته به سن و نوع پرنده) مانند سبزیجات، میوه، غلات و دانه ها را استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید غذای طیور را طوری تهیه کنید که از دانه هایی با اندازه های متفاوت تولید شده باشد.

در این حالت پرنده تنها دانه هایی را می‌خورد که اندازه دلخواهش را دارند. بنابراین تمامی مواد مغذی به بدن حیوان نرسیده و در ادامه با مشکل مواجه می‌شود. همچنین هدر رفتن دانه های نامناسب می‌تواند سبب ضرر پرورش دهنده گردند. نبود مواد مورد نیاز و مغذی در تغذیه طیور باعث شده تا دان مرغ و جوجه به صورت پلت و کرامبل با تمامی ویتامین ها و غلاتی که لازم است، تولید شود.

باید بدانید که هر پرنده ای غذای مخصوص خود را داشته و نباید از غذای طیور دیگر برای پرنده دیگری استفاده کنید. همانطور که گفته شد تغذیه طیور در دوران پرورش، باید کاملا دقیق و محاسبه شده انتخاب و با توجه به سن و نژاد استفاده گردد.

مواد مغذی تغذیه پرندگان

سبزیجات در تغذیه طیور

استفاده سبزیجات در غذای پرنده ها بسیار مهم بوده و حائز اهمیت است. اما باید در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید تا بهترین آنها را در غذای حیوان استفاده کنید.

میوه در غذای طیور

استفاده از میوه ها در جیره غذایی پرندگان می‌تواند بسیار مفید باشد اما بهتر است مصرف آنها از حد استاندارد بیشتر نشود. پرندگان نیز میوه ها را دوست داشته و به راحتی اقدام به خوردن آنها می‌کنند. بهتر است تنوع میوه ها در جیره غذایی را به خوبی رعایت کنید.

استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی

در صورتی که به صورت اصولی در تغذیه پرندگان و دان جوجه ها از انواع غلات، سبزیجات و میوه ها استفاده می‌کنید، دیگر نباید نیازی به استفاده از ویتامین و مواد معدنی داشته باشید. اما اگر طیور شما با مشکلاتی نظیر کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه هستند، بهتر است با دامپزشک مشورت کرده و طبق اصول از آنها استفاده کنید.

دیگر مواد غذایی مناسب

یکی از مهمترین مواد، که حتما باید به مقدار لازم در اختیار پرنده باشد، آب است. آب در تغذیه طیور بسیار اهمیت دارد و در رشد آن تاثیر گذار است. در جیره غذایی پرنده ها می‌توانید از موادی مانند گندم، برنج قهوه ای پخته شده و نان استفاده کنید. همچنین به عنوان مکمل مناسب برای رشد نیز می‌تواند از عدس، لوبیا و نخود فرنگی پخته شده استفاده کنید. در صورت دلخواه نیز امکان مصرف تخم مرغ پخته شده نیز وجود دارد.

مواد غذایی ممنوع در تغذیه طیور

پرورش دهنده باید دقت کند تا هر ماده غذایی را به پرنده ها برای تامین خوراک ندهد. موادی نظیر پیاز، دانه سیب و برخی دیگر از دانه ها به هیچ وجه برای طیور مناسب نیستند. دقت داشته باشید تا از مواد خوراکی چرب، پر نمک و شکر نیز در جیره غذایی استفاده نکنید.

غذای طیور

مواد مغذی در تغذیه طیور

در تغذیه پرندگان نیاز به یک مقدار کافی از پروتئین و کربوهیدرات، همراه با ویتامین های لازم (تک ویتامین ها)، مواد معدنی، و یک منبع مناسب از آب نیاز است. علوفه ها در این بین نقش بسزایی دارند. زیرا که انواع علوفه ها دارای ویتامین A و مواد معدنی مصرفی بوده، و در هضم و جذب غذا ها به همراه آنزیمیت کمک می‌کنند.

مرغ نیاز به ۴ گرم کلسیم در روز دارد که ۲ گرم در تولید تخم مرغ استفاده می‌شود. پوسته صدفی تخم مرغ اغلب به عنوان یک منبع از کلسیم در جیره غذایی در تغذیه طیور استفاده می‌شود. در جیره غذایی باید حتما برای هضم و جذب بهتر خوراک مواردی را در نظر گرفت. جیره استارتر برای جوجه های تازه هچ شده از دستگاه جوجه کشی باید با پروتئین بالا تجویز شوند. بنابراین از لحاظ هزینه نسبت دیگر مراحل گران تر هستند. با این حال در مراحل رشد و پایانی پرورش، جیره می‌تواند از پروتئین کمتر برای پرندگان مسن تر که به حداقل پروتئین نیاز دارند، تنظیم شود. همچنین این مقادیر برای تغذیه مرغ تخم گذار نیز متفاوت می‌باشد.

استفاده از شن و ماسه در غذای طیور

برای هضم و جذب بهتر غذای طیور می‌توان از شن ماسه ای یا سنگریزه استفاده کرد تا سنگریزه با قرار گرفتن در سنگدان پرنده غذا را به مانند آسیاب خورد و کوبیده شده و کار هضم به سهولت انجام شود. در پرنده های صنعتی و مرغداری ها برای آسانی هضم خوراک از انواع مختلف آنزیم ها در غذای طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول
 • اصلی ترین ماده مغذی در غذای پرنده ها چیست؟
  برای بدست آوردن جیره استاندارد طیور، نیازمند توجه به یکسری پارامترها هستیم که جیره بر اساس چه نژادی، نوع، سن و ... تهیه می‌شود. جیره طیور از ذرت، کنجاله سویا، گندم، نمک، کلسیم ( فسفات، پودر صدف ) انواع تک ویتامین ها ( A,B,D3,K3 ) و اسیدآمینه ها ( متیونین و لیزین ) و ... تامین می‌شود. توجه داشته باشید باید جیره بالانس شده باشد تا تمام نیازهای بدن را تامین کند.
 • شش ماده مغذی برای تغذیه پرندگان کدام‌اند؟
  موارد مهمی در تغذیه طیور دخیل هستند تا پرنده به رشد مناسب با برطرف کردن نیازهای بدن خود برسد. می‌توان از کنجاله سویا، ذرت، انواع تک ویتامین ها، کلسیم، پروتئین ها ( پودر گوشت و...)، اسیدآمینه ها ( متیونین، لیزین ) و ... نام برد. هر کدام در بدن کار مشخصی در رشد و برطرف کردن نیازهای پرنده دارند.
 • آیا تخم مرغ پخته شده برای مرغ خوب است؟
  تخم مرغ به تنهایی ارزش غذایی بالایی دارد و به عنوان مکمل از آن استفاده می‌شود. برای رشد و تقویت جوجه ها بیشتر در جوجه بوقلمون های تازه متولد شده مناسب است . همچنین می‌توان از زرده به عنوان یک غذای انرژی زا نام برد.
 • مرغ ها چه نوع پروتئینی می‌توانند بخورند؟
  پروتئین ها به دو بخش گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می‌شوند. پروتئین گیاهی راحت تر قابل هضم است ولی پروتئین های حیوانی هضم و جذب سخت تری دارند و باید از آنزیم های خاصی در تغذیه پروتئین حیوانی استفاده کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *