تغذیه شترمرغ

تغذیه شترمرغ

در پرورش هر نوع پرنده ای در کنار عواملی مانند مکان نگهداری و پیشگیری از بیماری ها و….. تغذیه نقش بسیار مهمی دارد. تغذیه به جانور امکان رشد تولید مثل و همچنین قدرت مبارزه با بیماری های احتمالی را می دهد اما باید طبق یک برنامه غذایی مشخص به جانور داده شود که علاوه بر هزینه معقول تاثیر مناسب را نیز در پرورش پرنده داشته باشد در این مقاله قصد داریم تغذیه مناسب شترمرغ را بررسی  و نکات مهمی در این باره را عنوان کنیم

جیره غذایی شترمرغ

رژیم غذایی این پرنده با دیگر پرنده ها تفاوت های اساسی دارد و در سنین مختلف تغییر می کند. کیفیت گوشت شترمرغ که از آن استفاده بسیار می شود با اغذیه با کیفیت و مدیریت شده آن رابطه مستقیم دارد. بر اساس سن تغذیه شترمرغ ها به ۵ گروه تقسیم می شود و باید شامل مواد مغذای باشد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

جوجه کشی صنعتی شترمرغ و هر آن چه که باید در مورد آن بدانید را در اینجا بخوانید.

علوفه و انواع توت و حشرات خزندگان کوچک و گیاهان آبدار را می توان به عنوان غذای شتر مرغ ها در نظر گرفت اما یونجه را می توان اصلی ترین عنصر برنامه غذایی آن ها دانست.  شترمرغ ها در دسته جانوران نوشخوار کننده قرار می گیرند و تغذیه ای مشابه هم گروهی های خود دارند. جوجه های تازه متولد شده معمولا تا یکی دو روز از ذخیره غذاییشان استفاده می کنند و نیازی به غذا ندارند. به این نکته نیز توجه کنید که با توجه به هدف پرورش شترمرغ جیره نویسی آن ها تفاوت دارد.

مواد اصلی در تغذیه شترمرغ

جیره غذایی فقیر مشکلات بسیاری را برای هر نوع پرنده ای ایجاد می کند و شترمرغ ها از این قضیه مستثنی نیستند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم:

نکات مهم پرورش شترمرغ را در اینجا مطالعه کنید.

علوفه

هر گیاهی خوش خوراکی که ارزش غذایی بالایی داشته باشد در رژیم غذایی شتر مرغ ها بسیار مهم است مانند یونجه. این علوفه تامین کننده فیبر مورد نیاز جانور بوده و در ماهیچه سازی آن نیز نقش مهمی دارند.

مواد اصلی در تغذیه شترمرغ

غلات 

مانند ذرت، که پس از یونجه بخش اصلی  جیره را تشکیل می دهد این غلات هستند که میزان زیادی پروتئین ها و برخی ویتامین های حیاتی رشد را تامین می کنند.

سویا بدون پوسته 

این ماده که محصول جانبی خود سویاست سرشار از پروتیئن بوده و منبع مهم انرزی است در ضمن دارای میزان نسبتا بالایی فیبر قابل هضم است.

ویتامین های مورد نیاز شترمرغ

باید انواع ویتامین ها محلول در آب و چربی را در جیره غذایی حیوان داشته باشید.

 • ویتامین A که در صورت کمبود آن شاهد ریزش اشک از چشمان جانور خواهید بود تاثیر به سزایی در تخمگذاری جانور دارد در ضم این ویتامین را می توان از مهم ترین ها در رشد جانور در نظر گرفت.
 • ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند و باعث محکم شدن استخوان ها و پوسته تخم ها می شود.
 • ویتامین E از تحلیل رفتن ماهیچه ها جلوگیری می کند و تعدال هورمونی را در جانور به ارمغان می آورد.
 • ویتامین k هم از کمخونی و بیماری های مربوط به خون جلوگیری می کند.
 • تیامین B1: افزایش اشتها
 • ریبوفلاوین B2: رشد  و تولید تخم
 • کولین: افزایش تخم و رشد
 • ویتامین B12: چلوگیری از مردن جنین و افزایش خونرسانی به بافت ها
 • فولیک اسید: رشد سریع پر ها، افزایش تخم ها
 • بیوتین: جلوگیری از بیمار های اگزمای پوستی در پاها و نوک چشم

اسید آمینه ها

آرژنین، متونین، لیزین، تریپتوفان، ترونین می باشد عموما همه آمینو اسیدها باید در جیره غذایی به طور همزمان جهت استفاده موجود باشند.

آب

وجود آب در کنار شترمرغ ها به خصوص پس از خوردن وعده غذایی بسیار مهم است و اگر آب در کنارشان نباشد ممکن است حتی از خوردن غذا نیز سر باز زنند. باید دمای آب را در تابستان خنک کرده و در زمستان آن را ۲۰ درجه نگاه دارید. از دیگر موادی که باید در رژیم غذایی پرنده قرار دهید می توان به پودر استخوان ماهی اشاره کرد که منبع غنی پروتئین و اسید های آمینه است.

تغذیه جوجه شترمرغ

مسلما حساس ترین دوران برای پرنده ها زمانی است که تازه به دنیا آمده اند. جوجه شترمرغ نیز مستثنی نبوده و بسیار حساس است در واقع به دلیل سرعت رشد بالایی که دارد و نوع خاص قد کشیدن جانور باید تحت مراقبت های بیشتری هم باشد. تغذیه جوجه شترمرغ باید متناسب با سرعت رشد جاندار باشد و نیاز های آن را به خوبی بر طرف کند. در سه ماهه اول وزن یک جوجه شترمرغ می تواند به ۳۶ کیلو رسیده اما این میزان بسته به ژنتیک و نژاد هم دارد. باید به این نکته دقت کنید که هنگامی که جوجه ها می خواهند از تخم خارج شوند کیسه زرده را از طریق ناف خود به داخل شکم می برند و این غذای مورد نیازشان را برای چند روز اول مهیا می کند.

تغذیه جوجه شتر مرغ

جوجه های تازه متولد شده تا یک ماهگی روزی ۱۲۰ گرم خوراک مصرف می کنند. هرچه بزرگتر می شوند اشتهای آن ها بیشتر شده و ممکن است حتی سراغ اشیا و مواد غیر خوراکی نیز بروند برای همین باید در بازه های زمانی مشخص و به میزان کافی به آن ها غذا دهید تا به خود آسیب نزنند. حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید و محیطی که در آن جوجه ها به غذا خوردن مشغول می شوند را تمیز کنید تا الوده نباشد و به بیماری دچار نشوند. در سه ماه اول اغلب جیزه غذایی را ذرت و سویا و مواد پروتیئینی تشکیل می دهد.

به نکات زیر حتما توجه کنید

 • ۲ وعده غذایی دو ساعته دو روز به خورد جوجه داده شود.
 • برای ایجاد اشتیاق به غذا خوردن از دانه های سبر استفاده کنید.
 • اغلب جوجه ها دانه های آرد شده را می خورند.
 • دادن سنگریزه از هفته سوم به بعد پیشنهاد می شود.
 • ویتامین ها را در آب حل کنید و به جوجه دهید
 • در هفته های اول در جیره غذایی بیش از نیم درصد الیاف خام وجود نداشته باشد.
 • چربی به کمترین میزان ممکن داده شود.
 • باقی مانده غذا رو باید دور ریخته و عذاخوری را کاملا تمیز کنید.

جیره غذایی شترمرغ ها از ۳ تا ۱ سالگی

برنامه غذایی پرنده در این زمان تغییر کرده و باید میزان الیاف و انرژی آن افزایش یابد در مقابل پروتیئن ها کمی کاهش پیدا می کنند. در ۴ و ۵ ماهگی الیاف موجود در غذا باید ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر شود و میزان انرژی موجو در غذا ۵ مگاژول بر هر کیلوگرم افزایش یابد. تعادل بین کلسیم و فسفر هم باید جهت جلوگیری از پوکی استخوان در شتر مرغ حفظ شود.

فروش آنلاین دستگاه های جوجه کشی صنعتی مناسب شترمرغ و دیگر پرنده ها در این بخش سایت.

جیره غذایی شتر مرغ پرواری

سن کشتار یک ستر مرغ را که از ۱۰ ماه تا ۱۴ ماه است می توان دوره پرواری نامید. میزان و رژیم تغذیه در این دوره بسته و هدف پرورش و نیز جنسیت پرنده کمی تفاوت دارد برای مثال نر هایی که برای گشوت و چرم پرورش می دهید  رژیمی متفاوت با ماده ها و…دارند. به طور متوسط در این دوره روزانه ۴ کیلوگرم خوراک به پرنده داده می شود. این غذا شامل یونجه کنسانتره ( علوفه های آردی و خوراک هایی که از رشته های کمی تشکیل شده اند و تشکیل شده از مقدار مشخصی جو، سبوس، تفاله، چغندر)  است. دقت کنید که کیفیت گشت با تغذیه جانور رابطه مستقیم دارد.

تغذیه شترمرغ در دوران تولید مثل

در این دوره باید میزان پرتئین و انرژی موجود در غذای جانور را بالا برد. دقت کنید که پیش از بلوغ جنسی عدم تعادل در برنامه غذایی می تواند منجر ه بلوغ دیر تر جاندار شود و یا ورمون های جنسی را از تعادل خارج کند. در این دوره میزان ۵ کیلوگرم خوراک را باید به هر شتر مرغ داد.

 • مقدار ذرت دانه ای می تواند ۰٫۴۷ باشد.
 • مقدار یونجه خشک ۰٫۸/۴۱ باشد.
 • مقدار پودر استخوان ۰٫۲ باشد.
 • مقدار پودر ماهی ۰٫۷ باشد.
 • کلسیم فسفات و نمک
 • آب
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.