تشخیص جنسیت بلدرچین

تشخیص جنسیت بلدرچین

در پرورش بلدرچین و هر نوع پرنده ای دانستن جنسیت پرنده ها و نسبت آن اهمیت دارد چرا که در بسیاری ( خصوصا خود بلدرچین )  تعیین کننده بخش هایی از جیره غذایی است. مثلا برای افزایش بازده تخم گذرای باید جنس ماده از دان های با کیفیت و در کل رژیم غذایی مقوی بهره مند شود. همین طور وجود کلسیم کافی در جیره غذایی بلدرچین های ماده برای با کیفیت بودن پوسته تخم الزامی است. در ضمن از نظر جفت گیری نیز باید برای مدیریت بهتر جنسیت پرندگان گله را بدانید از این رو در این مقاله ۴ روش تشخیص جنسیت بلدرچین را آورده ایم تا با استفاده از آن ها خودتان بتوانید پرندگان را از این نظر شناسایی کنید.

راه های تشخیص جنسیت بلدرچین

تشخیص جنسیت با پرز های سینه : 

این روش تشخیص در بلدرچین های ژاپنی ایرانی و ایتالیایی آسان است. اگر پر های قسمت سینه جاندار را بررسی کنید متوجه رنگ روشن تر آن ها در جنس ماده خواهید شد. در جنس ماده پر ها به رنگ قهوه ای روشن با خال سیاه هستند در حالی که جنس نر قهوه ای تیره با خال های قرمز رنگ است.

به کمک غده کلاهک : 

روش اول در برخی از نژاد ها جوابگو نیست چرا که شیاهت بسیار زیادی در رنگ پر های سینه نر و ماده وجود دارد. در این روش باید بسیار با احتیاط عمل کنید چرا که پا های این پرنده بسیار اسیب پذیر و ظریف هسند.

پرنده را برعکس کنید اگر دیدید در قسمت نزدیک به دم برآمدگی غده مانندی هست ان پرنده نر است و برعکس. اگر این غده را با دست فشار دهید ماده ای سفید رنگ از آن خارج می شود از این روش تنها می توانید در فصل های بهار و تابستان استفاده کنید.

اگر در صورت نبود برآمدگی باز هم با فشار دادن آن قسمت مایع سفید رنگ بیرون زد به احتمال زیاد ان پرنده ماده است و مایع سفید رنگ اسپرمی است که از جفت گیری باقی مانده است. در ضمن این روش تنها در بلدرچین های بالغ جواب می دهد.

بتشخیص جنس پرنده با بررسی رفتار

این روش در فصل جفتگیری به خوبی جواب می دهد. بلدرچین های نر شخصیتی خشن تر و پرخاشگر دارند در  حالی که جنس ماده بسیار ارام است.  اگر جنس های نر در یک قفس کنار هم قرار بگیرند به جدال می پردازند و اسیب شدیدی به هم می زنند.

صدا نیز فاکتوری مهم است پرنده های نر جنس ماده را زیاد صدا می زنند البته چنس ماده نیز برای ارتباط به جوجه هایش از خودش صدا هایی در میاورد. در فصل جفتگیری بلدرچین های نر صدایی غرغر برای جذب ماده از خود در  میاورند.

تشخیص جنسیت با کمک پر ها :

این روش هم در اکثر نژاد ها جواب می دهد اما باید موارد دیگر نیز برای تایید تست شوند. پرندگان ماده در فصل جفت گیری دچار ریزش پر های خود در قسمت پشت سر می شوند. در این فصل جنس نر نیز پر های پر پشت تر با رنگ های روشن تر دارد در حالی که در جنس ماده این رنگ ها ساده تر و کمرنگ تر هستند. دقت کنید که ریزش پر می تواند در اثر بیماری ها نیز اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.