تخم نطفه دار غاز

تخم نطفه دار غاز
4.2/5 - (9 امتیاز)

تخم نطفه دار غاز نیاز به درجه حرارت بالا و رطوبت تقریبی زیاد نیاز دارد تا عملیات هچ انجام شود. این امر بوسیله یک دستگاه جوجه کشی مطمئن و دیجیتال میسر شود چرا که به هر دستگاهی برای جوجه کشی غاز نمی توان اطمینان کرد، بعد از محیا کردن دستگاه جوجه کشی فول دیجیتال، فراهم کردن تخم نطفه دار غاز مطلوب از منابع در دسترس مطمئن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید جوجه کشی غاز با درصد هچ بالایی داشته باشید.

جوجه کشی از تخم نطفه دار غاز

جوجه کشی تخم نطفه دار غاز در فصل پاییز و زمستان می باشد. در نیمکره شمالی برترین نژادهای غاز شروع به تخم گذاری می کنند و تا فروردین و اردیبهشت تخمگذاری می کنند.

توجه داشته باشید که اگر شما در نیمکره جنوبی زندگی می کنید. برترین نژادهای تخمگذار غاز  در ماه مرداد و شهریور تخمگذاری می کنند و تا مهر بطول می انجامد. جوجه کشی غاز در این فصول بهتر جواب می دهد.

برای جفت اندازی بین غازها، باید جنسیت آنها را تشخیص دهید. از تفاوت های رفتاری بین غاز‌ ها می‌توان تا حدودی جنسیت آنها را تشخیص داد به این گونه که غاز های نر معمولا وحشی تر، بزرگتر و به نوعی جنگجو ترند، ولی در مقابل غاز های ماده رفتاری آرام و ملایم دارند و تا حدودی ترسو هستند.

غاز نر صدای بلندی دارد ولی غاز ماده صدای بم تری نسبت به نرها دارد. از نظر ظاهری نیز می‌توان گفت که غازهای نر دارای گردن بلندتر و حجیم تری نسبت به غازهای ماده می باشند. توجه داشته باشید که تشخیص جنسیت در غاز های جوان مشکل تر است.

این نکته را بدانید که اگر می‌خواهید تخم ها را در بهار جمع آوری کنید، بهتر است غاز های نر و ماده را به منظور جفت گیری از پاییز بین هم بیندازید.

جمع آوری تخم نطفه ای

جمع آوری تخم نطفه دار غاز در صبح است. غازها به طور کلی تخم های خود را در صبح می گذارند، پس باید با آنها در اواخر صبح جمع آوری کنیم.

شما همچنین باید تخم مرغ جمع آوری حداقل چهار بار در طول روز برای گرفتن هر گونه که در زمان های غیر معمول می رسند.

تخم نطفه دار غاز

در نظر گرفتن جعبه های لانه تخمگذاری

استفاده از جعبه لانه می تواند از آلودگی و شکستگی تخم مرغ بیشتری جلوگیری می کند. به ازای هر ۳ غاز یک لانه تخمگذاری در سالن بگذارید تا براحتی تخمگذاری کنند.
اگر شما می خواهید برای تولید تخم مرغ سرعت بیشتری داشته باشد می توانید در لانه تخمگذاری نور مصنوعی قرار دهید که به تحریک تخمگذاری کمک کند و همچنین در طول روز و شب بدرخشد.

تخم نطفه دار کثیف

تخم نطفه دار کثیف باید به آرامی با یک برس، یک قطعه از کاغذ سمباده، یا یک قطعه از پشم فولاد تمیزشود. برای تمیز کردن از آب اجتناب کنید!

پوسته تخم غاز ها را به آرامی با سمباده نرم تمیز کنید تا یک لایه از تخم ها برود و بعد از سمباده کشیدن با پارچه خشک خاکه های پوسته را  بگیرید و بعد از آن در سبد هچر و یا شانه ستری بوقلمون قرار دهید، و سبد را بر روی راک دستگاه جوجه کشی جایگذاری نمایید.

برای آشنایی بیشتر با اصول جوجه کشی غاز به این مقاله مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *