تخم نطفه دار شتر مرغ

تخم نطفه دار شتر مرغ

در ابتدا به بررسی اجزای تشکیل دهنده ی تخم نطفه دار شتر مرغ می پردازیم.

تخم نطفه دار شتر مرغ

 • نطفه یا صفحه ی زاینده: تنها عضو زنده ی تخم می باشد و بر روی زرده قرار گرفته است.
 •  زرده: نقش آن فراهم کردن مواد غذایی لازم برای استفاده ی جنین در مراحل مختلف رشد و نمو می باشد.
 •  آلبومین سا سفیده: پوشش آبکی اطراف جنین در حال رشد را تشکیل می دهد و مانع از خشک شدن جنین می شود. سفیده خواص ضد میکروبی دارد و از سه لایه تشکیل شده است.
 1. سفیده رقیق
 2.  سفیده غلیظ
 3.  سفیده رقیق داخلی
 • شالاز یا زرده بند : در وسط تخم و در هر دو طرف زرده، دو قسمت مارپیچی از جنس سفیده ی غلیظ به نام شالاز یا زرد بند وجود دارد. شالاز، زرده را در وسط تخم نگه می دارد و مانع از حرکت زرده به سمت پوسته ی آهکی و چسبیدن به آن شده و مانع از بین رفتن نطفه می شود.

تهیه تخم نطفه دار شترمرغ

برای بدست آوردن تخم نطفه دار از شترمرغ ها باید پیش از زمان شروع جفت گیری خانواده شترمرغ را با خوراک مناسب تغذیه شوند،مولدها باید فضای کافی برای دویدن داشته باشند.از جفت خوردن مولدهای نر و ماده اطمینان حاصل نمایید.اگر نر یا ماده ای از جفت گیری امتناع می کند ناگزیر از خانواده دور شود و در صورت امکان در خانواده دیگری قرار گیرد.

جمع آوری و کنترل تخم های نطفه دار

هر روز باید شترمرغ های مولد تحت کنترل باشند. باید برای شما مشخص باشد کدام مولد تخم گذاری نموده است و کدام تخم متعلق به کدام مولد می باشد.اطلاعات هر تخم روی آن نوشته شود . شماره مولد ماده ، تاریخ تخم گذاری و شماره خانواده. حتما برای کنترل میزان باروری و بازدهی هر مولد و خانواده جدول روزانه جداگانه آماده گردد. در این جدول نکات زیر را هر روز پس از بازدید یادداشت شود:

تاریخجفت گیریتخم گذاریوزن تخمزمان تخم گذاریزمان برداشت تخمثبت روی تخمتغییر در محل تخم گذاریعلایم بیماری

برای تمام مولدها اعم از ماده یا نر باید یک جدول مشابه ماهانه تهیه گردد و همچنین یک جدول خلاصه گزارش تمامی مولدها برای هر ماه و همچنین کل دوره ایجاد گردد،(برای نر و ماده جداول جداگانه ایجاد شود) با این عمل نسبت حذف مولدهای کم بازده به موقع تصمیم گیری خواهد شد.

ضدعفونی و نگهداری تخم نطفه دار شتر مرغ

تخم های نطفه دار باید در اتاق با دما و رطوبت مناسب نگهداری گردند.از ضربه خوردن جلوگیری نموده و تغییرات دما و رطوبت شدید ایجاد نشود. حتما تخم ها باید ضد عفونی گردند. برای این کار میتوان از دود دادن در یک اتاق کوچک استفاده کرد.

مراحل تبدیل شدن تخم ها به جوجه

تخم نطفه دار شتر مرغ از روز سی هفتم به بعد تا روز چهل و دوم تبدیل به جوجه شده و با نوک زدن به غشا، کیسه ی هوایی را سوراخ کرده و به بیرون راه می یابند. بعد از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت، نوک زدن به پوسته تخم و باز کردن روزنه ای برای خروج از تخم آغاز می شود. اگر جوجه ضعیف باشد ممکن است دوره هچ تا ۴۶ روز هم طول بکشد، بنابراین باید صبر و حوصله داشت و اصلا برای خروج جوجه ها از تخم عجله نکرد.

  نظرات کاربران
  • شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ at ۱۴:۰۵
   Permalink

   با سلام ببخشید الان تو این فصل ممکن هست تخم نطفه داره بار ور وجود داشته باشه ؟منظور این تو این ماه تخم سالم برای جوجه کشی هست یا نه؟

   Reply
   • یکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۴
    Permalink

    سلام
    بهترین فصل برای تخمگذاری شترمرغ بهار می باشد/

  • شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ at ۱۳:۲۶
   Permalink

   سلام خسته نباشین..میخاستم بدونم بوی بد تخم شترمرغ بخاطر چیه..و اینکه ما الان چندتایی تخم خریدیم ولی نمیدونیم نطفه دارن یا ن..تو دستگاه گزاشتیمشون دو هفتس..ولی تا الان سه تاش ک بو میداد و قارچ روی پوست تشکیل شده بود رو پرت دادیم..دلیلش چیه این قارچا؟ دوتاشون زرده بودـ.فقط یدونشون جنین داشت..ممنون میشم پاسخ بدین

   Reply
   • شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ at ۱۶:۲۱
    Permalink

    سلام
    تخم ها آلوده هستند. این احتمال وجود داره تخم ها بدلیل نگهداری مدت زمان طولانی تخم ها فاسد شدند و یا منفذی بر روی تخم وجود دارد تا قارچ رشد کند.

  • یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۸:۲۵
   Permalink

   سلام خسته نباشید ببخشید ما ی چنتایی تخم داخل دستگاه نگهدارنده قرار دادیم بعد فقط واسه یکبار ک خواستم باز تخم داخلش بزارم اشتباهی هشت ساعت تخم ها رو ی طرف ماندن بعد هر چهار ساعت چرخش داشت خواستم بدونم اشکالی ندار

   Reply
   • دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۹
    Permalink

    سلام وقت بخیر
    تخم ها در چندمین روز نگهداری می باشد؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.