بیماری های مرغ مینا

بیماری های مرغ مینا

در میان پرندگانی که می توانند حرف بزنند و به  عنوان حیوان خانگی خریداری می شوند مرغ مینا یکی از محبوب ترین ها در میان ایرانی هاست. این پرنده به جثه ای کمی کوچکتر از یک کبوتر بوده و پر های آن سیاه  خاکستری و یا قهوه ای رنگ هستند. پرورش مرغ مینا چالش های خاص خود را دارد و یکی از آنها مقابله با بیماری های احتمالی این پرنده هاست. در ادامه این مقاله رایج ترین بیماری های مرغ مینا را بررسی و روش درمان ان را به طور کامل توضیح می دهیم. 

علت بیماری های مرغ مینا

طبیعتا اصلی ترین دلیل هر نوع بیماری در پرندگان مانند دیگر جانوران میکروب ها و ویروس ها هستند. این ارگان های کوچک می توانند از روش های مختلفی وارد بدن جاندار شوند و با تکثیر منجر به برخی بیماری ها شون که اگر برای مقابله با آن ها برنامه ای نداشته باشید می تواند منجر به مرگ پرنده شما شود.

فروش دستگاه جوجه کشی خانگی مناسب مرغ مینا و دیگر پرندگان با قیمت مناسب در دی کیوشاپ

مریضی های مرغ مینا می تواند ناشی از غذای مسموم و آلوده باشد که این امر یکی از رایج ترین حالت هاست اما ارتباط جاندار با انسان و یا پرنده های دیگر که ناقل بیماری های خاص و مشترک هستند نیز می تواند مسبب مریض حالی پرنده شود. عدم رعایت بهداشت قفس پرنده نیز می تواند آسیب های جدی به این پرنده بزند چرا که آمونیاک موجود در مدفوع پرنده در صورت تمیز نشدن آن به شش ها و سیستم بویایی پرنده آسیب می زند. دیگر مواردی که می توانند تاثیر منفی در سلامت مرغ مینا داشته باشند دمای محیط و شوک دمایی است. شوک دمایی استرس زیادی به پرنده وارد می کند و سیستم ایمنی آن را تضعیف می کند.

رایج ترین بیماری های مرغ مینا

آنفولانزا در مرغ های مینا

این پرندگان در مقایسه با گونه های دیگر سیستم ایمنی قوی تری دارند و بهتر می توانند با بیماری ها مقابله کنند. آنفولانزا که یکی از رایج ترین مریضی ها میان اکثر پرنده هاست کمتر در بین مرغ مینا دیده می شود اما در صورت بروز علائم باید روش های درمانی را برای بهبودی پرنده انجام داد. ویروس آنفولانزا را می توان با مواد ضدعفونی کننده در قفس پرنده از بین برد چرا که این ویروس از ترشحات چشمی و بینی پرنده خارج شده و آهن و دیگر سطوح قفس می چسبد 

رایج ترین بیماری های مرغ مینا

از علائم این بیماری می توان به بالا رفتن دمای بدن، نامرتب شدن پر ها، کاهش تخمگذاری اشاره کرد اما اگر شدت بیماری بیشتر باشد این علائم نیز خود را بد تر نشان می دهند و حتی اختلالات تنفسی نیز مشاهده می شود.  برای پیشگیری باید بهداشت محیط را به خوبی رعایت کنید و از ارتباط آن با دیگر جانوران که احتمال ناقل بودنشان زیاد است پیشگیری کنید. در صورت مردن پرنده لاشه آن را در باغچه با عمق مناسب دفن کنید. در صورت دیدن علائم نیز به سرعت آن را از سایر پرنده های خود جدا کنید. 

بیماری آسپرژیلوز در مرغ مینا

مانند آنفولانزا مقاومت این نوع پرنده در مقابل بیماری اسپرژیلوز بالاست اما در صورت قرار گیری در محیط شدیدا آلوده مریض می شود. این بیماری قارچی بوده و به شش های پرنده حمله می کند و پس از بیماری نیز پرنده ممکن است تا مدتی مشکلات تنفسی داشته باشد. از علائم این مریضی می توان به تنگی نفس و تنفس با دهان باز، سیانوز، خواب آلودگی  و تشنگی مداوم و حتی اسهال اشاره کرد. برای پیشگیری باید غذا و محیط را با دارو های ضد قارچی ضد عفونی کنید و از ارتباط با پرنده بیماری اجتناب کنید. 

درمان اسهال مرغ مینا

کلامیدیوز در مرغ مینا که باعث اسهال ، عدم تعادل ، مشکلات تنفسی، کاهش وزن ، بی حالی و بی اشتهایی و ضعف در پرنده می شود.

می توان آن را در دسته بیماری های خطرناک قرار داد چرا که به سرعت شیوع پیدا کرده و بین همه پرنده ها و انسان مشترک است و می تواند سبب مرگ جاندار شود. منشا بیماری باکتری بوده و برای همین سرعت شیوع باورنکردنی دارد و میتواند از طرق مختلف به دیگر جانداران سرایت کند از علائم این مریضی می توان به اسهال و مشکلات خفیف تنفسی در حالت خفیف بیماری در حالت شدید آن اسهال سبز رنگ و یا قرمز، تورم چشم بی اشتهایی و کز کردن و ترشحات بینی اشاره کرد. 

برای درمان باید از چرک خشک کن استفاده کنید و تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید که خودتان به آن دچار نشوید.  در صورت مرگ مرغ مینا آن را در محلول های ضد عفونی کننده بسیار قوی قرار دهید و قفس را به خوبی تمیز کنید و سپس پرنده را در عمق زیاد دفن کنید.

بیماری نیوکاسل در مینا

خطرناک ترین بیماری ها در بسیاری از پرنده هاست و سرعت شیوع بسیار بالایی دارد پس در صورت مشاهده علائم باید پرنده مذکور را سریعا از سایرین جدا کنید. ای نوع بیماری در ابتدا دستگاه تنفس و سپس سیستم عصبی را آلوده کرده و سبب مرگ جاندار خواهد شد. بین ۲ تا ۱۵ روز طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند و بسته به نوع پرنده می توان علامت های آن متفاوت باشد

خس خس کردن، گوشه گیری و افسردگی، بی میلی به غذا خوردن، مشکلات تنفسی از برخی علامت ها هستند. در صورت آلوده شدن عصب های پرنده گردن آن کج می شود و در نهایت فلج خواهد شد.  

متاسفانه تا به حال واکسنی برای این مریضی یافت نشده و تنها راه مقابله با آن رعایت نکات بهداشتی است.

هموکروماتوز مرغ مینا

این مریضی ناشی از عدم تعادل آهن در جیره غذایی جاندار است. سیستم گوارشی این پرنده نمی تواند به خوبی آهن را هضم کند و آهن اضافی به سمت کبد ان هدایت شده و آن جا انباشته می شود. پس از مدتی کبد پرنده از کار افتاده و تلف می شود. برای پیشگیری از بیماری باید آهن موجود در غذا را کاهش دهید و از غذا هایی که ویتامین سی بالایی دارند پرهیز کنید. چرا که این ویتامن جذب آهن را بیشتر می کند. 

سرماخوردگی مرغ مینا

یکی از رایج ترین نوع بیماری هاست که توسط انواع ویروس ها ایجاد میشود سرماخوردگی معمولی برای پرندگان بالغ خطر جدی محسوب نمی شود اما برای جوجه ها خطرناک بوده و می تواند سبب مرگ شود.  خوردن غذای سرد و شوک دمایی همچنین قرار گرفتن در معرض باد می تواند منجر به سرما خوردن مرغ مینا شود. آبریزش، بی اشتهایی و کسالت از رایج ترین علائم بیماری است. برای درمان از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید و محیط پرنده را گرم نگه دارید 

انواع انگل های مرغ مینا

از آن جا که این پرندگان حشرات ریز را نیز می خورند در معرض بیماری های انگلی نیز هستند و پس از شناسایی انگل در مدفوع پرنده باید از داروی مخصوص آن برای از بین بردن انگل استفاده کرد. 

در صورت مشاهده کرم های قلابدارقلاب درا و آسکاریس از داروی لوامیزول استفاده کنید این دارو سیستم عصبی انگل را فلج می کند و دفع آن را ساده تر می کند. 

انگل های خارجی نیز که شامل حشرات خونخوار هستند نیز مینی زمی توانند باعث کمخونی جاندار شوند و در صورت از بین بردننبردن آن ها مرگ پرنده پس از مدتی حتمی است. برای از بین بردن آن ها از داروی های ضد شپش و انگل خارجی استفاده کنید. 

نظرات کاربران
 • پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ at ۲۲:۳۴
  Permalink

  من مرغ مینایم مریض شده،کز میکنه،خواب آلود هست ،پرهاش نامرتب هست و هنوز رام نشده ولی خیلی نزدیکمون میاد،نمیتونه تعادلش رو حفظ کنه ،کمی گیج هست و بعضی چیز ها رو هم نمی‌بینه

  • سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۷:۰۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   باید بصورت کلینیکی توسط دامپزشک معاینه و تجویز شود.

 • یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۷:۴۲
  Permalink

  سلام دخترم درحین بازی پاش رفته روسرمرغ مینام بردمش دکترالان بهتره منتهاتن صداش فرق کرده وخیلی کم حرف میزنه ومهمترازهمه نوک میزنه که غدابخوره منتهانوکش بسته نمیشه ونمیتونه غذابخوره لطفاسریع بگین چکارش کنم که خوب بشه خیلی دوس دارم خوب بشه

  • دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   مرغ مینا طفلی ترسیده و باید بیشتر مراقبت کنید، با این حال مولتی ویتامین داخل آب حل نمایید بدهید. و در یک مکان کم رفت و آمد قرار دهید.

 • چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۵:۱۷
  Permalink

  سلام .مرغ مینای من دو روز هسته فضله ی آبکی و سفید رنگ ذاره،بی اشتها هم هست،کز هم می کنه،دهانش اغلب باز و پر آب هست،امکان هست بیمار شده باشه؟

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۸
   Permalink

   سلام بخاطر تغذیه و استرس دچار اسهال شدند و باید توسط دامپزشک معالجه بشه.

 • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۹:۳۷
  Permalink

  مرغ مینا من حرف میزنه از صبح ساکته بیحاله صداش میکنه حرف نمیزنه بی حاله

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۳۲
   Permalink

   سلام احتمالا با دیدن چیزی ترسیده و استرس داره

 • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۴:۰۶
  Permalink

  سلام مینا ی من نزدیکای سه ماه پیش توی لک رفته بود ولی بعد از چند روز دیدم داره پر میریزه گفتم شاید دوباره توی لک رفته و خوب میشه ولی دیدم هی روز به روز کچل تر میشه و دیگه آب تنی نمیکنه لطفا راهنماییم کنید.

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۰
   Permalink

   سلام
   اگر ریزش بعد از تولک باشد . غیرطبیعی است . مواد معدنی و بخصوص روی بدن مینا کم می باشد.

 • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۷:۱۷
  Permalink

  سلام وقت بخیر مینا من الان یک هفته هست که کم حرف میزنه و کم غذا میخوره و همش سرش رو لای پرهاش میزاره دلیلش چیه

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۳۱
   Permalink

   سلام
   چند وقته در محیط جدید قرار داره؟

 • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۰:۳۳
  Permalink

  سلام مرغ مینای من دوسه روز فقط میشینه و اصلا هر کاری میکنیم روی پاهاش نمی ایسته و بی حالم و کسل هست؟؟

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۱۳
   Permalink

   سلام
   احتمال داره ضعف عضلانی داشته باشد. حتما با دامپزشک متخصص در ارتباط باشید.

 • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۰۷:۴۶
  Permalink

  سلام مرغ مینای من دیروز همش خواب بود و تعادلش را از دست داده امروزم همش میاره بالا و جلوعقب میره چه کارش کنم

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ at ۱۱:۴۸
   Permalink

   سلام
   مشکل هضم و جذب دارد و احتمالا نوعی تغذیه داشت که نمی تواند جذب کند.

 • چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۴۷
  Permalink

  سلام وقت بخیر مرغ مینای ما یه شب حدود ساعت چهارونیم پنج صبح خیلی ترسید و خودشو میزد به قفس ارومش که کردیم الان چند روزه بعد از اون اتفاق بیحاله و از جاش تکون نمیخوره و همش میخوابه و البته اونشب توی یه اتاق جدید گزاشته بودیمش

  • یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۶:۴۲
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   کلا برای پرندگان و بخصوص نوع تزئینی ، هر اتفاق جدید براش یه چالش محسوب میشه و باید به مرور عادت کنه و این نقل مکان به اتاق جدید دچار استرس و ترس کرده. شما می توانید از ویتامین C هم بصورت خوراکی و یا بصورت ویتامین صنعتی تا ۳ روز به مرغ مینا بدهید. و تا مدتی در مکان قبلی نگهداری شود.

 • دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۲۹
  Permalink

  سلام روز بخیر ما تازه نقل مکان کردیم خونه قبلی آفتابگیر بود و مینا اکثر تایم روز رو توی آفتاب می موند اما این خونه آفتاب نمی گیره تقریبا سه چهار روزه که اسهال داره و البته برای اولین باره که پرهای روی سرش و گردنش ریخته اما هم خوردنش خوبه هم صحبت کردنش حدودا دوسال و نیمشه اسهالش سفید رنگه گاهی سفت تر گاهی شل تر باید چیکار کنم اگه از دارویی باید استفاده کنم چه نوع دارویی ؟

  • سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۲۴
   Permalink

   سلام بدلیل استرس نقل مکان می باشد. می توانید از ویتامین C در غلبه بر استرس استفاده نمایید.

 • سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۹:۳۰
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  مرغ مینای من از اول فروردین تا حالا همش فضله ی آبکی و سبز رنگ داره. حتی ادرار هم میکنه. قبلا ادرار نمیکرد. البته شاید من متوجه نشدم.
  اینم بگم دونه هاش رو هم از اول فروردین عوض کرده بودیم و یه نوع دیگه گرفته بودیم. ممکنه مال تغییر دونه هاش باشه این اسهال؟
  توی عید شهرستان هم برده بودیمش. گفتم شاید بخاطر تغییر آب و هوا باشه ولی الانم که برگشتیم همچنان اسهالش بیشتر شده.

  اما غذا میخوره. اشتهاش خوبه و خیلی شکمو هست ماشالله. آوازشم میخونه. بازی هم میکنه.
  ولی نمیدونم با اسهالش چکار کنم

  • سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۹:۴۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   اسهال سبزرنگ و بی حالی ، یکی از علائم بیماری نیوکاسل می باشد که باید هرچه سریعتر توسط دامپزشک درمان شروع شود.

 • سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۴۵
  Permalink

  سلام
  مرغ مینا من از دیروز همش یا نشسته یا بیشتر میخوابه کلا خوابه
  یا همش خماره حوصله بازی کردنم نداره
  خیلی کم شده خوراکش و حرف زدنش اسهالم داره یکم
  چیکار کنم؟؟😭😭😭

  • سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۱:۵۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   در ۱۰ روز گذشته چه تغذیه ای داشته؟ تغییر جیره دادین؟ نقل مکان داشتین؟
   فعلا برای بی حالی مولتی ویتامین طبق نظر دامپزشک بدهید.

 • سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۱:۴۹
  Permalink

  سلام من تازه مرغ مینا گرفتم داخل قفس که مزارمش نمی دانم چرا به عقب پشتک میزنه و بالش میخوره به این طرف و آن طرف مشکلش چیه.بعد غذا چی بهش بدم از آن جایی که خریدمش گفت که بهش پیلت بده اما من زیاد مطمئن نیستم

  • چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۲۶
   Permalink

   سلام
   سرشو تکون میده و از عقب میوفته؟ دارای اسهال نیز هست؟

 • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۴۷
  Permalink

  سلام وقتتون بخیر پای مرغ مینام میخچه زده روش پماد تتراساکلین زدم یکم بهتره ..لازمه ببرمش پیش دامپزشک؟؟

  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۲۰:۵۱
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   ابتدا تا ۵ روز با پماد نئومایسین یا تتراسایکلین بر روی محل بمالید و بعد از آن با پوویدون آیوداین شستشو دهید.

 • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۴۸
  Permalink

  سلام وقت بخیر برای میخچه مرغ مینا چیکار کنم؟؟

  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۲۰:۴۹
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   پماد نئومایسین سولفات ابتدا تا ۵ روز بمالید و بعد از آن با پوویدون آیوداین شستشو دهید.

 • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۵۰
  Permalink

  روش پماد تتراساکلین زدم خوب میشه یا باید ببرمش پیش دامپزشک؟

 • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۳:۵۲
  Permalink

  سلام روز بخیر مرغ مینای من پاش میخچه زده روش پماد تتراساکلین زدم خوب میشه؟یا باید ببرنش پیش دامپزشک ؟

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۲۱
   Permalink

   سلام
   طبق نظر دامپزشک تجویز شود.

 • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۲۰:۴۲
  Permalink

  سلام خسته نباشید ببخشید پرنده من هیچ کدوم از علائم خواب الودگی وووو غیر رو نداره فقط اسهالش سفیده باید چیکار کنم؟

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۹:۱۶
   Permalink

   سلام
   انروفلوکساین + سولتریم و نئومایسن سولفات را داخل آب حل نمایید. مکان پرورش را خشک نمایید.

 • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۲۱:۰۰
  Permalink

  سلام خسته نباشید مرغ مینای من کز کرده و رنگ بعضی از پرهاش به سفید تغییر کرده اشتهاش کم نیس اسهال شده چرا؟

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۴:۵۴
   Permalink

   سلام
   بدلیل تغییر ناگهانی تغذیه و استرس می باشد.

 • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۷:۰۰
  Permalink

  سلام خسته نباشید . مینای من پاش دردمیکرد بردم پیشه دام پزشک دارو داد از وقتی دارو بهش دادم پاش خوب شده اما اسهال گرفته . اسهالش رنگ غذاییه که میخوره . اما امروز توی اسهالش خون دیدم . تورو خدا بگید چیکارش کنم

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۹:۰۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   دچار مشکل در هضم شده و بخوبی نمی تواند هضم و جذب را انجام دهد.

 • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۸:۳۲
  Permalink

  سلام وخسته نباشید
  مرغ مینای من چند روزه بی حال شده نه حرف میزنه نه میخونه سرش رو زیر بال میکنه کف قفس میشینه امروز هم تو مدفوعش کلی خون وجود داره خواهشا کمکم کنید،باید چه دارویی بهش بدم؟نمیتونم ببرمش پیش دامپزشک

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۰۳
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   این علائمی که گفتید و خون در مدفوع ، احتمال زیاد کوکسیدیوز می باشد که بازم برای تایید دامپزشک از نزدیک معاینه کنه/

 • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۸:۴۲
  Permalink

  سلام چند روزی مینای من خیلی دسشویی آب داره و غیر طبیعیه حال عمومیش خوبه نگرانم چکار کنم

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۰۵
   Permalink

   سلام
   احتمالا وجود باکتری در گوارش پرنده دچار اختلال دچار عدم توازن کرده.

 • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۶:۰۰
  Permalink

  سلام .ببخشید من یک مرع مینا دارم یکسالشه ده روز پیش خریدمشه دیروز دخترم از قفس بیرون اوردش و دنبالش میکرد که بگیرش حالا از دیشب تا حالا مینا یجا کز کرده و اصلا ته صدا میده نه حرف میزنم همش بی حال و خواب الوده .تغدیه هم بهش بجز غذای مخصوص خودش و سیب و خرما دادم .میتونه از خرما باسه بی حالیش .تو را خدا راهنمایی بفرمایید

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۵۶
   Permalink

   سلام دچار استرس شده و بهش شوک وارد شده. باید با ویتامین و در جایی بدون تنش چند روز قرار بگیرد تا آروم شود.

 • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۰۰:۰۴
  Permalink

  سلام.. مرغ مینا ممکنه یبوست هم بگیره؟
  الان متوجه شدم میخواد مدفوع کنه ولی انگار نمیتونه، خیلی وقته ظرف زیرشو تمیز کردم ولی اصلا کثیفش نکرد.. از بعدازظهر هم خیلی بی‌سروصدا شده و صداش خیلی ضعیفه.. باید چیکار کنم برا رفع یبوستش؟

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۵:۵۵
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   بله برخی اوقات بدلیل نوع تغذیه مرغ مینا دچار یبوست می شوند. باید با داروی سوع هاضمه یا مُلیِن درمان نمایید.

 • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۲۲:۴۱
  Permalink

  سلام‌مرغ مینای من ۲ هفته بی حاله حرف میزد الان اصلا حرف نمیزنه مدعوش ابکی هست غذا هم نمیخوره چکار کنم

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ at ۱۰:۰۸
   Permalink

   سلام هضم و جذب بخوبی انجام نمی گیرد و اینم بدلیل بیماری باکتریایی می باشد.

Comments are closed.