بیماری های مرغ مینا

بیماری های مرغ مینا

در میان پرندگانی که می توانند حرف بزنند و به  عنوان حیوان خانگی خریداری می شوند مرغ مینا یکی از محبوب ترین ها در میان ایرانی هاست. این پرنده به جثه ای کمی کوچکتر از یک کبوتر بوده و پر های آن سیاه  خاکستری و یا قهوه ای رنگ هستند. پرورش مرغ مینا چالش های خاص خود را دارد و یکی از آنها مقابله با بیماری های احتمالی این پرنده هاست. در ادامه این مقاله رایج ترین بیماری های مرغ مینا را بررسی و روش درمان ان را به طور کامل توضیح می دهیم. 

علت بیماری های مرغ مینا

طبیعتا اصلی ترین دلیل هر نوع بیماری در پرندگان مانند دیگر جانوران میکروب ها و ویروس ها هستند. این ارگان های کوچک می توانند از روش های مختلفی وارد بدن جاندار شوند و با تکثیر منجر به برخی بیماری ها شون که اگر برای مقابله با آن ها برنامه ای نداشته باشید می تواند منجر به مرگ پرنده شما شود.

فروش دستگاه جوجه کشی خانگی مناسب مرغ مینا و دیگر پرندگان با قیمت مناسب در دی کیوشاپ

مریضی های مرغ مینا می تواند ناشی از غذای مسموم و آلوده باشد که این امر یکی از رایج ترین حالت هاست اما ارتباط جاندار با انسان و یا پرنده های دیگر که ناقل بیماری های خاص و مشترک هستند نیز می تواند مسبب مریض حالی پرنده شود. عدم رعایت بهداشت قفس پرنده نیز می تواند آسیب های جدی به این پرنده بزند چرا که آمونیاک موجود در مدفوع پرنده در صورت تمیز نشدن آن به شش ها و سیستم بویایی پرنده آسیب می زند. دیگر مواردی که می توانند تاثیر منفی در سلامت مرغ مینا داشته باشند دمای محیط و شوک دمایی است. شوک دمایی استرس زیادی به پرنده وارد می کند و سیستم ایمنی آن را تضعیف می کند.

رایج ترین بیماری های مرغ مینا

آنفولانزا در مرغ های مینا

این پرندگان در مقایسه با گونه های دیگر سیستم ایمنی قوی تری دارند و بهتر می توانند با بیماری ها مقابله کنند. آنفولانزا که یکی از رایج ترین مریضی ها میان اکثر پرنده هاست کمتر در بین مرغ مینا دیده می شود اما در صورت بروز علائم باید روش های درمانی را برای بهبودی پرنده انجام داد. ویروس آنفولانزا را می توان با مواد ضدعفونی کننده در قفس پرنده از بین برد چرا که این ویروس از ترشحات چشمی و بینی پرنده خارج شده و آهن و دیگر سطوح قفس می چسبد 

رایج ترین بیماری های مرغ مینا

از علائم این بیماری می توان به بالا رفتن دمای بدن، نامرتب شدن پر ها، کاهش تخمگذاری اشاره کرد اما اگر شدت بیماری بیشتر باشد این علائم نیز خود را بد تر نشان می دهند و حتی اختلالات تنفسی نیز مشاهده می شود.  برای پیشگیری باید بهداشت محیط را به خوبی رعایت کنید و از ارتباط آن با دیگر جانوران که احتمال ناقل بودنشان زیاد است پیشگیری کنید. در صورت مردن پرنده لاشه آن را در باغچه با عمق مناسب دفن کنید. در صورت دیدن علائم نیز به سرعت آن را از سایر پرنده های خود جدا کنید. 

بیماری آسپرژیلوز در مرغ مینا

مانند آنفولانزا مقاومت این نوع پرنده در مقابل بیماری اسپرژیلوز بالاست اما در صورت قرار گیری در محیط شدیدا آلوده مریض می شود. این بیماری قارچی بوده و به شش های پرنده حمله می کند و پس از بیماری نیز پرنده ممکن است تا مدتی مشکلات تنفسی داشته باشد. از علائم این مریضی می توان به تنگی نفس و تنفس با دهان باز، سیانوز، خواب آلودگی  و تشنگی مداوم و حتی اسهال اشاره کرد.  برای پیشگیری باید غذا و محیط را با دارو های ضد قارچی ضد عفونی کنید و از ارتباط با پرنده بیماری اجتناب کنید. 

کلامیدیوز در مرغ مینا

می توان آن را در دسته بیماری های خطرناک قرار داد چرا که به سرعت شیوع پیدا کرده و بین همه پرنده ها و انسان مشترک است و می تواند سبب مرگ جاندار شود. منشا بیماری باکتری بوده و برای همین سرعت شیوع باورنکردنی دارد و میتواند از طرق مختلف به دیگر جانداران سرایت کند از علائم این مریضی می توان به اسهال و مشکلات خفیف تنفسی در حالت خفیف بیماری در حالت شدید آن اسهال سبز رنگ و یا قرمز، تورم چشم بی اشتهایی و کز کردن و ترشحات بینی اشاره کرد. 

برای درمان باید از چرک خشک کن استفاده کنید و تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید که خودتان به آن دچار نشوید.  در صورت مرگ مرغ مینا آن را در محلول های ضد عفونی کننده بسیار قوی قرار دهید و قفس را به خوبی تمیز کنید و سپس پرنده را در عمق زیاد دفن کنید.

بیماری نیوکاسل در مرغ مینا

خطرناک ترین بیماری ها در بسیاری از پرنده هاست و سرعت شیوع بسیار بالایی دارد پس در صورت مشاهده علائم باید پرنده مذکور را سریعا از سایرین جدا کنید. ای نوع بیماری در ابتدا دستگاه تنفس و سپس سیستم عصبی را آلوده کرده و سبب مرگ جاندار خواهد شد. بین ۲ تا ۱۵ روز طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند و بسته به نوع پرنده می توان علامت های آن متفاوت باشد

خس خس کردن، گوشه گیری و افسردگی، بی میلی به غذا خوردن، مشکلات تنفسی از برخی علامت ها هستند. در صورت آلوده شدن عصب های پرنده گردن آن کج می شود و در نهایت فلج خواهد شد.  

متاسفانه تا به حال واکسنی برای این مریضی یافت نشده و تنها راه مقابله با آن رعایت نکات بهداشتی است.

هموکروماتوز مرغ مینا

این مریضی ناشی از عدم تعادل آهن در جیره غذایی جاندار است. سیستم گوارشی این پرنده نمی تواند به خوبی آهن را هضم کند و آهن اضافی به سمت کبد ان هدایت شده و آن جا انباشته می شود. پس از مدتی کبد پرنده از کار افتاده و تلف می شود. برای پیشگیری از بیماری باید آهن موجود در غذا را کاهش دهید و از غذا هایی که ویتامین سی بالایی دارند پرهیز کنید. چرا که این ویتامن جذب آهن را بیشتر می کند. 

سرماخوردگی مرغ مینا

یکی از رایج ترین نوع بیماری هاست که توسط انواع ویروس ها ایجاد میشود سرماخوردگی معمولی برای پرندگان بالغ خطر جدی محسوب نمی شود اما برای جوجه ها خطرناک بوده و می تواند سبب مرگ شود.  خوردن غذای سرد و شوک دمایی همچنین قرار گرفتن در معرض باد می تواند منجر به سرما خوردن مرغ مینا شود. آبریزش، بی اشتهایی و کسالت از رایج ترین علائم بیماری است. برای درمان از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید و محیط پرنده را گرم نگه دارید 

انواع انگل های مرغ مینا

از آن جا که این پرندگان حشرات ریز را نیز می خورند در معرض بیماری های انگلی نیز هستند و پس از شناسایی انگل در مدفوع پرنده باید از داروی مخصوص آن برای از بین بردن انگل استفاده کرد. 

در صورت مشاهده کرم های قلابدارقلاب درا و آسکاریس از داروی لوامیزول استفاده کنید این دارو سیستم عصبی انگل را فلج می کند و دفع آن را ساده تر می کند. 

انگل های خارجی نیز که شامل حشرات خونخوار هستند نیز مینی زمی توانند باعث کمخونی جاندار شوند و در صورت از بین بردننبردن آن ها مرگ پرنده پس از مدتی حتمی است. برای از بین بردن آن ها از داروی های ضد شپش و انگل خارجی استفاده کنید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *