بیماری شترمرغ

بیماری شترمرغ

شترمرغ ها پرنده های مقاومی در مقابل انواع بیماریها هستند و بندرت درگیر بیماری می شوند.بیماری شترمرغ در سخت ترین شرایط پرنده را درگیر می کند. شترمرغ ها در شرایط بد آب و هوایی براحتی پرورش می یابند و برای پرورش هر شترمرغ پرواری نیاز به ۱۳ متر فضای مناسب داریم تا شترمرغ براحتی زندگی کند و به رقص های مرسوم بپردازد. حتما باید برای شترمرغ محیط پرورش را بصورت بهاربند در نظر بگیرید. از ماسه بادی در کف زمین استفاده نمایید.

بیماری شترمرغ

بیماری شترمرغ ها رتبه بندی مختلفی دارد . که بیماری های عفونی در درجه اول مهمترین بیماری شترمرغ شناخته می شود که در جوجه های شترمرغ ۶ ماه شایعه می باشد. عوامل بیماریزا را در ارتباط با بیماری شترمرغ بخصوص در جوجه ها شامل باکتریایی، قارچی، ویروسی، و عوامل انگلی. با این حال، جداسازی عوامل بیماری زا به جوجه بیمار باید در رابطه با یک بررسی از تغذیه ای، محیط زیست، مدیریت و فاکتورهای ژنتیکی در نظر گرفته شود.

اسهال شایع ترین علائم بالینی بیماری شترمرغ در جوجه های شترمرغ در ۸- ۱۲ روزه می باشد. بسیاری از جوجه ها مبتلا به اسهال زمانی که کیسه زرده جذب شده و جوجه ها شروع به غذا خوردن می کند درگیر بیماری می کند. اگر چه جوجه ها از لحاظ ژنتیکی مقاوم و فعال هستند، درمان مورد نیاز است. همچنین اسهال بعد از یک تغییر ناگهانی در رژیم غذایی جوجه ها که برای درمان با پروبیوتیک نشان داده شده است ایجاد می شود

علل بیماری های شترمرغ

علل بیماری شترمرغ نوع باکتریایی اسهال شامل اشرشیاکلی، سالمونلا، پسودوموناس، کمپیلوباکتر ژژونی، SPP کلبسیلا، کلستریدیوم پرفرنژنس،  کلستریدیوم، مایکوباکتریوم SPP (بزرگسالان)، استرپتوکوک SPP، و گونه های استافیلوکوک است. آنتی بیوتیک مناسب باید توسط فرهنگ و پس از آن جداسازی میکروارگانیسم و حساسیت، و منبع شناسایی باکتری (به عنوان مثال، انبار دان، هچر، بهداشت ناکافی محیط پرورش(خیسی بستر) ، ریزگردهای موجود در هوا) تعیین می شود. عوامل ویروسی (مشکوک پاتوژن) که ممکن است باعث اسهال شود شامل پارامیکس ویروس،رئوویروس، هرپس، ویروس birna مانند، آنتروویروس، آدنوویروس، و کوروناویروس می باشند.

واکسن شترمرغ

 

درمان اسهال ویروسی تنها حمایت است، و هر منبع بالقوه ویروس (به عنوان مثال، پرندگان وحشی، مرغ آلوده، مردم) باید حذف شود. انسداد دستگاه گوارش یکی دیگر از علت اسهال است. درمان جراحی است و هر گونه تغییر در محیط زیست و یا غذا باید به آرامی برای جلوگیری از عود ساخته شده است.

در موارد کاندیدیاز قارچی، درمان با آنتی بیوتیک باید قطع گردد و یک محیط خشک داشت. اگر چه بیماری زایی تک یاخته مربوط به اسهال تشخیص داده شده در جوجه های شتر مرغ ناشناخته است، مترونیدازول به عنوان درمان انتخابی نظر گرفته شده است . اسهال نیز ممکن است با خطا مدیریت، از جمله آلودگی محیطی و مکمل الکترولیت بیش از حد در آب آشامیدنی در آب و هوای گرم ایجاد می شود.

در ابتدا به یاد داشته باشید که تعیین نامناسب دُز دارو باعث درمان ناکافی و مقاوم شدن بیماری در گله و یا باعث مسمومیت های شدید
میگردد. بخصوص در رابطه با استفاده از آنتی بیوتیکها دقت لازم را داشته باشید چرا که پرنده هایی که میزان زیادی از این داروها را در طی دوران رشد خود دریافت میکنند وازده و تاخیر رشدی خواهند بود.

واکسیناسیون در شترمرغ :

گله های پرورش شترمرغ در ایران بر علیه دو بیماری واکسینه می شوند:
۱ – بیماری نیوکاسل
۲ – بیماری آنتروتوکسمی

زمان تزریق :

نخستین مرحلۀ تزریق در پایان دو هفتگی و به میزان ۰/۵ سی سی از واکسن نیوکاسل – مرحلۀ دوم تزریق واکسن آنتروتوکسمی به میزان ۰/۵ سی سی در پایان هفتۀ سوم – مرحلۀ سوم تزریق واکسن یادآوری نیوکاسل به میزان ۰/۷  سی سی در پایان هفته چهارم و مرحلۀ آخِر تزریق واکسن یادآوری آنتروتوکسمی  به میزان ۰/۷ سی سی در پایان هفته پنجم است.
از یک سالگی به بعد میبایستی با گرفتن تیتر خون از گله و تشخیص دامپزشک مقیم اقدام به واکسیناسیون کرد.

واکسیناسیون شترمرغ

سه نوع از بندپایان می توانید شترمرغ را تحت تاثیر قرار: کنه شپش، کنه، و تیغ جوجه تیغی. شپش می تواند یک مشکل، به ویژه در شترمرغ. شپش گاز گرفتن علت بیماری پوستی و آسیب پر می باشد. درمان با اسپری پرمترین (غلظت مرغ) موثر است، طریقه استفاده” ۱ میلی لیتر آیورمکتین تزریقی است.

چندین گونه از کنه در گونه های مختلف شترمرغ شناسایی شده است. اهمیت اصلی آنها این است به عنوان میزبان از این بیماری است. کنه های پر در رگ در قسمت زیرین پر زندگی و در خون تغذیه می کنند.  درمان کنه و کنه آیورمکتین  ۰.۲ میلی گرم در  کیلوگرم در فواصل ۳۰ روز است.

پمادها :

استفاده از پمادها در درمان عوارض چشمی به داروهای مایع ارجحیت دارند چرا که تعداد دفعات مصرف دارو در طول روز کمتر بوده و آزادسازی آنتی بیوتیک آهسته تر انجام خواهد شد. همچنین استرس کمتری به پرنده وارد خواهد شد و در شترمرغهای بدخو پاشیدن یک اسپری موضعی محلول در آب بر روی چشم برای آرام کردن آنها ضروری به نظر می رسد.

 

  نظرات کاربران
  • Pingback:بیماری شترمرغ ،علل بیماری و زمان واکسیناسیون شتر مرغ - فروش محصولات شترمرغ در تهران

  • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ at ۲۲:۰۲
   Permalink

   نسبتأ خوب,ولی علت چندبیماری روبرروی این مقاله یانوشته هاتون بنویسین,وهمچنین نحوه ی درمانش رو,وامامن جوجه شترمرغ ۴۰روزه دارم,بجای غذاخوردن روزمین,فقط الکی اطرافش رونوک خالی میزنه,مثل اینکه گرسنه هستش ولی نمیبینه,علت ودرمانش رولطفأبگین تاازبین نرفته

   Reply
   • چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ at ۰۸:۵۱
    Permalink

    سلام
    کمبود مواد معدنی دارند . با مواد معدنی و عناصر کمیاب می تواند درمان شود. اگر در چند روز متوالی تغذیه ندارند بهتره بازدید بشه تا معالجه انجام گیرد . با نزدیک ترین دامپزشکی در ارتباط باشید./

    دی کیو شاپ

  • سه شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۵:۱۹
   Permalink

   سلام
   دلیل بیماری جوجه شتر مرغ های یک ماه تا دوماه که نشستن و بلند نمیشن چی میتونه باشه؟ اصلا تحرکی ندارن و در همان حالت نشسته شاید برای غذا نوک بزنن. ولی عملا غذا هم نمی خورن!!!!

   Reply
   • شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۵:۲۴
    Permalink

    سلام
    باید بصورت کلینیکی معاینه شوند تا دقیق تر تشخیص داد. به دامپزشک مراجعه نمایید.

    دی کیو شاپ

  • دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ at ۰۸:۲۱
   Permalink

   سلام
   آقا مرتضی تا وقتی که معالجه نشده برای جلوگیری از گرسنگیش خودت غذا بریز دهنش منم به خروس داشتم اصلا غذا نمیخورد هر روز خودم میریختم تو دهنش سیرش میکردم تا خوب شد.

   اون دوستمونم که گفته جوجه هاش همیشه نشستن احتمالا غذای خوب بهشون نمیده شاید شاید فقط یه جور غذا مثل ذرت میخورن و کمبود ویتامین مخصوصا ب۱ رو دارن. البته به دامپزشک باید مراجعه کنید.

   Reply
   • سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ at ۱۶:۰۷
    Permalink

    سلام
    ممنونم از راهنمایی شما و تشکر از حسن انتخاب جنابعالی؛

  • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۰۸:۴۳
   Permalink

   سلام خسته نباشید شتر مرغهای من ۴ ماهه هستند مرتب غذا و اب میخورند ولی رشد نمیکنن ممنونم راهنماییم کنید همه کار هم براشون کردم از دارو و دامپزشکو ،،،،،

   Reply
   • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۱:۳۸
    Permalink

    سلام
    باید طبق جدول رشد نژادی ، تغذیه شوند و وزن مفید داشته باشند. اگر طبق جدول نبود دلایل مختلف دارد، نوع جیره باید بررسی شود . محل پرورش باید بازبینی شود و اینکه شترمرغ ها توسط دامپزشک مجرب بخوبی معاینه شود تا بیماری متابولیکی نداشته باشند.

  • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۳:۰۸
   Permalink

   سلام شترمرغ یک ماهه داریم ک امروز دیدم نخ کیسه خورد و متاسفانه نتونستم درش بیارم فقد یک دونه نخ در اوردم از حلقش ولی شک دارم ک یکی دیگ هم خورد ایا مشکلی پیش نخواهد امد؟؟

   Reply
   • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۳:۲۰
    Permalink

    سلام
    ماشعیر بدهید تا کامل دفع کنه

  • دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۳:۵۰
   Permalink

   سلام جوجه شترمرغ ۵۰روزه نمیدونم چرا بی حاله و خس خس میکنه

   Reply
   • دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۵:۴۲
    Permalink

    سلام
    باید توسط دامپزشک بصورت کلینیکی معالجه شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.