معرفی انواع بیماری های شترمرغ

بیماری شترمرغ
4.3/5 - (16 امتیاز)

شترمرغ ها پرنده های مقاومی در مقابل انواع بیماریها هستند و به ندرت درگیر بیماری می‌شوند. بیماری شترمرغ در سخت ترین شرایط، پرنده را درگیر می‌کند. شترمرغ ها در شرایط بد آب و هوایی براحتی پرورش می‌یابند و برای پرورش هر شترمرغ پرواری، نیاز به ۱۳ متر فضای مناسب داریم تا پرنده براحتی زندگی کند و به رقص های مرسوم بپردازد. حتما باید برایاین پرنده ها محیط پرورش را بصورت بهاربند در نظر بگیرید. از ماسه بادی در کف زمین استفاده نمایید.

بهداشت دستگاه و سالن جوجه کشی شترمرغ بسیار مهم بوده و بایستی حتی الامکان از ورود افراد متفرقه به محیط پرورش و یا جوجه کشی خودداری شود. جوجه ها به هنگام تولد، وزنی در حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم دارند. همچنین بند ناف آنها باید توسط آیودین ضدعفونی گردد. توجه داشته باشید که جوجه های مریض و غیرفعال را بایستی سریعاً از سایر پرندگان جدا نموده و در فضای دیگر تحت درمان قرار دهید.

در سن سه ماهگی جوجه ها وزنی بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم خواهند داشت. بعد از سن ۳ ماهگی جوجه ها نسبتاً مقاوم بوده و تلفات کاهش می‌یابد. بعد از سن ۳ ماهگی بیشتر تلفات ناشی از مسائل فیزیکی بوده و از سن سه ماهگی تا پایان یک سالگی (زمان کشتار) جوجه ها در فضاهای محصور نگهداری می‌شوند.

علل مرگ و میر شترمرغ

بیماری های شترمرغ رتبه بندی مختلفی دارند. بیماری های عفونی در درجه اول، از مهمترین بیماری ها شناخته می‌شوند که در جوجه های شترمرغ ۶ ماهه شایع می‌باشد. بیشتر علل مرگ و میر در این پرندگان عفونت های باکتریایی، اسهال و مشکلات فیزیکی پا می‌باشند. عوامل بیماری زا در ارتباط با شترمرغ ها بخصوص جوجه ها، شامل باکتریایی، قارچی، ویروسی، و عوامل انگلی می‌شود. با این حال، جداسازی عوامل بیماری زای جوجه مانند موارد تغذیه ای، محیط زیست، مدیریت و فاکتورهای ژنتیکی بررسی شده و در نظر گرفته شود.

اسهال شتر مرغ دارای شایع ترین علائم بالینی بیماری در جوجه شترمرغ ها در زمان ۸ تا ۱۲ روزگی می‌باشد. بسیاری از جوجه های مبتلا به اسهال، زمانی که کیسه زرده جذب شده و جوجه ها شروع به غذا خوردن میکنند درگیر این بیماری می‌شوند. اگر چه جوجه ها از لحاظ ژنتیکی مقاوم و فعال هستند، اما باز هم درمان اسهال شترمرغ مورد نیاز است. همچنین اسهال بعد از یک تغییر ناگهانی در رژیم غذایی جوجه ها، که برای درمان با پروبیوتیک صورت گرفته، ایجاد می‌شود.

انباشتگی اجسام خارجی از قبیل سنگ، چوب و ساقه، در پیش معده و سنگدان نیز از دیگر عوامل مرگ و میر جوجه شترمرغ ها تا سن چهارماهگی می‌باشند. هرگونه استرس از قبیل بالانس نبودن جیره (از نظر ارزش مواد غذایی، مواد معدنی و ویتامین ها و …) نیز بیماری و عدم آرامش و سلامت پرنده را میتواند در پی داشته باشد. بنابراین حتی الامکان سعی شود، محیط پرورش جوجه ها عاری از هرگونه اجسام خارجی باشد.

علت بیماری های شترمرغ

علل بیماری های نوع باکتریایی اسهال شامل اشرشیاکلی، سالمونلا، پسودوموناس، کمپیلوباکتر ژژونی، SPP کلبسیلا، کلستریدیوم پرفرنژنس، کلستریدیوم، مایکوباکتریوم SPP (بزرگسالان)، استرپتوکوک SPP، و گونه های استافیلوکوک است. آنتی بیوتیک مناسب باید توسط دامپزشک و متخصص تجویز شده و پس از آن جداسازی میکرو ارگانیسم و حساسیت، و منبع شناسایی باکتری (به عنوان مثال، انبار دان، هچر، بهداشت ناکافی محیط پرورش(خیسی بستر)، ریزگردهای موجود در هوا) تعیین گردد. عوامل ویروسی (مشکوک پاتوژن) که ممکن است باعث اسهال شوند شامل پارامیکس ویروس،رئوویروس، هرپس، ویروس birna مانند، آنتروویروس، آدنوویروس، و کوروناویروس می‌باشند.

واکسن شترمرغ

درمان اسهال ویروسی شترمرغ تنها حمایت است، و هر منبع بالقوه ویروس (به عنوان مثال، پرندگان وحشی، مرغ آلوده، مردم) باید از تماس با پرنده حذف شود. انسداد دستگاه گوارش یکی دیگر از علت های اسهال است. در این صورت تنها راه درمان، جراحی است. هر گونه تغییر در محیط زیست و یا تغذیه پرنده باید به آرامی برای جلوگیری از بروز مجدد بیماری، صورت بگیرد.

در موارد کاندیدیاز قارچی، درمان با آنتی بیوتیک باید قطع شده و هوای محیط خشک باشد. اگر چه بیماری زایی تک یاخته مربوط به اسهال تشخیص داده شده در جوجه های شتر مرغ ناشناخته است، مترونیدازول به عنوان درمان انتخابی در نظر گرفته شده است. اسهال نیز ممکن است با خطای مدیریت، از جمله آلودگی محیطی و مکمل الکترولیت بیش از حد در آب آشامیدنی در آب و هوای گرم، ایجاد شود.

در ابتدا به یاد داشته باشید که تعیین نامناسب دُز دارو باعث درمان ناکافی و مقاوم شدن بیماری در گله و یا باعث مسمومیت های شدید
می‌گردد. بخصوص در رابطه با استفاده از آنتی بیوتیک ها دقت لازم را داشته باشید. چرا که پرنده هایی که میزان زیادی از این داروها را در طی دوران رشد خود دریافت می‌کنند، دچار تاثیر در روند رشد خواهند شد.

واکسیناسیون در شترمرغ

در ایران، گله های شترمرغ در مقابل دو بیماری واکسینه می‌شوند.

 1. بیماری نیوکاسل : واکسیناسیون جوجه شترمرغ علیه بیماری نیوکاسل در کشورمان الزامی است.
 2. بیماری آنتروتوکسمی : جوجه ها به بیماری آنتروتوکسمی نیز حساس هستند. واکسیناسیون جوجه علیه این بیماری توصیه می‌گردد. این بیماری غیرواگیر بوده و عامل اصلی آن استرس (تغییرات جیره حمل و نقل، ترس، تراکم جوجه هاو….) است. جوجه ها به سرعت رشد کرده و نیاز به فضای بزرگتر و بهتری دارند. در نتیجه با ایجاد فضایی با سایبان، بستر تمیز و بهداشتی و گرم، مقدار استرس پرنده را کاهش دهید.

زمان تزریق

نخستین مرحلۀ تزریق در پایان دو هفتگی و به میزان ۰/۵ سی سی از واکسن نیوکاسل، مرحلۀ دوم تزریق واکسن آنتروتوکسمی به میزان ۰/۵ سی سی در پایان هفتۀ سوم، مرحلۀ سوم تزریق واکسن یادآوری نیوکاسل، به میزان ۰/۷  سی سی در پایان هفته چهارم و مرحلۀ آخر تزریق واکسن یادآوری آنتروتوکسمی به میزان ۰/۷ سی سی در پایان هفته پنجم است. از یک سالگی به بعد میبایستی با گرفتن تیتر خون از گله و تشخیص دامپزشک مقیم، اقدام به واکسیناسیون شترمرغ کرد. در تصویر زیر جدول بیماری ها و زمان واکسیناسیون آنها را مشاهده می‌کنید.

واکسیناسیون شترمرغ

کنه و شپش می‌توانند موجب بیماری و یا برخی مشکلات در شتر مرغ شوند. شپش با گاز گرفتن سبب بروز بیماری پوستی و آسیب دیدن پرها می‌شود. برای درمان این مشکلات استفاده از اسپری پرمترین (غلظت مرغ) موثر است.

چندین گونه از کنه در گونه های مختلف شترمرغ شناسایی شده است. اهمیت اصلی این است که پرنده به عنوان میزبان شناخته شده می‌شود. کنه های پر، در رگ های قسمت زیرین پر زندگی کرده و از خون تغذیه می‌کنند. برای درمان کنه، باید از آیورمکتین به میزان ۰.۲ میلی گرم نسبت به هر کیلوگرم در فواصل ۳۰ روزه استفاده کنید.

پمادها

استفاده از پمادها در درمان عوارض چشمی، به داروهای مایع ارجحیت دارد. چرا که تعداد دفعات مصرف دارو در طول روز کمتر بوده و آزادسازی آنتی بیوتیک آهسته تر انجام خواهد شد. همچنین هنگام استفاده از پماد ها، استرس کمتری به پرنده وارد خواهد شد. در شترمرغ های بدخو، پاشیدن یک اسپری موضعی محلول در آب بر روی چشم، نیاز به آرام کردن آنها دارد.

نظرات کاربران
 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ at ۲۲:۰۲
  Permalink

  نسبتأ خوب,ولی علت چندبیماری روبرروی این مقاله یانوشته هاتون بنویسین,وهمچنین نحوه ی درمانش رو,وامامن جوجه شترمرغ ۴۰روزه دارم,بجای غذاخوردن روزمین,فقط الکی اطرافش رونوک خالی میزنه,مثل اینکه گرسنه هستش ولی نمیبینه,علت ودرمانش رولطفأبگین تاازبین نرفته

  Reply
  • چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ at ۰۸:۵۱
   Permalink

   سلام
   کمبود مواد معدنی دارند . با مواد معدنی و عناصر کمیاب می تواند درمان شود. اگر در چند روز متوالی تغذیه ندارند بهتره بازدید بشه تا معالجه انجام گیرد . با نزدیک ترین دامپزشکی در ارتباط باشید./

 • سه شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۵:۱۹
  Permalink

  سلام
  دلیل بیماری جوجه شتر مرغ های یک ماه تا دوماه که نشستن و بلند نمیشن چی میتونه باشه؟ اصلا تحرکی ندارن و در همان حالت نشسته شاید برای غذا نوک بزنن. ولی عملا غذا هم نمی خورن!!!!

  Reply
  • شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۵:۲۴
   Permalink

   سلام
   باید بصورت کلینیکی معاینه شوند تا دقیق تر تشخیص داد. به دامپزشک مراجعه نمایید.

 • دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ at ۰۸:۲۱
  Permalink

  سلام
  آقا مرتضی تا وقتی که معالجه نشده برای جلوگیری از گرسنگیش خودت غذا بریز دهنش منم به خروس داشتم اصلا غذا نمیخورد هر روز خودم میریختم تو دهنش سیرش میکردم تا خوب شد.

  اون دوستمونم که گفته جوجه هاش همیشه نشستن احتمالا غذای خوب بهشون نمیده شاید شاید فقط یه جور غذا مثل ذرت میخورن و کمبود ویتامین مخصوصا ب۱ رو دارن. البته به دامپزشک باید مراجعه کنید.

  Reply
  • سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ at ۱۶:۰۷
   Permalink

   سلام
   ممنونم از راهنمایی شما و تشکر از حسن انتخاب جنابعالی؛

 • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۰۸:۴۳
  Permalink

  سلام خسته نباشید شتر مرغهای من ۴ ماهه هستند مرتب غذا و اب میخورند ولی رشد نمیکنن ممنونم راهنماییم کنید همه کار هم براشون کردم از دارو و دامپزشکو ،،،،،

  Reply
  • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۱:۳۸
   Permalink

   سلام
   باید طبق جدول رشد نژادی ، تغذیه شوند و وزن مفید داشته باشند. اگر طبق جدول نبود دلایل مختلف دارد، نوع جیره باید بررسی شود . محل پرورش باید بازبینی شود و اینکه شترمرغ ها توسط دامپزشک مجرب بخوبی معاینه شود تا بیماری متابولیکی نداشته باشند.

 • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۳:۰۸
  Permalink

  سلام شترمرغ یک ماهه داریم ک امروز دیدم نخ کیسه خورد و متاسفانه نتونستم درش بیارم فقد یک دونه نخ در اوردم از حلقش ولی شک دارم ک یکی دیگ هم خورد ایا مشکلی پیش نخواهد امد؟؟

  Reply
  • دوشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۸ at ۱۳:۲۰
   Permalink

   سلام
   ماشعیر بدهید تا کامل دفع کنه

 • دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۳:۵۰
  Permalink

  سلام جوجه شترمرغ ۵۰روزه نمیدونم چرا بی حاله و خس خس میکنه

  Reply
  • دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۰ at ۱۵:۴۲
   Permalink

   سلام
   باید توسط دامپزشک بصورت کلینیکی معالجه شود.

 • یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ at ۲۱:۴۸
  Permalink

  سلام اگرشترمرغ ڃوب یا پیچ بخورد باید چکار کنیم ممنون

  Reply
  • سه شنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۱ at ۱۰:۲۴
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   معمولا حیوانات بدلایلی فلز های ریز را می‌بلعند، که می‌توان با مگنت دفع کرد.

 • یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ at ۰۰:۵۹
  Permalink

  سلام من جوجه یکماه شترمرغ دارم اما برای پنج دقیقه میاد غذا میخوره ولی اینگار میل ب غذا ندارم و خیلی کم میخوره و آب هم میخوره ولی کم بعدشم می‌ره ی گوشه زیر آفتاب میشینه نمی‌خوابه رو زانو هاش میشینه و بعد از ۵ الا ۶دقیقه بعد دوباره میاد طرف غذا و همین روند و تکرار می‌کنه
  شخصی هم از جوجه شترمرغ سردر نمیاره ک دامپزشکی برای درمان ببرمش

  Reply
  • یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ at ۱۱:۴۶
   Permalink

   سلام وقت بخیر
   باید بصورت کلینیکی از طریق دامپزشک معاینه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *