بهداشت و بیماریهای جوجه کشی

بهداشت و بیماریهای جوجه کشی

بیماریهای جوجه کشی مهمترین پارامتر در دستگاه جوجه کشی ، بهداشت و بیماریهای جوجه کشی می باشد که با ضدعفونی با مواد ضدعفونی مناسب مثل جرمی سایدپی و نانوسید و یا با دود دادن با گاز فرمالین می توان از شیوع بیماری پیشگیری نمود.جوجه کشی به دلیل وجود نور، موادغذایی، رطوبت کافی و…بهترین محل آلودگی می باشد.ازاین رو توجه به نکات بهداشتی اهمیت بسیاری داردزیرا تولید جوجه های سالم منجر به تولید گله هایی باتولید مناسب می گردد.

بهداشت و بیماریهای جوجه کشی

برخی ازامراض ازطریق تخم به جوجه ها منتقل می شوند،از جمله میکروارگانیزمهای گروه سالمونلا که تاثیر زیادی در جوجه درآوری دارند.گروهی از امراض که از طریق تخم به جوجه منتقل نمی شوند به طور غیر مستقیم و با تاثیر بر خصوصیات تخم مرغ موجب کاهش جوجه درآوری می شوند.

ازجمله بیماریهای جوجه کشی بیماریهای  نیوکاسل و برونشیت مزمن که ازطریق تغییرشکل دادن تخم مرغ و افزایش منافذ آن جوجه درآوری راکاهش می دهد.تخم مرغهای جوجه کشی باید تمیز شده ،در ظرف و انبارهای تمیز نیز ذخیره شوند،البته شستشوی تخم مرغها زمینه نفوذ میکروبها به داخل تخم مرغ را فراهم می کند ازاین رو شستن تخم مرغها توصیه نمی گردد و در صورت لزوم باید از آب ولرم حاوی مواد ضدعفونی کننده ،آهن وفاقد ید استفاده شود.

علاوه براین، وسایل جوجه کشی نیز باید با آب گرم و مواد ضدعفونی کننده شسته شوند.برای ضدعفونی کردن معمولا از گاز فرمالین استفاده می شود.به طور معمول تخم مرغها طی دوره جوجه کشی نیز مورد ضدعفونی قرار می گیرند. عمل ضدعفونی در ستر و هچر نیز ممکن است انجام شود،در این صورت میزان گاز و زمان ضدعفونی در هچر باید کمتر از میزان گاز وزمان ضدعفونی ستر باشد.

غلظتهای استفاده از گاز فرمالین

 غلظتمقدار پرمنگنات

(گرم)

مقدار فرمالین

(سی سی)

حجم فضا

(مترمربع)

مدت زمان

(دقیقه)

 ۱X ۲۰ ۴۰۲۸۲۰ 
 ۲X۴۰ ۸۰۲۸ ۲۰ 
 ۳X۶۰ ۱۲۰ ۲۸ ۲۰ 

غلظتهای توصیه شده گاز فرمالین برای ضدعفونی

محل ضدعفونی

غلظت گاز

زمان ضدعفونی(دقیقه)

    تخم مرغ تازه

                 ۳

۲۰

تخم مرغ در ماشین(روز اول)

۲

۲۰

اتاق جوجه کشی

۱

۳

ماشین جوجه کشی

۱-۳

۳۰

اتاق شتشو

۳

۳۰

وسایل

۳

۳۰

کامیون

۳

۳۰

 

مواد زائد حاصله از جوجه کشی منبع مناسبی جهت رشد میکروبها می باشند، به همین دلیل این مواد سوزانده می شوند و یا در چاه های مختص به این امر دفن می گردند و موادی نظیر تخم مرغهای غیربارور، جنین های مرده و پوسته تخم مرغ به عنوان غذا در جیره طیور به کار می رود.این مواد پخته و خورد می شوند و به عنوان منبع کلسیم و پروتیئن مصرف می شوند.خارج شدن جوجه ها از ماشین جوجه کشی، جوجه ها در روز۲۱ و یا با کمی تاخیر از تخم خارج می شوند و جوجه ها پس از خروج از تخم مدت ۲۴ساعت در ماشین باقی می مانند تا کاملا خشک شوند.طی زمان مذکور جوجه ها نیازی به آب ومواد غذایی ندارند و تمامی مایحتاج خود را از ذخایر زرده تامین می کنند.پس از گذشت ۲۴ ساعت جوجه های ناسالم که شامل جوجه های ضعیف، فلج و آنهایی که دارای ورم ناف و مقعد چسبیده هستند جدا و دور ریخته می شوند و جوجه های سالم برای فروش آماده می شوند.

۱) تعیین جنسیت :

جدا کردن خروس و مرغ در یک روزگی در نژادهای سنگین به دلیل رشد بیشتر خروس از مرغ و احتیاحات غذایی بیشتر خروس در مقایسه با مرغ، نر و ماده از یکدیگر جدا می شوند، زیرا در این صورت چنانچه هر دو جنس با هم پرورش داده شوند جیره غذایی متناسب با نیاز مرغ برای خروسها کافی نخواهد بود و جیره غذایی متناسب با نیاز خروس عناصر غذایی زیادتر از حد توصیه برای مرغها را دارا می باشد.
در نژادهای سبک یا تخمگذار رشد خروسها در حدی نیست که بتوان از آنها جهت تولید گوشت استفاده کرد.همچنین فقط ،جوجه مرغها جهت تخمگذلری استفاده می شوند، در نتیجه جوجه خروسها از بین می روند و یا در بازاربا قیمت پایین تری به فروش می رسند.
در نژادهای دو محصوله نیز بسته به نظر تولید کنندگان خروس و یا مرغ در اختیار آنها قرار می گیرد، پس در اینجا نیز تعیین جنسیت ضروری به نظر می رسد.

بهداشت و بیماریهای جوجه کشی

راه های تعیین جنسیت (سکسینگ) در جوجه کشی

۱)  آتوسکسینگ:

برای مشخص نمودن جنس جوجه های یکروزه از صفاتی همچون رشد و یا رنگ پرها استفاده می شود.

۲) آزمایش کلوآک (روش ژاپنی):

از آنجایی که استفاده از رنگ پر و بال و یا رشد پرها مشکل می باشد، روش ژاپنی کاربردی تر است.در این روش از راه مقعد و وجود برجستگی مقعد در خروسها که مرغها فاقد آن هستند تعیین جنسیت صورت می گیرد.برجستگی مقعدی در تمام جوجه ها فرمهای متفاوتی دارد و به اشکال دکمه ای، عمودی و سه قلو دیده می شود.تشخیص جنسیت در این روش ۱۰۰%نیست و توجه به نکات دیگر نیزبه تشخیص بهتر کمک می کند.تعداد کسانی که در این امر تخصص دارند محدود می باشد و به همین دلیل دستمزد قابل توجهی دریافت می کنند.

 

معیارهای موثر در تشخیص جنسیت
 معیارهای مورد توجهجوجه خروسجوجه مرغ
 اندازه برجستگیبزرگکوچک
 وضعیت برجستگیمشخصغیر مشخص
ارتفاع برجستگیبلندپهن و مسطح
شکل برجستگیگردنقطه دار
خاصیت ارتجاعی برجستگی فنری و ارتجاعینرم و سست
رنگتیره و پر رنگکم رنگ و روشن
باز کردن کلوآک مشکلساده
اندازه کلوآکتنگ و خشکگشاد و مرطوب
 ظاهر عمومی برجستگیمشخص و برجستهمسطح و نرم

 

  نظرات کاربران
  • سه شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۷ at ۱۷:۱۵
   Permalink

   عالی

   Reply
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.