اهمیت بهداشت در جوجه کشی

بهداشت جوجه کشی
4.7/5 - (4 امتیاز)

درصد بالایی از موفقیت در هچ به کیفیت تخم مرغ وابستگی دارد. بهداشت تخم مرغ از سالن مادر شروع می شود و نیاز مبرم به دقت و توجه و مدیریت آشیانه های تخم گذاری دارد. جنس آشیانه ها، جابه جایی دقیق تخم مرغ ها و انبار سازی آنها به شرایطی فراتر از سطح استاندارد نیاز دارد. مدیریت تولید کننده در گله های مادر برای تولید تخم مرغ های تمیز خیلی حیاتی است. از این رو بهداشت در جوجه کشی بسیار مهم می‌باشد.

در خیلی از مناطق به علت اینکه برنامه ای برای تامین بهداشت در دوره جوجه کشی نداشته و یا از شیوه های نامطلوب برای این کار استفاده می‌کنند، درصد هچ آنها خیلی پایین می‌آید. امروزه وارد شدن دستگاه های اتوماتیک، شرایطی را بوجود آورده است که خیلی از مسائل مدیریتی در این زمینه را حل کرده و بیشترین سطح بهداشتی را فراهم آورده است. ولی به دلیل هزینه زیادی که این گونه ماشین ها دارند، معمولا تولید کنندگان اشتیاقی برای بکار بردن آنها در سالن های خویش ندارند.

بهداشت آشیانه طیور

آشیانه ها همیشه باید تمیز نگه داشته شوند و بستر در یک پایه منظم و با قاعده به طور مرتب جایگزین شود. از استفاده یونجه خشک و یا کاه خودداری نمایید زیرا که ممکن است، آلوده به هاگ آسپرژیلوس باشند. بهترین انتخاب برای بستر مناسب، تراشه نرم چوب است. تخم مرغ ها باید به طور منظم از آشیانه ها جمع آوری شوند و این کار باید حداقل روزی چهار بار صورت گیرد. همچنین آشیانه ها در انتها با توجه ویژه ای باید ضدعفونی شوند.

بهترین نتیجه در هچ وقتی حاصل می شود که بلافاصله بعد از جمع آوری تخم مرغ ها آنها را با محلول ضدعفونی کنید. در این صورت میزان مرگ و میر، عفونت بند ناف و هر عاملی که سبب مرگ در هچ شود کاهش می‌یابد. یکی از نکات خیلی مهم این است که درباره ضد عفونی کردن با آلدهید ها منع مصرف وجود دارد. زیرا سلامتی را با مشکل مواجه می‌کند. در بعضی مناطق به ضد عفونی اهمیت نمی دهند و با یک شستشوی ساده و سطحی و بدون رویه خاص هچ را انجام می دهند. این کار می‌تواند عواقب بدی برای جنین داشته باشد.

بهداشت آشیانه تخم نطفه دار

بهداشت محل نگهداری تخم ها

زمانی که قصد نگهداری از تخم های نطفه دار را دارید باید محلی که برای اینکار انتخاب می‌کنید، تمیز و کاملا ضدعفونی شده باشد. همچنین نباید اجازه دهید که کسی بدون رعایت نکات بهداشتی به این محل وارد شود. زیرا ممکن است میکروب ها و انواع بیماری ها را با خود وارد محل نگهداری تخمها کند. در نتیجه جنین داخل تخم آلوده شده و این امر می‌تواند راندمان را کاهش دهد.

ضدعفونی تخم ها

قبل از اینکه قصد جا به جایی تخم های نطفه دار از محل نگهداری به داخل دستگاه جوجه کشی را داشته باشید، باید آنها را به خوبی تمیز و با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، پاک کنید. با این کار، بیماری ها و ویروس ها به داخل دستگاه وارد نمی‌شوند.

تمیز کردن داخل دستگاه

شانه ها و داخل کابین دستگاه را باید به خوبی تمیز و ضد عفونی کنید تا هیچ باکتری، قارچ و ویروسی باقی نماند. فراموش نکنید که رعایت نکردن نکات بهداشتی در جوجه کشی می‌تواند منجر به ابتلای جوجه به انواع بیماری های جوجه کشی شود.

بهداشت محل نگهداری تخم ها

بهداشت محل ماشین جوجه کشی

این گونه از مناطق همیشه ممکن است با آلودگی های سالمونلایی سرو کار داشته باشند. بنابراین وقتی که به روال و رویه خاصی ضد عفونی را انجام ندهیم، نباید که انتظار بهترین نتایج را نیز داشته باشیم. در حال حاضر ضد عفونی مکان های نگهداری دستگاه با اسپری های شیمیایی یکی از روشهای تمیز کردن و پاکیزه کردن است که بهترین نتایج را در پی داشته است.

بهداشت درست در طی کلیه مراحل دست به دست شدن تخم مرغ ها توسط افراد از محل نگهداری تخم ها به محل دستگاه جوجه کشی، فوق‌العاده مهم است و برای این کار باید حتما از تدارک کافی و آمادگی نسبی برخوردار باشید.

تمیز کردن، ضد عفونی و دود دهی منظم محل ذخیره سازی دستگاه ها و تجهیزات آنها امری ضروری و واجب است. بخصوص بعد از هر بار جوجه کشی، باید دستگاه و مکانی که آن را نگهداری میکنید، را کاملا تمیز و مجدد ضدعفونی کنید.

کارخانه جوجه کشی یکی از مراکز مهمی است که تخم مرغها و تجهیزاتی که وارد آن می شود باید کاملا از استاندارد های امنیت زیستی و بهداشت هچر مرغ برخوردار و میزان پاتوژنی که بروی آنها وجود دارد کاملا برسی شود. بنابراین این محل یکی از مراکزی است که استعداد زیادی به آلودگی را دارا و ممکن است یکی از فاکتورهای منابع آلودگی جوجه هایی باشد که از کارخانه تهیه می‌شود.

همان اندازه که نکات مدیریتی پایه ای برای احداث یک سالن مرغ داری وجود دارد، نکات پایه ای فراوانی نیز برای احداث کارخانه جوجه کشی نیز وجود دارد که می تواند به بهتر فراهم آوردن استاندارد های بهداشتی این مکان کمک های فراوانی نماید.

رعایت بهداشت در دوره هچ

پس از اینکه دوره ستری به اتمام رسید و تخم ها وارد دوره هچ شدند. باید آنها را از شانه های جوجه کشی وارد سبد های هچری کنید. توجه داشته باشید که حتما سبد ها را کاملا تمیز و ضدعفونی کرده باشید تا سبب ورود باکتری و ویروس به داخل دستگاه و تخمها نگردد. راندمان بالا در دوره هچ مستلزم آن است که فعالیت های مورد نیاز را به درستی انجام دهید. یکی از آنها رعایت بهداشت و تمیزی می‌باشد. همانطور که قبل تر نیز گفته شد، مکان نگهداری از دستگاه باید کاملا پاک باشد تا زمانیکه تخم ها از داخل کابین بیرون آورده و داخل سبد ها می‌چینید، به بیماری مبتلا نشوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *