بلدرچین ‌ژاپنی

راهنمای پرورش بلدرچین ‌ژاپنی

بلدرچین ها نژاد های مختلفی دارند و در ایران یکی از محبوب ترین پرنده ها جهت پرورش و جوجه کشی محسوب می شوند از دلایل این امر می توان به سرعت رشد و بالف شدن سریع این پرنده اشاره کرد که بازه کسب سود برای شخص پرورش دهنده ها کاهش می دهد. در مقاله های گذشته دی کیوشاپ درباره جوجه کشی بلدرچین و پرورش آن نکاتی را عنوان کرده ایم در این مقاله راهنمای کامل پرورش و نگهداری بلدرچین ‌ژاپنی را عنوان خواهیم کرد که این گونه پرنده در سال های اخیر در کشور ما محوبیت بیشتری کسب کرده است.

بلدرچین های ژاپنی پرندگانی با جثه کوچک هستند و مقاوم و می توان ان ها را در قفس های کوچک با هزینه های نسبتا ارزان نگهداری کرد. بیماری های واگیر دار در بین آن ها شیوع پیدا کرده اما مقاومتشان در برابر بیماری ها بالاست. ار دیگر ویژگی هایی که این پرنده را مناسب برای پرورش می کند رسیدن به بلوغ جنسی در ۶ هفته است. دوره تخم گذاری کامل نیز در ۵۰ روز تکمیل شده و اگر به خوبی از آن ها مراقبت شود و شرایط پرورش استاندارد باشد می توانند بیش از ۲۰۰ تخم در سال بگذارند. عمر متوسط ان ها ۲ تا ۲.۵ سال است.

نکات مهم در پرورش بلدرچین ‌ژاپنی

پرنده های نر ۱۳۰ تا ۱۷۰ گرم وزن دارند اما جنس ماده کمی بیشتر بوده و تا ۱۸۰ گرم ( حتی ۲۰۰ گرم ‌) می رسد. برای تشخیص جنسیت بلدرچین ژاپنی می توان پر های آن ها بررسی کرد چرا که جنس ماده پر های قهوه ای مایل به زرد دارد و در گلو و سینه اش می توان رگه های رنگ سیاه و سفید را دید. نر ها در ناحیه گلو پر هایی قهوه ای رنگ و در سینه پر هایی مشابه رنگ زنگ زده دارند. از دیگر وجه های تمایز می تووان به غده کلوگال اشاره کرد که تنها در نر ها دیده می شود. این غده امادگی جنسی پرنده را نشان می دهد.

تخم بلدرچین ژاپنی به رنگ قهوه ای خالدار است البته تنوع رنگی بالاست و هیچ تخمی شباهت رنگی زیادی به دیگری ندارد حتی نخم های سفید نیز دیده می شود. وزن هر تخم ۸ درصد وزن کل ماده بوده و معمولا به ۱۰ گرم می رسد. جوجه تازه متولد شده هم وزنی معادل ۶ یا ۷ گرم خواهد داشت

تولید مثل بلدرچین ژاپنی

جنس نر این پرنده مانند هر حیوان دیگری برای تصاحب ماده ها با دیگر نر های می جنگد که این موضوع می تواند بازده کلنی را کاهش دهد. در ضمن طی تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده اند ثابت شده است که یک پرنده نر می تواند با ۳ ماده جفت گیری کند و اگر هر نر را در فصل جفت گیری در کنار ۳ ماده قرار دهید درگیری صورت نمی گیرد و میزان جفت گیری و در نهایت تعداد تخم های گله شما بسیار بیشتر می شود. در پرنده های مسن تر باروری بسیار کمتر می شود و در صورت بیشتر شدن جمعیت پرنده های مسن هزینه های شما بیشتر و سودتان کمتر می شود.

برای شناسایی و ثبت رکورد های جنسی پرنده ها و یا سن آن ها می توانید از چسب های رنگی روی پاهاشان استفاده کنید.

در کل تخم پرنده بلدرچین در تمام گونه ها بسیار حساس است و به سادگی ترک می خورد می شکند برای همین باید با دقت بسیار بالا روانه چندبار آن ها را جمع کنید و در ۱۵ درجه سانتی گراد در محل مناسب پیش از جوجه کشی نگه دارید. دقت کنید که دما یخچال برای نگه داری ابدا مناسب نبوده و سبب مرگ جوجه ها می شود. بهترین حالت برای مراقبت از تخم ها پیش از جوجه کشی یک هفته زمان در فضایی با دمای ۱۵ درجه است.

جوجه کشی بلدرچین ژاپنی

بار ها اشاره کرده ایم که کثیفی محل تخم گذاری پرنده و یا دستگاه های جوجه کشی سبب شیوع انواع بیماری های قارچی و میکروبی واگیر دار می شود و مرگ جنین ها و پرنده های بالغ را به همراه دارد. تمیز کردن فضای نگهداری نژاد ‌ژاپنی و ماشین جوجه کشی به صورت منظم یکی از مهم ترین کار هایی است که در این صنعت باید انجام دهید. پیشنهاد می کنیم ضد عفونی ماشین جوجه کشی را با امونیوم و مواد ضد عفونی کننده تجاری انجام دهید. تخم های کثیف را می توانید با کاغذ های سمباده به ارامی و با حساسیت بالا تمیز کنید و شست و شو دهید. با بخور نیز می توانید تخم ها را ضد عفونی کنید البته به این نکته توجه کنید که نباید جنین های ۲ تا ۵ روز را به این روش ضد عفونی کرد.

قیمت دستگاه های جوجه کشی دی کیو شاپ را در اینجا مشاهده کنید.

 • برای هر متر مکعب از فضای دستگاه جوجه کشی خود از ۲۵ گرم پرمنگنات پتاسیم و ۳۵ میلی لیتر فرمالین (۴۰٪) استفاده کنید.
 • پرمنگنات را در ظرفی ( به گنجایش ده برابر از کل مواد تان ) قرار دهید و فرمالین را به ارامی به آن اضافه کنید. حتما در این مرحله از بو کردن گاز های منتشر شده اجتناب کنید و از ماسک های مخصوص برای محافظت استفاده کنید.
 • هوای تحت فشار ماشین جوجه کشی با روشن گذاشتن فن و بستن منافذ در طول بخور و باز کردن منافذ پس از ۲۰ دقیقه
 •  در ماشین جوجه کشی بدون فن، با باز کردن ماشین جوجه کشی و دریچه ی آن بعد از۲۰ دقیقه.
 • دمای ماشین باید بین ۲۰ تا ۳۰ درجه  و رطوبت نیز باید بالا باشد.

دوره جوجه کشی بلدرچین های ژاپنی

این دوره بین ۱۷ تا ۱۸ روز است و هرچه شما شرایط را استاندارد تر اجرا کرده باشید موفقیت شما بیشتر خواهد شد. بهتر است در روند جوجه کشی از دستگاه های فن دار استفاده کنید. از جمله مهم ترین فاکتور ها در دستگاه های جوجه کشی رطوبت و دمای آن هاست که برای بدرچین های زاپنی باید دما را در ۲۷ درچه و رطوبت را در ۶۰ درصد تنظیم کنید. دمای جباب لامپ نیز باید ۳۰ درجه باشد. چرخش تخم ها یک دور کامل به ازای هر دو تا چهار ساعت است و تخم ها تا ۱۴ روز در این وضعیت می مانند.

اصول جوجه کشی بلدرچین را به صورت کامل در این مقاله از دی کیوشاپ بخوانید.

در روز اخر تخم ها را به سینی جوجه کشی منتقل می کنند که در آن جا چرخش متوقف می شود در دستگاه تکثیر تخم ها را باید در دمای ۳۷ درجه و رطوبت تقریبا ۷۰ درصدی و دمای حباب ۳۲.۲ درجه از هم جدا کنید.دقت کنید که محل جداسازی در طی این زمان نباید باز شود اگر تمام نکات به درستی رعایت شوند جوجه ها در روز ۱۷ یا ۱۸ از تخم ها خارج می شوند.

دوره جوجه کشی بلدرچین های ژاپنی

تخم ها باید روزی ۲ تا ۵ بار به صورت دستی چرخیده شوند و نشانه گذاری تخم ها دراین روند به شما کمک می کند در ضمن سعی کنید برای توزیع یکنواخت دما جای تخم ها را هر چند وقت یکبار عوض کنید.

مکان مناسب نگهداری بلدرچین ‌ژاپنی

همانند هر پرنده دیگری بلدرچین ها هم نیاز به مکانی مناسب برای نگهداری دارند مکانی که ان ها را از هجوم دیگر جانوران در امان بمانند. امکانات تهویه ای و تنظیم رطوبت و دمای محیط باید وجود داشته باشند تا پبندگان بدون استرس و به دور از هرگونه شوک محیط رشد کنند. در تمام محیط باید بهداشت به بهترین شکل رعایت شود و دسترسی به اب و غذا راحت باشد. در ضمن باید محیط پرورش با هدف شما از پرورش آن پرنده مطابقت داشته باشد برای مثال هدف پرورش بلدرچین گوشتی مکانی متفاوت از تخمگذار می خواهد.  دقت کنید که تولید مثل موفق تر زمانی رخ می دهد که هر پرنده فضایی تقریبا ۱.۵ متری را داشته باشد.

بلدرچین ها باید روزانه ۱۴ تا ۱۸ ساعت در برابر نور قرار گیرند تا باروری و رشد کافی را داشته باشند. یعنی شما در فصل زمستان باید نور های مکمل را فراهم کنید

تغذیه مناسب بلدرچین ‌ژاپنی

برای ۶ هفته اول بلدرچین به یک رژیم غذایی حاوی حدود ۲۵٪ پروتئین، ۱۲.۶ مگاژول (MJ) انرژی قابل سوخت وساز (ME) در هر کیلوگرم، و ۱.۰٪ کلسیم نیاز دارد. شروع سهمیه بندی تجاری با کیفیت خوب برای پرندگان شکاری و یا بوقلمون حاوی ۲۸٪ تا ۲۵٪ پروتئین است. اگر در دسترس نباشد، شروع استفاده مرغ (با۲۰٪ -۲۲٪ پروتئین) می تواند مورد توجه قرار گیرد، اما رشد پرنده با سرعت کمتری رخ می دهد.

در زمان بلوغ پرنده رژیم تغییر زیادی نمی کند فقط میزان کلسیم و فسفر موجود در آن زیاد می شود. برای بر طرف کردن این نیاز می توان سنگریزه های شل و یا سنگ آهک زمین را به صورت جداگانه و یا همراه با غذا به پرنده داد.

تغذیه بلدرچین های ژاپنی

رژیم های غذایی ماده هایی که تخم می گذارند باید حدود ۲۴٪ پروتئین، ۱۱.۷ مگاژول انرژی قابل سوخت وساز در هر کیلوگرم، و ۲.۵٪ -۳.۰٪ کلسیم باشد. در حالت دوم ممکن است نیاز به آب و هوای گرم به ۳.۵٪ افزایش یابد زمانی که پرنده ها مواد غذایی کمتر می خورند هنوز هم نیاز به کلسیم برای حفظ تولید تخم دارند. وزن کلی مواد غذایی که بلدرچین های ژاپنی در روز باید بخورند چیزی بین ۱۴ تا ۱۸ گرم باشد.

مواد غذایی باید در محفظه هایی خنک و بدون رطوبت و بدون هوا ذخیره شوند. و همچنین از دسترسی دیگر جوانوران در امان باشند. مواد غذایی پس از ۸ هفته فاسد می شوند و نباید به پرنده داده شوند.

  نظرات کاربران
  • شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹ at ۱۱:۳۸
   Permalink

   سلام
   بنده در حال حاضر شاغل یکی از کارخانجات یزد هستم اصالتا از خراسان شمالی ام
   میخواستم پرورش بلدرچین یا کبک یا قرقاول شروع کنم البته اولویت اول من بلدرچین است چون هزینه اولیه و امکاناتش نسبت به کبک و قرقاول کم هزینه تر هست و بازار فروشش بهتر هس
   میخواستم خراسان شمالی پرورش بدم
   ولی نمیدونم چطوری و از کجا شروع کنم و اطلاعات زیادی هم ندارم
   اگه یکی کار بلد باشه که بهم کمک کنه و بتونم راه اندازی کنم خیلی ممنون میشم

   Reply
   • شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹ at ۱۶:۰۸
    Permalink

    سلام و عرض ادب
    جوجه کشی و پرورش بلدرچین بدلیل پایین بودن تعداد روز در هر مرحله یکی از نکات مثبت این پرنده می باشد. دیگر نکات هم می توان به مقاومت بالای بلدرچین در مقابله با انواع بیماری می باشد که بندرت ایجاد می شود و نیازی به واکسن و دارو ندارد. و بدلیل دارا بودن انواع خواص بخصوص پروتئین بسیار در جامعه طرفدار دارد.
    شما از ابتدا باید از تهیه دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار شروع نمایید . معمولا بدلیل سود پایین برای پرورش بلدرچین از حداقل تیراژ هزار قطعه شروع می کنند.

    ** ** با صفحه اینستاگرام دی کیو شاپ به روز باشید.
    اینستاگرام دی کیو شاپ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.