بدنه دستگاه جوجه کشی

بدنه دستگاه جوجه کشی

می دانید که جوجه کشی فرایندی بسیار حساس است که فاکتور های زیادی در راندمان آن دخیل هستند. تمام قطعات دستگاه جوجه کشی باید به درستی کار کنند تا تمام تخم ها به جوجه هایی سالم و بدون مشکل تبدیل شوند. عواملی مانند دما و رطوبت و چرخش و…. باید با توجه به نوع تخمی که درون دستگاه قرار دارد تنظیم و حفظ شوند. بدنه دستگاه جوجه کشی از این منظر حائز اهمیت است که وظیفه حفظ دما و رطوبت و محافظت از دیگر قطعات را دارد. اگر این بدنه از متریال مناسبی ساخته نشده باشد سبب هدر رفت انرژی شده و بازده دستگاه به شدت کاهش می یابد در ادامه این مقاله مشخصاتی که بدنه باید داشته باشد و بهترین متریال برای ساخت آن را عنوان می کنیم.

ویژگی های مهم بدنه دستگاه جوجه کشی

برای اینکه حفظ دما و رطوبت در دستگاه به بهترین شکل انجام شود باید بدنه عایق مناسبی باشد در غیر این صورت نطفه های درون تخم ها آسیب دیده و از بین می روند. در ضمن هدر رفتن دما و رطوبت سبب افزایش مصرف دستگاه شده و هزینه های کلی را بیشتر می کند. بهترین و با دوام ترین بدنه دستگاه فلز گالوانیزه سفید می باشد که بدون زنگ زدن ، استحکام بالایی دارد و از هدر رفت انرژی دستگاه بواسطه عایق پلی استایرن که در بین جدار قرار دارد جلوگیری می کند و ضمنا از عمر بالایی برخوردار می باشد.

برای ساخت بدنه دستگاه از مواد زیادی استفاده می کنند که هر کدام معایب و مزایا خاص خود را دارند.

جنس بدنه دستگاه جوجه کشی

  • ساندویچ پنل
  • فلز، یونولیت یا آکاسیف
  • استفاده از باکس های پلاستیکی آماده
  • بدنه یخچال به علت عایق بندی مناسب
  • بدنه پی وی سی PVC
  • کارتن

مزایا و معایب انواع بدنه ماشین جوجه کشی

بدنه ساندویچ پنل

ساندویچ پنل از سه لایه تشکیل شده است.لایه فلزی بالا و پایین و لایه وسط که نقش عایق دارد و از حنس پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شود. چگالی این لایه عایق بالاست و به خوبی از هدر رفت دما و رطوبت در دستگاه جلوگیری می کند. یکی از ایرادات وارده به این پنل ها قیمت بالای آن است.

بدنه یونولیتی

درست مانند ساندویچ پتل بوده با این تفاوت که لایه داخلی عایق از جنس آکاسیف یا یونولیت می باشد. آکاسیف نسبت به پلی ارتان چگالی کمتر داشته و در نتیجه عایق ضعیف تری است و به صورت دست ساز تولید می شود. برای اینکه آکاسیف را در بین دو لایه فلزی نگه دارند از چسب استفاده می کنند که پس از مدتی اثرش از بین رفته و بین لایه ها فاصله افتاده و با توجه به وجود دو عامل دما و رطوبت کافی محلی مناسب برای رشد باکتری و ها و قارچ هاست. این نوع بدنه کیفیت لازم را برخودار نیست و یکی از ضعیف ترین مدل های موجود در بازار است.

بدنه پلاستیکی

برخی تولیدکنندگان نیز برای دستگاه های خود از مواد پلاستیکی با کیفیت ها و چگالی های مختلفی استفاده می کنند. مزیت این بدنه ها ارزان بودن و عیب آن ها نداشتن خواص عایق بودن است و دما را به راحتی هدر می دهند. از این نوع بدنه بیشتر برای دستگاه های خانگی و متوسط استفاده می شود.

در صورت استفاده از پلاستیک معمولی در ساخت بدنه این مواد در دمای بالا از خود گاز های سمی منتشر کرده و سبب از بی رفتن جوجه ها خواهند شد

این در حالی است که بدنه ABS که نوعی پلاستیک فشرده و مناسب برای ماشین های جوجه کشی است در دمای بالا هیچ گاز سمی از خود متصاعد نمی کند. از این ماده با توجه به کیفیت بالایی که دارد شرکت های داخلی و خارجی زیادی مانند آرکا استفاده می کنند.

بدنه پی وی سی دستگاه جوجه کشی

یکی از متریال ها برای ساخت بدنه پی وی سی است از ویژگی های مثبت این بدنه می توان به عدم فرسایش در برابر رطوبت اشاره کرد. این بدنه انعطاف زیادی دارد و به راحتی هم برش می خورد. ولی از استحکام پایینی برخوردار است.

برای ساخت بدنه دستگاه جوجه کشی می توان از مواد دیگر مانند کارتن و چوب نیز بهره برد اما به دلیل فراوانی ایراد های وارده بر آن ها از توضیح آن ها در این قسمت خودداری می کنیم

سوالات متداول
  • بدنه دستگاه عایق حرارتی دارد؟
    بدنه دستگاه یکی از موارد اصلی در زمان قطعی برق می باشد. دی کیو شاپ ( دماوند ) از عایق پلی استایرن که در بخش محصولات توضیحات تکمیلی موجود می باشد ، بکار می گیرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.