نژاد غاز

نژاد غاز

در دنیا نژادهای مختلف غاز وجود دارد که هر کدام از این نژاد سرگذشت خاص خود را دارند. که برخی از انواع آن در ایران هم در دستگاه جوجه کشی هچ و پرورش داده می شوند که در این مطلب در مورد نژادهای مختلف غاز اشاره شده است.

انواع نژاد غاز استاندارد شده‌ای که از غاز امروزه در ایالات متحده آمریکا و سایر نقاط دنیا وجود دارد، اغلب از نژاد وحشی خاکستری بوجود آمده‌است. نژادهای اقتصادی که امروزه در اغلب پرورشگاه‌های مخصوص غاز در دنیا وجود دارند عبارتند از:

معرفی انواع نژاد غاز

غاز تولوز Tuolouse

نوع فرانسوی و منسوب به شهر تولوز است و بیش از هر پرنده دیگر از نظر تولید گوشت مورد توجه قرار گرفته‌است زیرا دارای جثه بزرگ بوده و اصلاح شده می‌باشد. وزن در غازهای نر بالغ در حدود ۷ – ۱۱ کیلوگرم و در غازهای ماده بالغ در حدود ۹ کیلوگرم می‌رسد. بدن حجیم، پهن پایین افتاده و جمع وجور و تقریباً کم پر است.

غاز امبدن Embden

این نژاد آلمانی است وابتدا در شهر برمن Bermen آلمان پرورش داده می‌شد وبه همین نام نامیده می‌شد، ولی چون اولین بار از شهر آمدن آلمان به انگلستان برده شد، از این رو به نام نژاد آمدن معروف گردید. حیوان مذکور یکی از نژادهای محبوب غاز است که از نظر تولید گوشت قابل توجه است زیرا دارای جثه‌ای بزرگ است ولی بدن مانند تولوز پایین افتاده و جمع و جور نیست. پر و بال‌ها نارنجی سایه دار می‌باشد. رنگ منقار روشن‌تر از رنگ پاهاست و رنگ چشم‌ها آبی درخشان است.

نژاد غاز چینی Chines

نوع چینی از نظر وزن و جثه به پای دو نژاد تولوز وامبدن نمی‌رسد ولی از نظر شکل ظاهر کاملاً از دو نوع دیگر متمایز است. بدن کاملاً مستقیم است و پاها و گردن نسبت به بدن تقریباً بلندتر می‌باشد. این پرنده یک برجستگی دکمه مانند در قاعده منقار دارد. از نظر رنگ دو نوع از این نژاد وجود دارد. یکی نوع قهوه‌ای و دیگری نوع سفید است.

غاز آفریقایی African

یکی از نژادهای سنگین وزن غاز است که استاندارد شده‌است. این نوع پرنده برای اولین بار در سال ۱۸۷۴ معرفی گردید و در دو گونه قهوه‌ای (یا خاکستری) و سفید وجود دارد. این نژاد از نژاد چینی بوسیله بدن سنگین و گردن ستبر و کلفت خود متمایز می‌گردد. دارای بدنی عمیق، طویل بوده و جناغ کشیده می‌باشد و بدن را تقریباً مستقیم نگه می‌دارد. پرنده‌های بالغ این نژاد دارای برجستگی دکمه مانند و بزرگی در انتهای بالای منقار می‌باشند. رنگ این دگمه ممکن است در اثر سرما و یا هنگام عصبانیت و آزار تغییر کند.

نژاد غاز کانادائی Canada

نژادی بزرگ و زیبا با گردنی راست و بلند و سیاه و لکی سفید مانند کروات در زیر گلو است و به همین دلیل «غاز کروات» نیز نامیده می‌شود. این غاز از غازهای وحشی آمریکای شمالی سرچشمه می‌گیرد که وزن آن از ۵/۱ کیلو تا ۶ کیلوگرم متغیر است. به علت وحشی بودن بهتر است آن‌ها را در محیط‌های بسته نگهداری کرد و یا این که به موقع پرهای آن‌ها را قطع کرد. چنانچه مدت مدیدی نگهداری شود به خوبی اهلی و خانگی می‌شود.

غاز سبواستوپول Sevastopol

غازی سفید با جثه متوسط است که به خاطر پرهای بلند فر دار معروف است و پرهای مذکور تمامی بدن پرنده را می‌پوشاند. وزن غاز نر آن در حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم ووزن غاز ماده آن در حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم است. منقار و ساق پا به رنگ نارنجی و چشم‌ها به رنگ آبی روشن است. منشأ این نژاد قاره اروپا و در امتداد رودخانه دانوب و در اطراف دریای سیاه می‌باشد.

غاز زرد آمریکایی American Buff

جزو نژادهای متوسط الجثه می‌باشد و غاز نر آن در حدود ۸ کیلوگرم و غاز ماده در حدود ۷ کیلوگرم وزن دارند. چشمان آن به رنگ فندقی تیره و رنگ منقار و ساق پا و پنجه‌ها نارنجی است.

غاز زرد بریکون Brecon Buff

در سال ۱۹۳۰ میلادی در ایالت ولز انگلستان به وجود آمد و اولین نژاد از نژادهای زرد بود که استاندارد گردید. این نژاد جزو نژادهای متوسط غاز بوده و ساق پای آن صورتی رنگ است و پنجه پا و منقار و چشم به رنگ قهوه‌ای است.

غاز نژاد لیپی گانز

نژاد غاز فرانکونیان Frankonian

نژادی کهن و آلمانی است که از بخش شمالی ایالت باواریا Bavaria آمده‌است و نژادی کوچک است که وزن آن در حدود ۴ تا ۶ کیلوگرم است و روش نگهداری آن بسیار ساده و آسان است. معمولاً به دو گونه قهوه‌ای و آبی روشن دیده می‌شود و گونه آبی روشن آن آخیراً به وسیله موسسه استاندارد آلمان پذیرفته شده‌است.

غاز لینی Leine

غاز لینی در نزدیکی اولدنبرگ Oldenburg آلمان به وجود آمده‌ است و از نژادهای متوسط الجثه بوده که به خوبی چرا می‌کنند و می‌تواند در مسافت‌های طولانی به چرا بپردازد. اندامی عمودی و قائم دارد و ناحیه خلفی بدن را مستقیم نگه می‌دارد، معمولاً به دو رنگ سفید و خاکستری دیده می‌شود. وزن غاز نر در حدود ۷ کیلوگرم و وزن غاز ماده در حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم است. این نژاد توجه کافی به جوجه‌های خود مبذول می‌کند.

غاز لیپی گانز Lippeganse

غاز لیپی آلمانی و بسیار نادراست که اطلاعات چندانی در مورد آن موجود نیست. معمولاً به رنگ سفید است و منقار آن نوک تیز و صورتی رنگ است. معمولا این نوع از غاز ها جمعیت آن کم می باشد و بیشتر بصورت وحشی زیست می کنند.

غاز نرماندی Normandy

این نژاد متعلق به منطقه نرماندی فرانسه می‌باشد و از مشخصات ممیزه آن امکان تفکیک نر و ماده از روی رنگ می‌باشد، به طوری که حیوان نر همیشه سفید رنگ است، در حالی که غاز ماده به رنگ سفید و خاکستری است. رنگ چشم‌های این نژاد همیشه آبی است. غاز نر در حدود ۵/۴ تا ۵/۵ کیلوگرم و غاز ماده در حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم وزن دارد.

غاز سفید نروژی Norwegian White

پرنده نروژی به منظور تامین گوشت مناسب به وجود آمده‌است. این پرنده نر در حدود ۹ کیلوگرم وزن دارد، در حالی که وزن غاز ماده در حدود ۸ کیلوگرم است. متأسفانه این نژاد امروزه در نروژ بسیار کمیاب شده‌است. نژادی مقاوم، دلیر و خودکفاست. غاز ماده مادر خوبی برای جوجه‌های خود می‌باشد و قادر است که سالیانه در حدود ۱۰۰ عدد تخم بگذارد، البته به شرطی که مجبور نباشد بر روی تخم‌ها بخوابد.

غاز نژاد مهاجر Pilgrim

این نژاد را نیز می‌توان از روی رنگ تعیین جنسیت کرد، به طوری که غازهای نر همگی به رنگ سفید و با چشم‌های آبی می‌باشند، اما غاز ماده به رنگ خاکستری با لکه سفید بر روی سر و چشم قهوه‌ای می‌باشند. منقار و پاها در هر دو جنس نارنجی است. جوجه یک روزه نر، زرد یا نقره‌ای با منقاری روشن است، در حالی که جوجه یک روزه ماده خاکستری سبز فام با منقاری تیره‌است.

نژادهای استاندارد شده در ایالات متحده ی آمریکا از نژاد وحشی خاکستری هستند. و همچنین نژادهایی که در پرورشگاه غازها به وجود می آیند عبارتند از :

نژاد تولوز

این نژاد فرانسوی و در شهر تولوز هستند و به دلیل داشتن جثه ای بزرگ از نظر تولید گوشت بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. وزن غازهای نر ۱۱/۷ کیلوگرم و غازهای ماده ی بالغ ۹ کیلوگرم است.

نژاد امبدن

این نژاد آلمانی بوده و در شهر برمن آلمان پرورش یافته .پر و بال های نارنجی سایه دار و منقاری روشن تر از رنگ پاهایش دارد و چشمانشان به رنگ آبی درخشان است.

نژاد چینی

بدنشان مستقیم و پاها و گردن آنها نسبت به بدن بلند تر است. نژاد چینی مانند دکمه یک برجستگی در منقارش وجود دارد. این نژاد شامل دو نوع یکی قهوه ای و دیگری سفید می باشد.

نژاد آفریقایی

نژاد آفریقایی از سنگین وزن ترین نوع غاز است. دارای بدنی عمیق و بدنش را مستقیم نگه می دارد.

نژاد کانادائی

نژادی بزرگ با گردنی راست و بلند ، سیاه و لکی سفید مانند کروات در زیر گلو است .

به همین دلیل آن را غاز کروات نامیده اند.

نژاد سواستوپول

غازی سفید رنگ و دارای جثه ای متوسط است .

منقار و ساق پای آنها نارنجی و چشم هایش آبی روشن است.

نژاد زرد آمریکایی

رنگ چشم ها فندقی تیره و منقار ، ساق پا و پنجه ها نارنجی هستند.

نژاد زرد بریکون

این نژاد جزء غازهای متوسط بوده و ساق پایشان صورتی رنگ است. پنجه ، منقار و چشم هایشان قهوه ای رنگ می باشد.

نژاد فرانکونیا

نژادی کوچک بوده و روش نگهداری آن ساده است.

نژاد لینی

این نژاد در اولدنبرگ آلمان به وجود آمده و دارای جثه ای متوسط می باشد.

و به رنگ های سفید و خاکستری دیده می شود.

نژاد لیپی گانز

این نژاد بسیار کمیاب بوده و به رنگ سفید و منقار آن صورتی می باشد.

  نظرات کاربران
  • پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ at ۱۴:۲۹
   Permalink

   در مورد غاز نژاد بومی ایران ..با تخم گذاری ۱۲ عدد …مطالبی بنویسید …ودر مورد غاز ازبک و هندی هم بنویسید آیا صنعتی هستن

   Reply
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.