انواع غده های پرندگان

غده پرندگان
5/5 - (2 امتیاز)

غده پرندگان چیست : تمام موجود زنده دارای غده های مختلفی می باشند. در این مطلب به انواع غده های پرندگان اشاره می نماییم که شما را به این مطلب دعوت میکنیم تا با دقت مطالعه نمایید.

طیور به دلیل نداشتن غده عرقی ، در آب و هوای گرم تحمل ندارند و حالت له له زدن را نشان می دهند . و در مواقع گرما و یا افزایش پروتئین جیره این حالت پیش می آید و باید آب بیشتری در اختیار پرنده قرار گیرد تا از تلف شدن پرنده جلوگیری شود .

غده پرندگان چیست

۱ . غده هیپوفیز : غده ایست به وزن تقریبا” ۱ گرم و به اندازه دانه گندم و از دو قسمت پیشین و پسین تشکیل شده است ، هورمون های بخش پیشین در همان قسمت ساخته می شود ولی هورمون های قسمت پسین در هیپوتالاموس ساخته می شود و در بخش ذخیره می گردد ، هورمون پرولاکتین در طیور باعث شروع کرچی می شود.

۲ . تخمدان : در طیور تخمدان سمت چپ فعال ولی تخمدان قسمت راست به حال اولیه باقی مانده است . تخمدان غده کوچکی است که در حفره شکمی قرار دارد و روی آن فولیکولها قرار گرفته اند.

۳ . بیضه ها : تعداد یک جفت است که در حفره شکمی و در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند .

۴ . تیروئید : در طیور از یک جفت غده تشکیل شده و در جلوی گردن قرار دارد . هورمون آن تیروکسین است که عمل آن تنظیم سوخت و ساز پایه است .

انواع غده های پرندگان

۵ . پاراتیروئید : شامل دو جفت غده است که در جلوی گردن و نزدیکی تیروئید قرار دارد . هورمون پاراتیروئید ، پاراتورمون است و عمل آن تنظیم کلسیم است .

۶ . تیموس : غده تیموس در جلوی گردن قرار دارد و هورمونی ترشح نمی کند ، ولی به عقیده بعضی این غده همراه بورس فابرسیوس که در نزدیکی کلوآک ( کلیه ) قرار دارد در تولید پادتن و سیستم دفاعی دخالت دارد .

۷ . از دیگر غدد مهم طیور می توان از غده فوق کلیه و لوزالمعده نام برد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *