انتخاب تخم نطفه دار

انتخاب تخم نطفه دار

انتخاب تخم نطفه دار بایستی دارای خصوصیاتی باشند تا بتوان از آنها استفاده کرد. انتخاب تخم نطفه دار از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر نطفه داری بالا نباشد بیشتر تخم مرغ هایی که در ماشین جوجه کشی گذاشته می شوند به جوجه تبدیل نخواهند شد و بایستی دور ریخته شوند . خروس مورد استفاده باید فعال و به اندازه کافی اسپرم تولید کند. خروس ها باید بطور متناوب مورد استفاده قرار بگیرند تا استراحت کافی داشته باشند. باید اغلب از خروس های جوان استفاده شود.

( از ۷ تا ۸ ماهگی به بعد قادر به تولید اسپرم هستند) خروس های با سن بالاتر از ۲ سال مناسب جوجه کشی نمی باشند و باید نسبت به جایگزین کردن آنها با خروس های جوان و سالم اقدام نمود. البته از خروس هایی که ارزش ژنتیکی خوبی دارند بیشتر استفاده می شود. برای بدست آوردن نطفه داری بالا باید نسبت بین مرغ و خروس مناسب باشد. معمولا به ازای هر ۱۰ مرغ یک خروس کافی خواهد بود. وضع تغذیه گله نیز در نطفه داری تاثیر زیاد دارد. کمبود بعضی از ویتامین ها بخصوص (A) و (E) و نیز کمبود پروتئین جیره باعث کاهش نطفه داری می گردد. وضع و شرایط آب و هوا در تولید اسپرم دخالت دارد.

انتخاب تخم نطفه دار مناسب برای جوجه کشی

در هوای گرم و یا سرد تولید اسپرم کاهش پیدا می کند و در هوای سرد که گاهی باعث یخ زدن تاج و در نتیجه کاهش اسپرم می گردد. همچنین در هوای بسیار گرم جمع آوری تخم نطفه دار جهت جوجه کشی انجام نمی شود. تولید تخم مرغ و نیز سن مرغ رابطه ای مستقیم در میزان نطفه داری دارد.

هر اندازه میزان تخمگذاری زیادتر باشد درصد نطفه داری نیز بیشتر می شود. زیرا در مرغان تخمگذار خوب تمام اعمال فیزیولوژیکی بخوبی انجام می گیرد و لذا تمایلات جنسی در این گونه مرغ ها بالاست. در اوایل تخمگذاری که اندازه تخم مرغ کوچک است ، درصد نطفه داری پایین می باشد ولی به تدریج با افزایش وزن تخم مرغ و تغذیه مناسب ، درصد نطفه داری افزایش می یابد.

در مرغ های خیلی مسن و خیلی جوان درصد نطفه داری کم است و هرچه درصد هم خونی افزایش یابد درصد نطفه داری کم است. خویش جفتی و یا جفتگیری نزدیک خویشاوندی دارای اثر منفی در نطفه دارد و هر چه درجه هم خونی افزایش یابد درصد نطفه داری کم است و یا در جوجه های هچ شده مشکلات ژنتیکی شاهد خواهیم بود. آمیخته گری سبب افزایش درصد نطفه داری می گردد و جوجه های تولیدی نسل بعد سرحال تر و دارای درصد نطفه بالا می باشند.

انتخاب تخم نطفه دار مناسب

سوالات و مشکلات در رابطه تخم نطفه دار

در پایان امیدواریم که این مقاله ” انتخاب تخم نطفه دار ” برای شما کاربران عزیز دی کیو شاپ مفید بوده باشد. در صورتی که هر گونه سوالی و مشکلی در رابطه با انتخاب تخم نطفه دار دارید می توانید از طریق انجمن جوجه کشیسوالات و مشکلات خود را با متخصصین این حرفه مطرح کنید.

همچنین میتوانید در صورت نیاز به خرید دستگاه جوجه کشی و سایر تجهیزات پرورش طیور خرید خود را به صورت اینترنتی از دی کیو شاپ انجام داده و سفارش خود را همین حالا ثبت نمائید، برای دریافت مشاوره می توانید همین حالا با کارشناسان دی کیو شاپ تماس بگیرید.

نظرات کاربران
 • یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ at ۱۱:۳۷
  Permalink

  سلام.خسته نباشید.ببخشید من دوره ی اول جوجه کشیو انجام دادم میخوام دوباره تخم بزارم . تو دفترچه نوشتست که وقتی دوباره میخواین جوجه کشی کنید ۱روز دستگاه روشن باشه ایا ظرف ابم باید داخلش بزارم ورطوبتشو به زمان ستر بیارم؟بعدش وقتی تخم زیادی تو دستگاه قرار داده بشه چطور نطفه سنجی انجام میشه یعنی در دستگاه باید همینطور باز باشه؟اینکه میگن در دستگاه زیاد باز و بسته نشه خب وقتی درجه ی رطوبت وقتی بالا میره یا پایین میاد باید تنظیم بشه دیگه.

  Reply
  • سه شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ at ۱۰:۴۱
   Permalink

   سلام و قبولی طاعات
   قبل از دوره جدید دستگاه بدین منظور تقریبا بمدت ۲۴ ساعت روشن می ماند تا خرابی و یا عدم کار کردن قطعه ای از دستگاه جوجه کشی مشخص شود.
   نیازی به ظرف آب نیست.//
   شما بوسیله کندلینگ کردن می توانید تعداد تخم بیشتر را نطفه سنجی کنید( بصورت شانه ای نطفه سنجی کنید) با این روش زمان نطفه سنجی پایین می آید و پرت دما و رطوبت ندارید ، حتما به یاد داشته باشید زمان نطفه سنجی مهم است! و هم دمای محیط دستگاه!!

   Reply
 • سه شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ at ۱۲:۱۵
  Permalink

  سلام.ممنون. ببخشید این روش کندلینگ که میگین چه جور نطفه سنجی کردنیه میشه بیشتر توضیح بدین؟تا چند بار باز کردن درب دستگاه در روز مجازه؟ نطفه سنجی تو روز ۷ خوبه یا بازم باید انجام بشه؟

  Reply
  • چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۵ at ۱۷:۰۳
   Permalink

   با سلام و قبولی طاعات

   نطفه بینی یا کندلینگ تخم های نطفه دار معمولا در روزهای ۷-۱۰ جوجه کشی انجام می شود . نطفه سنجی یا کندلینگ چندین روش دارد
   روش اول / می توانید با چراغ قوه تخم ها رو بطور تکی نگاه بندازین
   روش دوم / در این روش تخم نطفه دار ها رو بصورت کلی و در داخل شانه نگاه می ندازین تا پرت زمان و دما نداشته باشین و در مدت زمان خیلی کم تمام تخم نطفه دارها رو نطفه سنجی می کنید.
   کندلینگ یا نطفه سنجی ۱ مرحله انجام می شود تا تخم های فاسد و بدون نطفه از دستگاه جوجه کشی خارج شود.

   Reply
 • Pingback:دانستنیهای قرقاول

 • Pingback:جوجه های چرازی کیفیت گوشت بهتری دارند

 • Pingback:جوجه های چرازی کیفیت گوشت بهتری دارند | مقالات علمی دی کیو شاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *