عوامل موثر در افزایش تخم گذاری بلدرچین

افزایش تخم گذاری بلدرچین

اگر در پرورش بلدرچین تجربه ای دارید و یا اکنون در حال انجام آن هستید می دانید که این چرندگان به صورت یکنواخت تخم نمی گذارند و تعداد تخم گذاریشان متغیر است. تعداد تخم ها اگر از حد انتظار کمتر شود توجیه اقتصادی خود را از دست میدهند و به همین دلیل بسیاری از پرورش دهندگان عزیز به دنبال پیدا کردن راه حل این مشکل هستند در ادامه این مقاله می خواهیم ۵ عامل موثر در افزایش تخم گذاری بلدرچین را توضیح داده تا به کمک آن بتوانیم سود و بازدهی کسب و کار شما را افزایش دهیم.

عوامل موثر پیش از تخم گذاری بلدرچین

برای یک گله مولد مهم ترین دوران از زمان هچ شروع می شود و تا ۵۰ روز ادامه دارد.  به این نکته هم توجه کنید که اگر جوجه های اختصاصی گله مولد در دستگاه جوجه کشی و یا روز های نخستین پس از خروج از دستگاه با مشکلاتی روبه رو شوند بازده زیادی در تخم گذاری نخواهند داشت. حتما آب جوجه ها در این دوره تامنی شود چرا که در دوره هچ و روز های اول تولد کم آبی یکی از بدترین مشکل هاست.

کم آبی در جوجه ها که به عنوان دی هایدریته نیز شناخته می شود می تواند رشد اندام های مختلف پرنده را مختل کند و جتی باعث مرگ شود. جیره جوجه ها نیز نباید فقر باشد و باید تمام ویتامین ها پروتئین های لازم را داشته باشد.

توصیه می کنیم جهت اطلاعات بیشتر حتما مقاله جوجه کشی بلدرچین را مطالعه فرمایید.

جیره غذایی در افزایش تخم گذاری بلدرچین

باید از دان بلدرچین مناسب و با کیفیت بالا استفاده کنید. دانه باید با فرمول مناسب آسیاب شده باشد و به صورت پلیت در امده باشد.  حتما تاریخ انقضای دان ها را چک کنید چرا که اگر از تاریخش گذشته باشد و قارچ زده باشد برای جوجه ها صدمات زیادی را به بار خواهد اورد. دمای انبار خود را که دان ها را در آ« جا نگه داری می کنید ۸ تا ۱۵ درجه تنظیم کنید و ار نفوذ حشرات و جانداران موذی جلوگیری کنید.

زمان بندی غذا دادن به جوجه ها نیز باید تنظیم کنید برای بلدرچین هر دو سه ساعت یکبار و در کل روزی ۳ یا ۴ بار به آن ها غذا دهید. همانطور که می دانید یک بلدرچین بالغ روزی ۳۰ گرم دانه مصرف می کند. اگر بیشتز از این مقدار غذا بخورد ممکن است بمیاری پرولاپس بگیرد و کاهش تعداد تخم هایش شود.

نقش آب در تخم گذاری

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم کمبود آب می تواند آسیب های شدیدی را به جاندار وارد کند آب را با دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه در اختیار جاندار بگذارید.

هوای سالن پرورش

باید سیستم های تهویه مناسب را در مکان نصب کنید تا مقدار اکسیژن با کیفیت را تامین کنید کمبود اکسیژن می تواند سبب بیماری های تنفسی شود همانطور که می دانید فضولات این پرندگان از خود گاز آمونیاک پخش می کند و تهویه ناقص مکان می تواند به آن ها آسیب زند. دمای محیط را هم بین ۲۰ تا ۲۵ درجه تنظیم کنید چرا که استرس دمایی در پرندگان می توتند آثار مخربی داشته باشد.

نوردهی در تخمگذاری بلدرچین

نوردهی نیز نقش مهمی در افزایش تعداد تخم ای بلدرچین دارد به این صورت که در یک برنامه منظم در ابتدای رشد ۶۰ تا ۷۰ لوکس نور دهی و در هفته سوم به ۱۰۰ لوکس افزایش داشته باشد.  مدت زمان روشنایی نیز ۱۶ الی ۱۸ساعت ایده آل است. برخی مزارع هم هستند که ۲۴ ساعته نوردهی می کنند اما این را بدانید که مقدار ۱۶ تا ۱۸ ساعت ضروری است.

نقش قفس در افزایش تخمگذاری بلدرچین

اگر قفس شما استاندارد نباشد تمام زحمات شما را به هدر می دهد. قفس های غیر اصولی به پوشته تخم ها آسیب می زنند فواصل بین بخش های مختلف قفس بسیار در هوادهی مهم است. باید از سینی های مناسب تخلیه کود مانع تماس دان ها با فضولات می شوند و کیفیت آن ها را حفظ می کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.