اصول پرورش جوجه ها

در پرورش طیور باید به اصول پرورش جوجه ها شامل شرایط سالن پرورش و وضعیت جوجه ها توجه کافی مبذول شود. آماده سازی سالن و محوطه پرورش . هدف از پاکسازی و آماده سازی سالن ها و محوطه های پرورش این است که تمام عوامل بیماریزا برای پرنده و انسان از بین برود و تعداد میکروارگانیسم ها، انگل ها و حشرات آن قدر کاهش پیدا کند که تاثیر آن ها بر سلامت ، آسایش و عملکرد گله به حداقل برسد و شرایط برای پرورش و تولید گله با بهترین وضعیت ممکن فراهم شود.

برای این منظور طراحی سالن و تجهیزات پرورش باید به صورتی باشد که بتوان به آسانی و به نحو موثر آن ها را تمیز کرد. سالن های پرورش باید ، کف بتونی ، سقف و دیواره های قابل شسته شو داشته و کانال های تهویه آن در دسترس باشد. از ستون و مهارهای افقی نباید استفاده شود.  وجود یک سطح بتونی یا شنی به عرض ۱ تا ۳ متر در اطراف سالن ها از ورود جوندگان به داخل سالن جلوگیری و در عین حال محلی برای شستشوی تجهیزات خارج شده از سالن فراهم می کند.

اصول پرورش جوجه ها

۱ . برنامه ریزی: برای پاکسازی مناسب لازم است همه عملیات به موقع انجام گیرد . این مرحله بهترین فرصت برای تعمیر و بازسازی تجهیزات در مزرعه است. لازم است برنامه ای مفصل با جزئیات، تاریخ، دفعات، کارگر، تجهیزات، مورد نیاز قبل از تخلیه مزرعه تدوین شود.

آموزش اصول پرورش جوجه ها

۲ . کنترل حشرات: حشرات ناقلان عمده بیماری ها هستند و باید قبل از مخفی شدن در قسمت های چوبی یا در محل های دیگر نابود بشوند. به محض خارج شدن پرندگان از سالن باید بستر ، تجهیزات و تمام سطوح سالن با حشره کش مناسب سم پاشی شود . عمل سم پاشی باید قبل از گاز دادن سالن نیز تکرار شود.

۳ . گردگیری: تمام گرد و غبار ، ضایعات ، تارهای عنکبوت ، باید از روی محور هواکش ها ، تیر ها ، پرده ها ، لبه ها و دیوار ها پاک شود. بهتر است گرد و غبار با برس روی بستر ریخته شود.

۴ . اسپری : با استفاده از اسپری کننده ای کم فشار باید روی تمام قسمت های داخل سالن پرورش جوجه از سقف تا کف با محلول پاک کننده پاشیده شود تا هنگام جابجا کردن و تخلیه بستر و تجهیزات گرد و غبار بلند نشود.

۵ . خارج کردن تجهیزات: تمام تجهیزات و لوازم مثل آب خوری ها ، دان خوری ها ، چوب های خواب ، لانه های تخم گذاری ، و قطعات مربوط به قفس ها و غیره را باید از سالن خارج و در محوطه بتونی خارج از سالن قرار داد.

۶ . تخلیه بستر: تمام بستر و ضایعات را باید به خارج از سالن منتقل و فورا” از مزرعه خارج کرد. بهتر است مستقیما بستر از سالن به کامیون ها بار زده شود و حتی مدت کوتاهی نیز در محوطه مزرعه انبار و پراکنده نشود، لازم است محل ذخیره و انبار بستر حداقل با مزرعه ۲ کیلومتر فاصله داشته باشد.

مراحل بعدی برای آماده سازی سالن پرورش به ترتیب شستشو کل سالن و تهویه ها و تجهیزات ، ضدعفونی سالن پرورش ، شستشو نهایی سالن پرورش و در آخرین مرحله ۴۸ ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن ضدعفونی با گاز فرمالین ( فرمالین + پرمنگنات )می باشد.

 

  نظرات کاربران
  • یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ at ۲۳:۴۳
   Permalink

   ممنون از مطالب خوبه که منتشر می کنید..

   Reply
   • دوشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۸
    Permalink

    سلام

    خواهش می کنم هدف دی کیو شاپ ارائه مطالب تخصصی پرورش طیور و جوجه کشی و بیماری های پرندگان می باشد تا کاربران محترم در کنار آموزش ، بهترین تولید و بیشترین فروش را داشته باشند.

    موفق و پاینده باشید

    گروه فنی دی کیو شاپ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.