اردک اسرائیلی (مسکویی )

این پرنده از راسته غازسانان و تیره اردکیان است با نامهای اردک اسرائیلی یا اردک مسکویی Muscovy duck در ایران شناسایی میشود که برخلاف نامهایی که بر آن نهاده اند روسی یا اسرائیلی نیست !!  بلکه از آمریکایی مرکزی و جنوبی و کشور مکزیک شناخته شده و نخستین بار به دست کریستف کلمب از بومیان آمریکایی که این پرنده را اهلی کرده بودند گرفته و به باهاما انتقال داده شد و از آنجا به اروپا و سایر نقاط دنیا راه یافته است.

ویژگی های اردک اسرائیلی

این پرنده خاستگاه گرم سیری دارد ولی در سرما نیز استقامت خوبی از خود نشان میدهد. اردک مسکویی جزء اردکهای بزرگ جسته است که در جنس نر به طول ۷۵ سانتی متر و ماده ۵۰ سانتی متر و وزن نر تا ۸ کیلوگرم و ماده تا ۵ کیلو هم دیده شده است .

این اردک بر خلاف هم  تیره های خود اشتیاقی به شنا و قوتور شده در آب  از خود نشان نمیدهد و ترجیح میدهد روی زمین خشک قدم بزند.  علتش هم کمبود چربی در غده  انتهای بدنش است که وظیفه ترشح چرب برای نگهداری و ضد آب بودن پرهایش است .

گوشت اردک اسرائیلی (مسکویی) بسیار کم چرب و ترد است در شمال و جنوب ایران بسیاری از مردم این اردک برای استفاده از گوشت لذیذش پرورش داده و نگهداری می کنند.

شایان ذکر است به علت استقامت بالای این گونه از اردک نسبت به سرما، گرما و بیماری های مختلف در تمام نقاط کشور می توان آن را نگهداری نمود.

در طبیعت اردک اسرائیلی را در کنار باتلاقها ، مزارع ،علفزارها ،نهرها ، دریا و دریاچه ها دید ایران در مسیر کوچ طبیعی این پرنده به سیبری قرار دارد. در سال ۹۵ به گزارش خبرنگار ایرانا یک حلقه از گونه ای نادر اردک مسکویی در سد تلوار شهرستان بیجار به علت ضعف از گروه مهاجر خود جا مانده بود.

اردک اسرائیلی نر و ماده

مشخصات ظاهری اردک اسرائیلی

معمولا این گونه به رنگ مشکی با تکه های سفید دیده میشود در پرنده نر سفیدی بیشتر و بزرگتر است و در جنس ماده لکه های کوچک سفید وجود دارد ولی بلعکس هم دیده شده که اردک اسرائیلی سفید با کمی لکه های سیاه هم هست.

 اردک اسرائیلی نر زائده گوشتی به رنگ قرمز از انتهای منقار و روی بینی تا دور چشمانش دارد که او را از نژادهای دیگر متمایز میکند.

اردک موسکویی نر

تغذیه اردک موسکویی

تغذیه اردک مسکویی یا همان اسرائیلی در طبیعت از گیاهان ، خزندگان کوچک ، غلات ، دوزیستان ، ماهیهای کوچک ، سخت پوستان و حشرات است. ولی بصورت اهلی شده با پس مانده غذا های انسانی و سبوس و گندم و چریدن علف ها نیز رشد خوبی دارد .در پرورش بصورت صنعتی نیز با خوراک خشک اردک بسیار سازگاری دارد .

تخم گذاری و جوجه دهی

اردک اسرائیلی یا مسکویی در بهترین حالت سالی سه بار اقدام به جوجه دهی می کند و هر بار بین ۸ الی ۱۲ تخم میگذارد که در شمال ایران با اضافه کردن تخم زیر پرنده ، این عدد را به ۲۰  هم میرسانند مدت جوجه دهی این اردک ۳۴ الی ۳۵ روز بوده و دمای تخمها ۳۷/۷ درجه سانتیگراد باید باشد . رطوبت مطلوب برای تخمها ۶۵% است که اردک ماده بسیار خوب از عهده این کار برمی آید و ۹۰% از تخمهای خود را به جوجه تبدیل میکند.

برای اطلاعات بیشتر مطلب جوجه کشی اردک  و پرورش اردک را مطالعه و بررسی نمایید.

در جوجه کشی صنعتی تخمها در دستگاه های جوجه کشی نیز در همین دما و رطوبت بوده و فقط در زمان هچر دما را تا ۷۵% بالا میبرند تا برای خروج جوجه ها آمادگی بهتری داشته باشند.

در استانهای شمالی ایران نگهداری و پرورش اردک اسرائیلی طرفداران بسیاری دارد و این کار با هدف استفاده از تخم ، گوشت و یا پر انجام می شود.

این گونه از اردک کاملا قدرت پرواز داشته و ساکنان شمال کشور برای جلوگیری از پرواز این پرنده اقدام به کوتاه کردن شاه پرهای این نژاد می کنند . در غیر این صورت این پرنده در فصل مهاجرت ناگهان اقدام به پرواز کرده و به سیبری مهاجرت کرده و ممکن است در بازگشت به همان خانه و جایگاهش بر نگردد.

سوالات متداول
  • دوران جوجه کشی اردک موسکوویی چند روز است ؟
    مدت جوجه دهی این گونه 34 الی 35 روز می باشد و در سال در بهترین حالت ۳ بار اقدام به جوجه دهی میکند.
  • آیا می توان این گونه را در ایران پرورش داد؟
    بله ، پرورش ، نگهداری و جوجه کشی این گونه در استان های شمالی ایران بسیار رایج است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.