پرورش بلدرچین

آموزش پرورش بلدرچین

بلدرچین از گونه پرنده های طبع گرم می باشد که خاصیت پرورش در تمام مناطق می باشد. نکات مهم در پرورش بلدرچین در این مطلب به اختصار اشاره می شود. پرورش بلدرچین در حدود کمتر از ۲۰ سال در ایران شروع به فعالیت کرده است که در ابتدا بصورت سنتی و به مرور زمان با پی بردن به بازدهی بالا و سود خوب علاقمندان به پرورش بلدرچین نسبت به گذشته بیشتر شده اند.

پرورش بلدرچین به دلیل مدت زمان کم تبدیل تخم نطفه دار به جوجه در دستگاه جوجه کشی و بعد از آن پرورش با حداکثر زمان ۳۵ روز تا کشتار یکی از مشاغل پرسود تعلق گرفته است. زمان کم برگشت سرمایه و تولید گوشت سالم و بدون آنتی بیوتیک (ارگانیک) علاقمندان به پرورش را بر آن داشت تا ظرفیت پرورش بلدرچین را بیشتر کنند و از سنتی به نیمه صنعتی ارتقا دهند.

آموزش پرورش بلدرچین

آموزش پرورش بلدرچین : جوجه بلدرچین پس از خروج از تخم نطفه دار در معرض انواع عوامل استرس زای موقت یا دائم محیطی قرار میگیرد استرس تاثیر فراوانی بر متابولیسم ، سیستم ایمنی و سلامتی طیور به ویژه جوجه بلدرچین دارد . افزایش فشار خون ، انقباضات خفیف و مداوم ماهیچه ای ، افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب و حساسیت عصبی ، تغییر در سیستم گردش خون جوجه ها ، کاهش مصرف دان و کاهش رشد از عوارض استرس در جوجه ها می باشند علاوه بر این ها با بروز استرس ، دستگاه لنفاوی طیور تحت تاثیر قرار گرفته تحلیل می رود .

جوجه ها پاسخ مناسبی به واکسیناسیون نخواهند داد استرس به از دست رفتن وزن بدن کاهش جذب مواد مغذی از بخش انتهایی روده کوچک افزایش ذخیره چربی و کاهش ذخیره پروتئین ، کاهش تولید پادتن و تعداد سلول های لنفاوی منجر می گردد حال چگونه میتوان استرس را کاهش داد؟!

آموزش جوجه کشی بلدرچین

تحقیقات نشان داده است که جوجه های تازه هچ شده در دستگاه جوجه کشی تا دو روز اول زندگی با کیسه زرده خود تغذیه می کنند و نیازی به دان پلیت ندارند، به همین ترتیب تا دو روز اول زندگی جوجه ها ، آب و شکر و محلول مولتی الکترولیت ( ویتالیت ) داده شود .  استفاده از محلول الکترولیت ( ویتالیت ) و مولتی ویتامین در آب آشامیدنی جوجه هایی که درمعرض استرس حمل نقل و حرارتی ( از دستگاه جوجه کشی به محیط پرورش ) بودند باعث بهبود عملکرد و کاهش تنش های حاصل از استرس می شود.

پرورش جوجه بلدرچین مهمترین بخش پرورش بلدرچین می باشد که بیشترین تلفات را در این مرحله پرورش اتفاق می افتد، باید تا هفته اول دمای سالن پرورش جوجه بلدرچین ها بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد. تغذیه بلدرچین در ۱۰ روز اول باید پروتئین با درصد بالا باشد ( حدود ۲۵ درصد) به مرور زمان رده پلیت استفاده شده تغییر می کند.

آموزش پرورش بلدرچین

مشکلات و بیماری های بلدرچین

بلدرچین به ندرت به بیماری و تلفات درگیر می شود پرنده ای مقاوم در برابر بیماریها می باشد که برخی از بیماریها در شرایط سخت بلدرچین را تهدید می کند شامل زیر می باشد که بلدرچین معمولا به بیماری های زیر حساسیت بیشتری دارد :

 • مارک : که واکسیناسیون آن در سن ۲۰ روزگی و با تزریق در ناحیه گردن صورت می گیرد.
 • نیوکاسل : که واکسیناسیون آن همزمان با مارک به صورت قطره چشمی صورت می گیرد و هر ۳ ماه یک بار به صورت اسپری مصرف می گردد.
 • آبله : که واکسن آن در ۸ -۶ هفتگی مصرف می گردد.
 • از دیگر بیماری هایی که بلدرچین را درگیر می نماید می توان به کوکسیدیوز، کانی بالیسم، سالمونلا، ورم روده ای قرحه ای و برونشیت اشاره کرد.
priority_high نظرات کاربران
 • سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ at ۲۱:۳۲
  Permalink

  سلام من علاقه به پرورش بلدرچین دارم ولی پدرم می گوید بلدرچین زود میرد می خواستم بدونم که این جوری است یا نه

  Reply
  • پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۰:۳۷
   Permalink

   سلام
   هر پرنده ای که طبق اصول پرورش ندهید براحتی میمیرد. بلدرچین پرنده ای ارگانیک و مقاوم می باشد که بیماری خاصی درگیر نمی شود و نیاز به واکسن و داروی خاصی ندارد. دوره حساس پرورش بلدرچین بعد از متولد شدن از دستگاه جوجه کشی بمدت ۱۰ روز اول می باشد. که دمای کف سالن پرورش بسیار مهم می باشد. که در بخش ویدئو دی کیو شاپ ، فیلم هایی در این رابطه موجود می باشد و با رعایت اصول می توانید با موفقیت پرورش هدفمندی داشته باشید.

   دی کیو شاپ

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *