آشنایی با اصول احداث جایگاه پرورش طیور

آشنایی با اصول احداث جایگاه پرورش طیور : ممکن است در نگاه اول این موضوع ساده جلوه کند ولی باید در طراحی و ساخت سالن دقت کنید چون پرورش طیور در هر سالنی سودآور نمی باشد .در این مطلب هم با روش های صحیح ساخت سالن های پرورش طیور و هم با اهمیت جایگاه و تاسیسات آن آشنا خواهید شد .

پرورش دادن طیور و همچنین نوع تاسیسات یک واحد مرغداری از اهمیت زیادی برای پرورش طیور برخوردار می باشد .

این را هم باید بدانید که هزینه های سرمایه گذاری در واحدهای پرورش طیور قسمت عمده ای از آن ها صرف ساختن جایگاه، نگهداری می شوند . پس اگر هر نوع اشکالی در احداث ساختمان باشد در واقع سرمایه گذاری به هدر رفته است .

عامل های محیطی نامناسب اثرات ناگواری مثل استرس و اضطراب شدید ، کاهش پیدا کردن تولید ، شایع شدن بیماری و تلفات در پی دارد و به واحدهای پرورش طیور صدمات جبران ناپذیری وارد می شود .

در صورتی که به منظور فراهم آوردن محیط مناسب برای تولید گوشت ، تخم مرغ ، جایگاه ها به پرورش دهندگان طیور امکان می دهند که بسیاری از عوامل محیطی را به درستی کنترل کنند .

این را به ذهنتان بسپارید که مرغ هایی که در محیطی آرام و مساعد و بدون تنش نگهداری می شوند و در مقابل شرایط آب و هوای نامساعد و درجه حرارت بالا و پایین محافظت می شوند می توانند اکثر ظرفیت خودشان را نشان دهند .

اصول احداث کردن سالن ها جهت پرورش طیور

باید برای احداث کردن جایگاه های پرورش طیور از زمین هایی که از لحاظ کشاورزی ارزشی ندارند استفاده کنیم و همچنین زمین هایی که امکان زهکشی مناسب دارند و شیب زیادی ندارند و از زمین های اطرافشان مرتفع تر می باشند ( برای این که برف و باران به آن ها نفوذ نکند ).

مقدار زمینی که برای پرورش دادن طیور مورد نیاز می باشد به نوع پرورش ( گوشتی ، تخم گذار خوراکی و مادر) ، و روش پرورش دادن ، سن و مدت نگهداری آن ها بستگی دارد .

زمین مناسب برای احداث جایگاه طیور

وقتی که می خواهید زمین مورد نیاز را محاسبه کنید باید علاوه بر جایگاه ، انبار ، ساختمان های مسکونی ، اداری ، خدماتی و ساختمان آماده سازی دان مصرفی ، راه های ارتباطی ، و حصار کشی را هم در نظر داشته باشید .

احداث جایگاه پرورش طیور

شرایط اقلیمی مناسب برای احداث جایگاه طیور

آب و هوای کشور ما متنوع می باشد .در شمال کشور آب و هوای معتدل و مرطوب ، در جنوب کشورمان آب وهوای گرم و مرطوب و همچنین تابستان هایی طولانی ، در غرب و شمال غرب زمستان هایی طولانی و آب و هوایی سرد و مرطوب و در مرکز ، شرق و جنوب شرقی کشورمان آب و هوای گرم و خشک دیده می شود .

باید با توجه به اقلیم منطقه و نوع مصالح ساختمانی در دسترس ، طراحی مطلوب تاسیسات و سالن های پرورش طیور را انجام داد .

علاوه بر توجه داشتن به اقلیم در طراحی واحد پرورش طیور باید به جهت باد هم توجه داشته باشید .ساختمان ها را باید در منطقه های گرمسیری عمود بر جهت گردش باد بسازید .

همچنین به نحوی باشند که از باد برای خنک شدن سالن استفاده شود و اما در منطقه هایی که سرد سیر می باشند باید ساختمان ها طوری ساخته شوند که باد در آن ها کمتر وارد شود .

همچنین برای این که در ساختمان های پنجره دار ، پنجره بسازید باید به گرمای خورشید و شرایط اقلیمی به میزان نیاز توجه داشته باشید .اما در منطقه هایی که سرد سیر می باشند برای اینکه از گرما حداکثر استفاده را کنید باید پنجره های ساختمان را رو به آفتاب بسازید .

مصالح مناسب برای احداث جایگاه طیور

با توجه به این موضوع که در کشورمان شرایط اقلیمی تنوع دارد، باید مصالحی که برای ساختمان پرورش طیور استفاده می شود مطابق با شرایط اقلیمی محل باشد .

با توجه به این که در مناطق شمالی کشور رطوبت و بارندگی زیاد می باشد باید بیشتر از ایرانیت ، ورقه های آهن گالوانیزه و بتن استفاده کنید .اما از آجرهای توخالی و بلوک سیمانی در منطقه های گرمسیر و از بلوک سیمانی و مواد عایق برای مناطق سردسیر استفاده کنید .

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم از مصالح ساختمانی که مقاومت دارند نیز باید استفاده کنیم و عایق حرارت و رطوبت داشته باشند و همچنین ارزان باشند.

آب و برق مورد نیاز برای احداث جایگاه طیور

برای واحدهای مرغداری تامین کردن آب مناسب بسیار مهم می باشد . همچنین در این مورد باید به مقدار و کیفیت آب هم توجه داشته باشید .

به آب برای شستشو ، خنک کردن سالن و مصرف کردن کارگرها نیاز داریم که به صورت تقریبی مقدارش مساوی با مقادیر گفته شده است . همچنین آب باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد و گل و لای ، میکروب های بیماری زا و مواد سمی و سختی نداشته باشد .وجود داشتن سرب ، جیوه و مس هم موجب مسمومیت می تواند شود .

در واحدهای پرورش طیور تعدادی از وسیله هایی وجود دارد که مورد استفاده می باشند و همچنین برای تامین روشنایی به برق نیاز دارند پس لازم است که برق ارزان و مطمئنی برای واحد فراهم کنیم .

بهترین موردی که برای این کار بهتر می باشد این است که از شبکه سراسری برق تهیه کنیم و یک دستگاه موتور برق اضطراری داشته باشید .

ساختمان و راه های ارتباطی مناسب جهت احداث جایگاه طیور

باید واحد پرورش طیور راه مناسب داشته باشد تا ارتباط بین ساختمان ها راحت برقرار شود .همچنین ارتباط بین ساختمان ها باید ارتباطی منطقی باشد .

برای مثال می توان گفت که نباید سالن پرورش طیور از قسمت آماده کردن خوراک زیاد فاصله داشته باشد و اما در عین حال این فاصله هم نباید آنقدر کم باشد که صدا و گرد و غباری که از دستگاه ها ایجاد میشود باعث شود تا پرندگان تنش و استرس پیدا کنند .

همچنین باید واحد های پرورش طیور از بقیه واحد هایی که دام و طیور تولید می کنند فاصله ای مناسب داشته باشد و همچنین با فاصله ی مناسب از راه های اصلی و فرودگاه ها احداث شوند .

این فاصله های مجاز را باید با توجه به امکان انتقال آلودگی ، جهت باد و امکان ایجاد شدن اضطراب و تنش در طیور در نظر بگیرید .

این را هم بدانید که سالن های پرورش طیور را نباید نزدیک مناطق مسکونی بسازید چون اثرات ناگواری مثل ( اختلال در آرامش ، آلوده کردن محیط زیست ، بوی نامطبوع و مشکلات بهداشتی ) برای ساکنین مضر می باشد .

فروش دستگاه جوجه کشی

سایت دی کیو شاپ هم اکنون قادر به فروش دستگاه جوجه کشی به مشتریانی است که برای جوجه آوری نیاز به یک دستگاه جوجه کشی مناسب دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.